Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έκδοση εγκρίσεων Πυροσβεστικής Υπηρεσίας μέσω συστήματος «Άδειες»


Elec Sakis

Recommended Posts

Σε γραφείο κατηγορίας Α, ποια είναι η διαδικασία;

Συγκεκριμένα οι απορίες μου είναι:

1)  Στο σύστημα e-Άδειες, τι επιλέγετε;

Βλέπω:

250 έγκριση μελέτης (ενεργητικής) πυροπροστασίας

251 Αρχειοθέτηση μελέτης (ενεργητικής πυροπροστασίας)

252 Πιστοποιητικό (ενεργητικής) πυροπροστασίας

253 Ανάρτηση έντυπης εγκεκριμένης/θεωρημένης μελέτης (ενεργ.) πυροπροστασίας

 

Σε ποιό από αυτά μπαίνω για την κατηγορία Α; Δεν μου κάθεται κανένα καλά όπως το σκέφτομαι.

2) Στις αμοιβές ΤΕΕ τι επιλέγετε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, επειδή το έχω ψάξει πάρα πολύ. Και τώρα τελευταία πήρα την πιο σοβαρή απάντηση από προισταμενο γραφείου πυρασφαλείας Αττικής , που μάλιστα είναι στους εισηγητές της 13ης ΠΔ. Με βάση την 13ηΠΔ δεν κάνεις τίποτε. Απλά έχεις τη μελέτη στο κτήριο, εφαρμόζονται τα μέτρα που προβλέπονται και δεν έχεις ούτε κόκκινο βιβλίο ούτε ΥΔ καλής λειτουργίας. Μου είπε όμως ότι είναι από αυτά που σύντομα θα αλλάξουν και όλα τα γραφεία Α θα θέλουν αρχειοθέτηση όπως και τα Β.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Μέχρι τώρα πέρναγαν οι συνάδελφοι Π/Μ τα στοιχεία των έργων, πρώτη φορά χρειάζεται ως μηχανολόγος να ασχοληθώ και προσέχω μην κάνω κανά λάθος.

Επιλέγω το "251 Αρχειοθέτηση μελέτης (ενεργητικής πυροπροστασίας)"

Χρειάζονται δηλώσεις ανάθεσης-ανάληψης;

Τι επιλέγουμε από την λίστα;

Έχω από την πολεοδομική άδεια την μελέτη, τις κατόψεις και το τοπογραφικό που έχουν ανέβει στο e-Άδειες και απλά θέλω να τα ανεβάσω για να πάρω την βεβαίωση.

image.png.f9008cd6def97e8ee5a67c50ff183274.png

 

 

Δεξιά αναφέρει στις "μελέτες/έγγραφα" το "Αποδεικτικό κατάθεσης μελέτης ν.4156/13". Τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zafsko said:

Καλημέρα, επειδή το έχω ψάξει πάρα πολύ. Και τώρα τελευταία πήρα την πιο σοβαρή απάντηση από προισταμενο γραφείου πυρασφαλείας Αττικής , που μάλιστα είναι στους εισηγητές της 13ης ΠΔ. Με βάση την 13ηΠΔ δεν κάνεις τίποτε. Απλά έχεις τη μελέτη στο κτήριο, εφαρμόζονται τα μέτρα που προβλέπονται και δεν έχεις ούτε κόκκινο βιβλίο ούτε ΥΔ καλής λειτουργίας. Μου είπε όμως ότι είναι από αυτά που σύντομα θα αλλάξουν και όλα τα γραφεία Α θα θέλουν αρχειοθέτηση όπως και τα Β.  

Το ότι κάποιες περιπτώσεις συνάδελφε δεν απαιτείται κόκκινο βιβλίο το έχω ακούσει κι εγω, αλλά δεν θυμάμαι να υπάρχει τέτοια διάταξη, μήπως ξέρεις που το στηρίζουν?

Link to comment
Share on other sites

ΑΔΑ: ΨΖ9Ψ46ΝΠΙΘ-ΜΟΙ - Καθορισμός τιμήματος στα 15€ του κόκκινου βιβλίου. 21-9-2022. Ισχύει από 1/10/2022

Στο σημείο γ αναφέρει ποιοι υποχρεούνται σε τήρηση βιβλίου.

Εφόσον υποχρεούνται να εκδώσουν πιστοποιητικό, εφόσον απαιτείται από την ισχύουσα νομοθεσία πυρασφάλειας (πχ μεταποιητικές) και εφόσον απατείται κατά τη διαδικασία έκδοσης άδειας (πχ Notifybusiness) και απαλλάσονται από πιστοποιητικό (πχ ΚΥΕ, τουριστικά).


Στα γραφεία μας ή σε εμπόριο χαμηλού κινδύνου που ασκείται ελεύθερα δε βγάζουμε βιβλίο.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Έχω κάνει αίτηση για έκδοση πιστοποιητικού και είναι σε προσωρινή αποθήκευση.

Έβγαλα το παράβολο, έστειλα το pdf στο πελάτη με το κωδικό πληρωμής...το πλήρωσε μέσω e-banking και  μου έστειλε την απόδειξη πληρωμής.

Πάω στο ανταποδοτικό τέλος να περάσω τα στοιχεία αλλά δεν έχει κάτι σχετικό με την απόδειξη πληρωμής και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω! 😡

Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Μήπως έπρεπε να το πληρώσω εγω και να χρεώσω στο πελάτη το 20αευρω?

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έχετε δίκιο οτι εμφανίζεται μετά απο μέρες... συγκεκριμένα 2 μέρες μετά τη πληρωμή του, έτσι γράφει το manual του μηχανικού αλλά μου είχε διαφύγει!

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Σε φυσικοθεραπευτήριο με την 71/88 έληξε το πιστοποιητικό πυρασφάλειας προ 4 ημερών. Μίλησα με την Υπηρεσία και μου είπαν να ανεβάσω με πράξη "ανάρτηση εγκεκριμένης μελέτης" όλα τα απαιτούμενα εγκεκριμένα που έιχα (άδεια οικοδομής, μισθωτήριο, σχέδια, τεύχη) αλλά αν έχει λήξει το πιστοποιητικό τη μέρα της υποβολής θα πρέπει να προσέξω ποια ΥΔ της 13/2021 θα ανεβάσω.

Από αυτές τις ΥΔ η μία αναφέρει έκδοση και η άλλη ανανέωση. Θεωρώ ότι αφού έχει λήξει θα πάω με νέα έκδοση. Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; Και αν ισχύει αυτό θα πρέπει να πάρω και καινούριο βιβλίο κ.ο.κ.;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.