Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στραβωμα σε δισκοπλακες


Stathis_kar

Recommended Posts

6 ώρες πριν, miltos said:

Εννοούσα για τον τρόπο οδήγησης κατά το στρώσιμο, όχι για τα 2 εκ. χλμ που έχεις κάνει.

Δεν έδωσες σημασία στο παραπάνω νομίζω.

Μπορεί το προηγούμενο συνεργείο να οδηγούσε το αυτοκίνητο κάνοντας τα πρώτα βασικά φρεναρίσματα του στωσίματος...

Το συνεργείο που πας τώρα, κάνει κάτι τέτοιο?

Όχι ούτε το προηγούμενο το εκανε ουτε το συγκεκριμένο που αλλαξα τώρα, και γενικότερα τουλάχιστον εδω Ελλάδα δεν νομιζω πως καποιο συνεργείο θα κανει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την εμπειρία σου από δύο συνεργεία, γενικεύεις, για όλη την Ελλάδα??!!!

Μια φορά που άλλαξα δίσκους-τακάκια, εδώ στα Τρίκαλα, επέμενε να μου το κάνει.

Αλλά το έκανα εγώ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, miltos said:

Με βάση την εμπειρία σου από δύο συνεργεία, γενικεύεις, για όλη την Ελλάδα??!!!

Μια φορά που άλλαξα δίσκους-τακάκια, εδώ στα Τρίκαλα, επέμενε να μου το κάνει.

Αλλά το έκανα εγώ

Με 2 εκ χλμ κ 25 χρόνια επαγγελματίας δεν εχω εμπειρία μονο απο 2 συνεργεια.. τουλάχιστον οσο συνεργεία εχω επισκεφτεί εδω αθηνα δεν παιζει αυτό που συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Τότε, 

"Ποτέ μη λες ποτε"!

Με φιλική διάθεση σου γράφω.

Βγαίνουμε και εκτός θέματος...

Καλό απόγευμα και συνέχισε την ενημέρωση αν θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, miltos said:

Τότε, 

"Ποτέ μη λες ποτε"!

Με φιλική διάθεση σου γράφω.

Βγαίνουμε και εκτός θέματος...

Καλό απόγευμα και συνέχισε την ενημέρωση αν θέλεις!

Εννοείται κ εγω παντα με καλη διάθεση απανταω...ολες οι συζητήσεις βοηθάνε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους σας.  Ούσα παντελώς άσχετη με την μηχανική, ξεκίνησα μία μίνι έρευνα για το ίδιο ζήτημα (στράβωμα δισκόπλακων)  διότι έχω αγανακτήσει (και πληρώσει ένα σκασμό λεφτά μαζί με αυτά που είναι τώρα σε ...τροχιά) οπότε είπα να απευθυνθώ και στο φόρουμ σας. . Εχω ενα wv Polo αυτόματο του 2009  με 110.000 km.  Μέχρι το 2020 όλα ήταν μια χαρά και φορούσε μαμίσιες δισκόπλακες. Από τότε όμως που τις άλλαξε  ο μηχανικός του συνεργείου που το πήγα ( σημ :  τις άλλαξε και ίσως να έπρεπε όντως να αλλαχθούν , όμως δεν είχα πριν κάποιο θέμα στην οδήγηση ή κάποια ένδειξη) , από τότε λοιπόν έχουν συνεχώς θέμα :  στραβώνουν μέσα σε μερικούς μήνες( παρ ΄όλο που λόγω καραντίνας τα δρομολόγια μου έχουν γενικώς μειωθεί τα τελευταία αυτά 2 χρόνια). Την πρώτη φορά είχε χρησιμοποιήσει Brembo , μετέπειτα Zimmerman  και τώρα που είναι το τρίτο στράβωμα ( η ένδειξη που είχα είναι ότι τρέμει το τιμόνι με φρενάρισμα απο 70-80km/h  και πάνω) έχω φάει πακέτο διότι μου είπε ότι θα αλλάξει και τα μουαγιέ ( που δεν φαίνονται όμως να είναι  στραβά κατά δήλωση του ιδίου) και θα βάλει και τις ρόδες (μπρος πίσω)  ανάποδα  για να αποκλείσει την πιθανότητα να φταίει κάποια στραβωμένη ζάντα. Ενω εχουμε συμφωνήσει να γίνουν αυτές οι εργασίες , με παίρνει τηλ εχθές για να μου πει ότι ο μπιλιοφόρος ο ένας έχει πολλή σκουριά στην βίδα και δεν μπορουν να τον αφαιρέσουν και θα χρειαστεί να τον σπάσουν (!) . Σήμερα με ξαναπαίρνει τηλ και μου λέει ότι ο μπιλιοφόρος επειδή είναι σε κάποιο σημείο πιο μακρύς από αυτόν που κυκλοφορεί για τα αντιστοιχα πόλο με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα και θα τον παραγγείλει από το εξωτερικό- με αποτέλεσμα να φάω και ένα σωρό μέρες χωρίς αυτοκίνητο). Τον ξαναρωτάω αν τα μουαγιέ είναι απαραίτητο να αλλαχθούν και μήπως θα έπρεπε απλώς να εστιάσουμε στο να βάλουμε τις ορίτζιναλ δισκόπλακες και η απάντηση ήταν "όχι"  διότι είναι πανάκριβες κι αν ξαναστραβώσουν σε ένα χρόνο θα τις έχεις χρυσοπληρώσει τζάμπα". Το ότι μετά από όλα αυτα που θα κάνει μου λέει ότι υπάρχει περίπτωση να ξαναστραβώσουν  με έφερε στο αμήν. Κύριοι δώστε τα φώτα σας ( με εκλαικευμένο τρόπο αν μπορείτε) . Μερσί. ( σημ: το συνεργείο δεν είναι εξουσιοδοτημένο μεν, ειδικεύεται όμως μόνο στα wv  και έχει πολύ καλές κριτικές  κι εκεί έρχομαι και σκαλώνω ακόμη περισσότερο )

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didonis said:

υποθέτω εννοείς VW (VolksWaGen)

Κύριε Κώστα, αν μου επιτρέπετε, προχώρησα σε μια διόρθωση (G αντί του K που είχατε γράψει εκ παραδρομής).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

υποθέτω εννοείς VW (VolksWaken)

Ναι , οκ, έναν αναγραμματισμό δεν δέχεστε εδώ μέσα; Εχει γίνει το μυαλό μου χυλός με όλα αυτά που έχω ακούσει τις δυο τελευταίες μέρες.... Θα εκτιμούσα μια απάντηση επί της ουσίας παρ' όλα αυτά....

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

.. (G αντί του K που είχατε γράψει εκ παραδρομής).

μερσί...... 

12 λεπτά πριν, Aquamarine said:

...έναν αναγραμματισμό δεν δέχεστε εδώ μέσα;...

δεν υπήρξε κριτική καν.... οπότε δεκτός ακόμα και ο χυλός 

επί της ουσίας όμως κι εγώ δεν είμαι ειδικός. Περίμενε και έχε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.