Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση του ΤΟΛ απέναντι στην καταχώρηση «Λάθη-ελλείψεις-προβλήματα του ΡΑΦ»


ΤΟΛ

Recommended Posts

Από την μία χαίρομαι που η εταιρία πήρε θέση, από την άλλη λυπάμαι πραγματικά για το απειλητικό ύφος στο τελείωμα του μηνύματος.

Ελλείψεις και προβλήματα του προγράμματος έχουν αναφερθεί σε διαφορά θέματα (ακόμα και κάπως άσχετα) εδώ και καιρό και από αρκετούς χρήστες.

Ο συνάδελφος άνοιξε το θέμα για να είναι συγκεντρωμένα. Μπορεί να κάνει και κάπου λάθος αλλά γιαυτό είναι ο διάλογος. Καλό θα ήταν να ανοίξουν παρόμοια θέματα για όλες τις εταιρίες του χώρου.

Ο ίδιος στο παρελθόν είχε γράψει εγκωμιαστικά σχόλια για το πρόγραμμα σας. Παρατήρησε κάποιες ελλείψεις-προβλήματα και τα ανέφερε. Κατά τη γνώμη μου καλά έκανε, όπως καλά κάνατε και εσείς και πήρατε θέση. Αλλά να μάθετε να είστε δεκτικοί και στα αρνητικά σχόλια και να μην απειλείτε.

 

Επίσης καλό θα ήταν να απαντήσετε και σε όλα τα σχόλια από τους άλλους συναδέλφους.
Εγώ για παράδειγμα είχα γράψει πως δεν είδα να αναφέρεται πουθενά στην σελίδα σας, πως η άδεια χρήσης δεν μεταβιβάζετε. Αν το αναφέρετε κάπου διορθώστε με. Είναι πολύ σημαντικό θέμα που πρέπει να το γνωρίζουν οι πελάτες σας πριν την αγορά.
Αν είναι να μαθαίνουν μετά πληρωμής και τους μένει η άδεια στο χέρι όταν πάνε να το πουλήσουν ή να δώσουν την άδεια στο παιδί τους, δεν έχει νόημα.

Αν δεν υπάρχει πάντως ο όρος αυτός γραμμένος κατά την διαδικασία της ηλεκτρονικής αγοράς, κατά κάποιο τρόπο και αυτό παραπληροφόρηση το λες

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει  να  αναφερθεί  στα  εγχειρίδια  του  ΤΟΛ  με  ακρίβεια  πια  μεθοδολογία  προτείνεται  για  την  ικανοτική  τέμνουσα   στηρίζουσας  δοκού  ,  ώστε  οι  χρήστες  να  μην  ξεχνιούνται  και  αφήνουν  τις  δοκούς   χωρίς  τον  απαραίτητο έλεγχο  .  Είναι  σημαντικός  έλεγχος   και  υπάρχουν    παρενέργειες εάν  δεν  γίνεται   .

Δεν  καταλαβαίνω  επίσης   σε  έναν   χωρικό  φορέα  με  διαφραγματική  λειτουργία  όπου  οι  δοκοί   καταπονούνται  με  μονοαξονική  κάμψη  χωρίς  αξονική  δύναμη  γιατί   δεν  μπορεί  να  οριστεί  η  στηρίζουσα  και  η  στηριζόμενη  δοκός  ;;;  

Καλό  επίσης  είναι  να  συνεχιστεί  ένας  εποικοδομητικός  διάλογος  μεταξύ  των  μηχανικών  και  των   κατασκευαστών   των  λογισμικών  ώστε  τα  λογισμικά  να  βελτιώνονται  προς  όφελος  όλων . Ειδικά   οι  μελετητές μηχανικοί  που  βάζουν  το  κεφάλι  τους  στην  γκιλοτίνα  σε  κάθε  μελέτη  έχουν  ένα  λόγο  παραπάνω   να  γκρινιάζουν  για  ελλείψεις  και  ανεπάρκειες  που  παρατηρούν  και   επηρεάζουν  την  δουλεία  τους . Δεν  είναι  κακό  αυτό  , ούτε  μπορεί  να  θεωρηθεί από  μένα  σαν   δυσφήμηση   ,  περισσότερο  εμφανίζεται  σαν  μια  κραυγή  αγωνίας .  

