Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΙΣΘΟΣ ΝΕΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ


Noob

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα σαν νέος μηχανικός να κάνω κάποιες ερωτήσεις μισθολογικής φύσεως. Δουλεύω μερικούς μήνες τώρα και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει στην αγορά όσον αφορά τους μισθούς. Ξέρω ότι γενικά ο βασικός ειναι 663 μικτά, αλλά δεν υπάρχει κάποιος βασικός μισθός μηχανικού; και αν ναι πόσο και από που προκύπτει αυτό (έχει κάποια σχέση με συλλογική κλαδική σύμβαση;), γιατί πραγματικά έχω ψάξει παντού και δεν έχω βρει κάτι. Επίσης γενικά εάν μπορείτε να μου πείτε, εάν γνωρίζετε, τι ισχύει στην αγορά από μισθούς για νέο μηχανικό, θα το εκτιμούσα. Γενικώς με ενδιαφέρει να μάθω και το ποιος είναι ο νόμιμος κατώτατος μισθός για ένα νέο αρχιτέκτονα αλλά και γενικότερα ποια είναι η πραγματικότητα, για να ξέρω και εγώ που κινούμαι.
 

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2021 at 7:28 PM, Noob said:

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα σαν νέος μηχανικός να κάνω κάποιες ερωτήσεις μισθολογικής φύσεως. Δουλεύω μερικούς μήνες τώρα και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει στην αγορά όσον αφορά τους μισθούς. Ξέρω ότι γενικά ο βασικός ειναι 663 μικτά, αλλά δεν υπάρχει κάποιος βασικός μισθός μηχανικού; και αν ναι πόσο και από που προκύπτει αυτό (έχει κάποια σχέση με συλλογική κλαδική σύμβαση;), γιατί πραγματικά έχω ψάξει παντού και δεν έχω βρει κάτι. Επίσης γενικά εάν μπορείτε να μου πείτε, εάν γνωρίζετε, τι ισχύει στην αγορά από μισθούς για νέο μηχανικό, θα το εκτιμούσα. Γενικώς με ενδιαφέρει να μάθω και το ποιος είναι ο νόμιμος κατώτατος μισθός για ένα νέο αρχιτέκτονα αλλά και γενικότερα ποια είναι η πραγματικότητα, για να ξέρω και εγώ που κινούμαι.
 

Δεν υπάρχει "βασικός μισθός μηχανικού". Ο ελάχιστος μισθός είναι ο βασικός μισθός που ισχύει για όλους.

Ευνοικότερες ρυθμίσεις μπορεί να ισχύουν αν υπάρχει επιχειρησιακή συλλογική σύμβαση στην εταιρία όπου εργάζεσαι, ή κλαδική συλλογική σύμβαση που να καλύπτει τον κλάδο όπου εργάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.