Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έκδοση εγκρίσεων Πυροσβεστικής Υπηρεσίας μέσω συστήματος «Άδειες»


Elec Sakis

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς σε πόσες μέρες πρέπει να γίνει η επανυποβολή σε περίπτωση παρατηρήσεων;

Αντίστοιχα σε πόσες μέρες πρέπει ο πυροσβέστης να κάνει παρατηρήσεις (ή έγκριση);

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος: με βάση την 13η ΠΔ για κτήριο γραφείων βαθμού κινδύνου κατηγορίας C έχουμε έγκριση και πιστοποιητικό. Για κτήριο κατηγορίας Β έχουμε αρχειοθέτηση. Τι γίνεται σε γραφεία κατηγορίας Α? 

Link to comment
Share on other sites

Ασκείται ελεύθερα η δραστηριότητα χωρίς να απαιτείται άδεια (πχ λογιστικά γραφεία, μηχανικών, δικηγόρων κ.λπ). Επομένως δεν εγκρίνεται μελέτη (αφού δεν υπάρχει ρητή πρόβλεψη για απαίτηση πιστοποιητικού, αρ. 3) και δεν αρχειοθετείται μελέτη (αφού δεν υπόκεινται σε καθεστώς αδειοδότησης αρ. 4) και δεν υπάρχει και πρόσθετη πρόβλεψη στη 13 για την κατηγορία Α στα αρ. 3-4 όπως υπάρχει για κατηγορία Β και Γ.

Άποψή μου πάντα, θα πρέπει να τηρούν τα μέτρα της διάταξης στην οποία εμπίπτει το κτίσμα βάσει αδείας (πχ 17/2016 για προϋφιστάμενα του 1989, ΠΔ 71,αρ. 8 για 1989-2018 και ΠΔ 41, αρ. 8 για 2018-μέτα).

Εγώ έτσι καταλαβαίνω και το νόημα που έχει το ποσοστό 10% των απαραίτητων ελέγχων της κατηγορίας Α των γραφείων στο Παράρτημα Δ της 13 πυρ. διάταξης.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δε διαφωνώ σε όλα αυτά , απλώς μου κάνει εντύπωση σε κτήρια γραφείων (όχι μικρά γραφεία όπως λες) αλλά πχ κτήριο γραφείων μιας εταιρίας 2000τμ με πιθανά μόνιμα μέσα (πχ ΜΥΠΔ , πυρανίχνευση, ολικές κατακλίσεις αναλόγως τη νομοθεσία , το ύψος κτηρίου , τους ειδικούς του χώρους κλπ) να μην απαιτεί ούτε  καν αρχειοθέτηση. Και μελέτη? Απλώς την έχεις υπογεγραμμένη και διαθέσιμη στο κτήριο?     

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μεταβαίνει στην κατηγορία Β ή Α εξαιτίας του πληθυσμού ή του ύψους.

  • Εάν εμπίπτει στο ΠΔ41 με 1ατ/10τ.μ. ή στο ΠΔ71 με 1ατ/9τ.μ. (ή 1ατ/5τ.μ.) ή 1ατ/5τ.μ. στην 17/2016 σίγουρα θα ξεπερνάει τα 200 άτομα πληθυσμό οπότε κατηγορία Β->Αρχειοθέτηση μελέτης
  • Εάν τα 2000τ.μ. δεν είναι φλατ και είναι σε 7-8 ορόφους παράδειγμα μπορεί ο τελευταίος όροφος να έχει 23m από την οδό πρόσβασης οπότε κατηγορία Α->Έγκριση μελέτης->Πιστοποιητικό.

Αυτό που λέω είναι ότι σίγουρα αν έχει κάποιος γραφείο ακόμα και μικρότερο των 2500τ.μ. (πχ 1000τ.μ) πρέπει να συμβουλευτεί μηχανικό να του πει τα μέτρα ή τουλάχιστον να ελέγξει τα παραπάνω άσχετα αν εμπλέκονται οι υπηρεσίες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως ξέρει καποιος την διαφορά μεταξύ αρχειοθέτησης μελέτης και ανάρτησης έντυπης εγκεκριμένης μελέτης; Για να βγεί νέο πιστοποιητικό ποιο από τα δύο απαιτείται;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, IoannaPet said:

Μήπως ξέρει καποιος την διαφορά μεταξύ αρχειοθέτησης μελέτης και ανάρτησης έντυπης εγκεκριμένης μελέτης; Για να βγεί νέο πιστοποιητικό ποιο από τα δύο απαιτείται;

Ευχαριστώ.

Ανάρτηση έντυπης εγκεκριμένης μελέτης.

Απλά τσέκαρε πριν ότι απαιτείται η έκδοση πιστοποιητικού, αλλιώς όταν το ζητήσεις θα απορριφθεί από την ΠΥ... και θα έχεις πληρώσει τσάμπα το παράβολο και θα έχεις κάνει όλη τη διαδικασία (scanning κλπ)...

Την έχω πατήσει έτσι!

Edited by GregDel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GregDel said:

Ανάρτηση έντυπης εγκεκριμένης μελέτης.

Απλά τσέκαρε πριν ότι απαιτείται η έκδοση πιστοποιητικού, αλλιώς όταν το ζητήσεις θα απορριφθεί από την ΠΥ... και θα έχεις πληρώσει τσάμπα το παράβολο και θα έχεις κάνει όλη τη διαδικασία (scanning κλπ)...

Επειδή έχω 3-4 περιπτώσεις πυρασφάλειας και δεν έχω ακόμη τον αέρα του συστήματος, πότε και σε ποιές περιπτώσεις πληρώνουμε παράβολο.. και πόσο είναι αυτό, 20€ ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dib said:

Επειδή έχω 3-4 περιπτώσεις πυρασφάλειας και δεν έχω ακόμη τον αέρα του συστήματος, πότε και σε ποιές περιπτώσεις πληρώνουμε παράβολο.. και πόσο είναι αυτό, 20€ ?

Ευχαριστώ

Ναι.

Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος... πληρώνεις (20€) όταν καταθέτεις αίτηση για πιστοποιητικό πυρασφάλειας. Δεν έτυχε ακόμα να βγάλω.

Επίσης είχα την εντύπωση ότι πληρώνεις και όταν εγκριθεί η μελέτη την εκδώσεις, αλλά τελικά δε μου ζήτησε κάτι τέτοιο.

Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις αν απαιτείται θεώρηση μελέτης από ΠΥ.

Και στη συνέχεια αν απαιτείται έκδοση πιστοποιητικού.

Ποιες είναι οι περιπτώσεις σου;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 10:05 PM, GregDel said:

Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις αν απαιτείται θεώρηση μελέτης από ΠΥ.

 

Για μία καινούργια οικοδομή ή γενικά κατοικία για την οποία έχουμε εκδόσει άδειας δόμησης, απαιτείται να ανέβει και στο σύστημα της Πυροσβεστικής;

Στην 13η Π.Δ. στο άρθρο 3 παρ. 1 αναφέρει ότι εγκρίνεται μελέτη εφόσον απαιτείται για την έκδοση οικοδομικής άδειας, αλλά η Πολεοδομία δεν έχει απαίτηση η μελέτη Πυροπροστασίας να είναι θεωρημένη από το σύστημα της Πυροσβεστικής.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.