 

Edited by loser
  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2021 at 9:25 ΜΜ, trellovoskos said:

«ο εκδότης δεν φέρει καμία ευθύνη για την πληρότητα ή την ορθότητα του κειμένου και δεν φέρει καμία ευθύνη για τυχόν ζημία ή απώλεια οποιουδήποτε είδους» στα εγχειρίδια του ΡΑΦ;

Σκοπεύετε να απαλείψετε τέτοιου είδους αναφορές ή σας φοβίζει κάτι τέτοιο;

Καλά ας τη βγάλει το Ansys πρώτα κ βλέπουμε για τον ΤΟΛ.

Ιδού από το web license

(b) Licensor, its Affiliates, Channel Partners and technology suppliers do not warrant the accuracy or the applicability of the  
results obtained from the use of the Program(s).

wla-july-29-2021.pdf

Τουλάχιστον αποτι βλέπω αυτοί εγγυώνται ότι κάνει ότι λένε στο μάνιουαλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε  Οτι   αφορά  την παρατήρηση  (10)   του  @trellovoskos .   Εγώ  βλέπω  ότι  οι  καμπύλες  αγκύρωσης  υπολογίζονται  με  τις  σωστές  διαμέτρους  τυμπάνων  ,  επίσης  υπάρχει  η  επιλογή  τύπου   αγκύρωσης  με  άγκιστρο ,  και  άγκιστρο  με  εγκάρσιο  οπλισμό  σύμφωνα με   τον ec-2. 

Εκείνο  που  θα  ήθελα  εγώ  και  έχω  δει  και  σε  άλλα  ξένα  και  ελληνικά (νομίζω ;;)  προγράμματα   εκτός  από  την  μετατόπιση  του  διαγράμματος  ροπών  περίπου  d  κατά  την  προβολή   στον  διαμήκη  άξονα  της  δοκού της  διατμητικής  ρωγμής  ,  να  υπάρχει  σε  ένα  ενιαίο  διάγραμμα  τα  διαγράμματα  ροπών  μαζί  με  τους  οπλισμούς  ολόκληρης  της  συνεχής  δοκού ,  ώστε  να  εμφανίζονται  με  διαφάνεια  τα  σημεία στα  οποία  οι  διαμήκεις  ράβδοι  δεν  χρειάζονται  και   αγκυρώνονται  από  κει  και  πέρα  . Επίσης  δεν  βλέπω  τα  μήκη  των  ράβδων  οπλισμού  που  εισβάλλουν  στα  γειτονικά  ανοίγματα ;;;; 

 Παρα ταύτα απαιτείται  έλεγχος  και  εάν  υπήρχε  το  στοιχείο  που  αναφέρω  παραπάνω (  ροπές  -  οπλισμοί  μαζί )  ο  έλεγχος  θα  ήταν  σε  χρόνο  dt ) 

Επίσης  οι  οπλισμοί  τοποθετούνται  από  το  πρόγραμμα  με  τέτοιο  τρόπο  ώστε  θεωρώ  απίθανο  να  μετράνε  οι  ράβδοι  στον  ικανοτικό .  Και  πάλι  η  λύση  είναι  (  ροπές  -  αναπτύγματα  μαζί   σε  μια  συνεχή  δοκό )  ώστε  ο  χρήστης  να  ελέγχει !!!!   Έχει  Μεγάλη  Αξία  Αυτό  να  ελέγχει  ,  να  ελέγχει !!!!   σε  εύλογο  χρονικό  διάστημα!!! 

Ελπίζω  ο  τολ   να  ακούει . 

Edited by loser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία για όλους.

Θα βοηθούσε πολύ τη συζήτηση (αν όντως πρόκειται για συζήτηση) να μιλάμε με συγκεκριμένες αναφορές σε κανονισμούς, ή ακόμη καλύτερα με αριθμητικά παραδείγματα και όχι με γενικούς χαρακτηρισμούς "σωστό", "λάθος" ή με απαξιωτική έως και προσβλητική φρασεολογία του τύπου "συκοφαντίες", "ασύστολη παραπληροφόρηση", "ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ", "γνωσιακά κενά",  κτλ. Κανένας δεν κατέχει το άγιο δισκοπότηρο της γνώσης, γι'αυτό ας είμαστε λίγο συμμαζεμένοι και να μην καβαλάμε το καλάμι, ιδίως όταν δεν αποδεικνύουμε αυτά που λέμε ή γράφουμε ή όταν πρόκειται για πράγματα που επιδέχονται διαφόρων ερμηνειών. Απλά θα συμβούλευα όποιον διαβάζει, να μην βασιστεί μονάχα στα λεγόμενα του ενός ή του άλλου, αλλά να ανοίξει τον κανονισμό και να κάνει δοκιμές στο πρόγραμμα με παράλληλους υπολογισμούς στο χέρι που θα φανερώσουν αν πράγματι υπάρχει κάπου λάθος, ανακρίβεια ή παράλειψη. Μια ακόμη συμβουλή: μην βασίζεστε μόνο στα εγχειρίδια του όποιου προγράμματος, διότι μπορεί απλά να έχουν κάποιο λάθος ενώ στο πρόγραμμα να είναι σωστό ή το αντίστροφο, μπορεί να μην αναφέρουν καν κάτι επειδή απλά δεν βολεύει να αναφερθεί διότι δεν γίνεται στο πρόγραμμα, ή λόγω ειλικρινούς "γνωσιακού κενού", κ.α.). 

