Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι μηχανολόγος μηχανικός, νέος στο χώρο. Έχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και 4 χρόνια αλλά πρώτη φορά θα εργαστώ στο αντικείμενο μου. Υπάρχει κάποιο πρόσφατο άρθρο που αναφέρει τα επαγγελματικά δικαιώματα με σαφήνεια; 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει εναρξη στη διευθυνση βιομηχανιας στην περιφερεια σου?Εκει θα σου δωσουν ,ζητα δηλαδη ολα τα εντυπα για τα επαγγελματικα δικαιωματα.Οτι απορια εχεις στειλε εδω.Επισης μπορεις να πας στον φορεα δηλαδη στο ΕΤΕΕΜ και εκει εχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα αλλα καλυτερα στη περιφερεια γιατι στο ΕΤΕΕΜ δεν βγαζεις ακρη.

Edited by leodavinci
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, stayros said:

Ποια επαγγελματικά δικαιώματα;

Καλα ειναι τα επαγγελματικα δικαιωματα μας για την ελληνικη αγορα...τωρα θα μπορουσαν να βελτιωθουν λιγο  εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό:

https://www.pkm.gov.gr/inst/pkm/gallery/PKM files/Dikaiologitika/Dnsh Anapthkshs/Τμήμα Χορήγησης Αδειών Ανάπτυξης, Ενέργειας & Φυσικών Πόρων/2020_04_06_Οδηγός_8-Πολυτεχνείο_ΤΕΙ.pdf

Από Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας το έντυπο, σελ. 15:

«Έχετε επίσης δικαίωμα εγγραφής στο Βιβλίο των Πτυχιούχων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ειδικότητας Μηχανολόγου Μηχανικού. Με την εγγραφή σας λαμβάνετε τα επαγγελματικά δικαιώματα που ορίζονται με το Β.Δ.657/70 (ΦΕΚ Α ́/227/1970) σε σχέση με την εκπόνηση μελετών και την επίβλεψη εκτέλεσης και λειτουργίας μηχανολογικών εγκαταστάσεων.»

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το 1970 δεν μπορεί να έχουν βγει επαγγελματικά δικαιώματα για σχολές που ιδρύθηκαν το 1981. Άσε που υπάρχουν αποφάσεις δικαστηρίων και ΝΣΚ ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν έχουν ΕΔ...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.