Ίσως στο μέλλον να κάνω κάποια παραδείγματα με συγκεκριμένες αναφορές σε κανονισμούς, βιβλιογραφία, αρχεία στο ΡΑΦ υπολογισμούς σε excel, ώστε να αποδειχθεί τι πραγματικά ισχύει και να μπορεί να βγάλει καθένας τα συμπεράσματά του.

On 30/12/2021 at 6:46 ΜΜ, loser said:

Σε  Οτι   αφορά  την παρατήρηση  (10)   του  @trellovoskos .   Εγώ  βλέπω  ότι  οι  καμπύλες  αγκύρωσης  υπολογίζονται  με  τις  σωστές  διαμέτρους  τυμπάνων  ,  επίσης  υπάρχει  η  επιλογή  τύπου   αγκύρωσης  με  άγκιστρο ,  και  άγκιστρο  με  εγκάρσιο  οπλισμό  σύμφωνα με   τον ec-2. 

Εκείνο  που  θα  ήθελα  εγώ  και  έχω  δει  και  σε  άλλα  ξένα  και  ελληνικά (νομίζω ;;)  προγράμματα   εκτός  από  την  μετατόπιση  του  διαγράμματος  ροπών  περίπου  d  κατά  την  προβολή   στον  διαμήκη  άξονα  της  δοκού της  διατμητικής  ρωγμής  ,  να  υπάρχει  σε  ένα  ενιαίο  διάγραμμα  τα  διαγράμματα  ροπών  μαζί  με  τους  οπλισμούς  ολόκληρης  της  συνεχής  δοκού ,  ώστε  να  εμφανίζονται  με  διαφάνεια  τα  σημεία στα  οποία  οι  διαμήκεις  ράβδοι  δεν  χρειάζονται  και   αγκυρώνονται  από  κει  και  πέρα  . Επίσης  δεν  βλέπω  τα  μήκη  των  ράβδων  οπλισμού  που  εισβάλλουν  στα  γειτονικά  ανοίγματα ;;;; 

 Παρα ταύτα απαιτείται  έλεγχος  και  εάν  υπήρχε  το  στοιχείο  που  αναφέρω  παραπάνω (  ροπές  -  οπλισμοί  μαζί )  ο  έλεγχος  θα  ήταν  σε  χρόνο  dt ) 

Επίσης  οι  οπλισμοί  τοποθετούνται  από  το  πρόγραμμα  με  τέτοιο  τρόπο  ώστε  θεωρώ  απίθανο  να  μετράνε  οι  ράβδοι  στον  ικανοτικό .  Και  πάλι  η  λύση  είναι  (  ροπές  -  αναπτύγματα  μαζί   σε  μια  συνεχή  δοκό )  ώστε  ο  χρήστης  να  ελέγχει !!!!   Έχει  Μεγάλη  Αξία  Αυτό  να  ελέγχει  ,  να  ελέγχει !!!!   σε  εύλογο  χρονικό  διάστημα!!! 

Ελπίζω  ο  τολ   να  ακούει . 

Τι ακριβώς έλεγξες συνάδερφε ως προς τις διαμέτρους και τι βρήκες; Ποιά η αναφορά στον ΕΚ2 που επιβεβαιώνει την ορθότητα ή το λάθος; Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι το ΡΑΦ εφαρμόζει παντού διάμετρο τυμπάνου κάμψης D=20Φ, το οποίο είνα διάταξη του ΕΚΩΣ (πίνακας 17.1 σελ. 301) και όχι του ΕΚ2. Και ενώ θα μπορούσε για τις μικρότερες ράβδους το D=20Φ να είναι οκ και ενδεχομένως να καλύπτει την απαίτηση του ΕΚ2, η απαίτηση αυτή δεν ελέγχεται κάπου (βλ. σχέση 8.1 του ΕΚ2) από το ΡΑΦ. Επιπλέον στον ίδιο πίνακα ο ΕΚΟΣ αναφέρει ότι για ράβδους οι οποίες είναι σε περισσότερες από μια στρώσεις, για τις ράβδους των εσωτερικών στρώσεων η διάμετρος τυμπάνου πρέπει να προσαυξάνεται κατά 50%, άρα D=30Φ. Τώρα θα μου πεις, ειδικά αυτό για τις εσωτερικές στρώσεις το κάνει κανείς στην πράξη; Στην μας χώρα, μάλλον όχι. Ιδανικά θα ήθελα το ΡΑΦ να μου επιτρέπει να ορίζω τη διάμετρο του τυμπάνου κάμψης, αντί να λαμβάνει παντού υποχρεωτικά 20Φ (θα μπορούσε ίσως το 20Φ να είναι το default), να την ελέγχει όπως κανονικά οφείλει (τώρα δεν το κάνει) σύμφωνα με τη σχέση 8.1 του ΕΚ2 και επιπλέον να μου δίνει έναν διακόπτη ώστε να απενεργοποιώ τον έλεγχο αν κρίνω ότι κάπου θα μπορούσα να αγνοήσω τον έλεγχο.

Όσον αφορά στην εμφάνιση της δοκοσειράς με τα διαγράμματα και τους οπλισμούς όπως ανέφερες, συμφωνώ κι επαυξάνω. Θα έπρεπε να γίνεται. Διαφορετικά απαιτεί πολύ κόπο στο χέρι (αναρωτιέμαι ποιός μπαίνει στον κόπο άραγε).

Αν θέλεις ανάπτυξε λίγο σε παρακαλώ αυτό που αναφέρεις "Επίσης  οι  οπλισμοί  τοποθετούνται  από  το  πρόγραμμα  με  τέτοιο  τρόπο  ώστε  θεωρώ  απίθανο  να  μετράνε  οι  ράβδοι  στον  ικανοτικό". Είναι πολύ σημαντικό κομμάτι και δυστυχώς δεν το αντιλαμβάνονται όλοι (αναφέρομαι στους ΕΚ). Το έθιξε έμμεσα και ο trellovoskos αλλά δεν το ανέπτυξε.

Edited by ktomp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ktomp Έχεις  δίκιο  παντού  υπολογίζει   20 Φ  τύμπανα  ακόμα  και  με  ec-2 και  σε  όλες  τις  διαμέτρους  Φ12  Φ14  Φ16 . Ξανακοιτάζω  την  σχέση  8.1  και  θα  επανέρθω  , γιατί  μάλλον  έχω  κάνει  λάθος  στην  εισαγωγή  δεδομένων  στο  excel 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε μπορω να καταλάβω ποιος πληρωθηκε για να δημιουργήσει την εξίσωση 8.1 στον ΕΚ2 . Η διατυπωση της , ειδικα για αυτο που διαπραγματευεται , ειναι ας πουμε κακη (ολο το 8.3(3) .....).

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε  για  σκυρόδεμα C25/30   και  Β500   Φ12  ---- D=0.23  με  ec-2  

                                                                                 Φ14 -----D=0.28

                                                                                  Φ16-----D=0.34     για  ακραίες  ράβδους 

 

Για  χαμηλότερες  ποιότητες  σκυροδέματος   οι  διάμετροι   καμπύλωσης  αυξάνονται  και  για  καλύτερες   ποιότητες  σκυροδέματος  μειώνονται  

Επίσης  υπάρχει  και  διαφοροποίηση  σε  σχέση  με  τις  εσωτερικές  ράβδους . 

Οποιος  έχει  κάνει  κάτι  ανάλογο  ας  το  δούμε . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να επιβεβαιώσει κάποιος τον υπολογισμό σου θα πρέπει να αναφέρεις τι θεώρηση έχεις κάνει για το Fbt και το ab. Η Fbt δεν είναι υποχρεωτικά ίση με As*fyd, ακόμη και αν ικανοτικά θεωρήσεις ότι η ράβδος είναι σε διαρροή. Αλλά φεύγουμε εκτός θέματος τώρα, καλύτερα να συζητηθούν αυτά σε άλλο νήμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.