Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρωκώδικες κ φωτιά


 
zazeng

Recommended Posts

Χαίρετε.

Κατά πόσο είναι υποχρεωτική η μελέτη με τα αντίστοιχα μέρη των ευρωκωδίκων (πχ EC3-1-2 για μεταλλικές, σε συνδυασμό με το γενικό EC1-1-2);
Απότι βλέπω είναι κάτι που γενικά δεν γίνεται. Κατά πόσο όμως είναι απαραίτητο; Νομικά μιλώντας, γιατί τεχνικά για τις μεταλλικές που ασχολήθηκα είναι.

Στις μεταλλικές πρέπει να προσδιοριστούν 2 παράμετροι (2 θέλει ο κατασκευαστής, η μελέτη θέλει 102) ο χρόνος πυραντίστασης που καθορίζεται από τη μελέτη παθητικης πυροπροστασίας (ΠΔ 41/2018) και η κρίσιμη θερμοκρασία, η οποία κανονικά θέλει υπολογισμό*, αλλά απότι καταλαβαίνω γενικά δίνεται μια εμπειρική βέλτιστη, πχ για σύνηθες μονώροφο βιομηχανικό μεταλλικό 550-600°.

* η θεωρία είναι ότι στη φωτιά έχουμε σταθερό φορτίο, αλλά μειούμενη αντοχή όσο αυξάνεται η θερμοκρασία του χάλυβα πάνω από τους 400°. Κρίσιμη είναι η θερμοκρασία που για τα δεδομένα φορτία δεν επαρκεί πλέον η αντοχή.

Να κ ένα ωραίο του Γαντέ για όσους θέλουν να μελετήσουν:

Gantes-Presentation-Fire_Design.pdf

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιωπή!! Μερικές φορές είναι η πιο εύγλωττη απάντηση.

Άλλη μια θολούρα στο ελληνικό τσίρκο. Ελπίζω τουλάχιστον να σας αρέσει ο Γαντές!

Αναρωτιέμαι τι να ισχύει στας Ευρώπας.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, zazeng said:

...Ελπίζω τουλάχιστον να σας αρέσει ο Γαντές!

...

Ω ναι…..

Εγώ αναρωτιέμαι για κοστολόγια της χρήσης διογκούμενα χρώμα (με την απαιτούμενη προετοιμασία φυσικά)

Στας ευρώ-πας δεν εχω φυσικά απάντηση να σου δώσω…. Το μόνο που ξέρω αρκετά καλά είναι ότι στις περισσότερες χώρες εκεί οι μεταλλικές κατασκευές έχουν και σημαντικά μεγαλύτερο φάσμα χρόνου που τις χρησιμοποιούν όπως και περισσότερες κατασκευές συγκριτικά με την Ελλάδα και κυριαρχούσε το οπλισμένο σκυρόδεμα βασικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οικονομοτεχνικά υποτίθεται ότι αυτό είναι κ το όφελος της μελέτης αυτής. Οι βαφές αυτές δεν είναι καθόλου φτηνές. Κάπως έτσι ασχολήθηκα κ γω με το θέμα.

Επίσης πέρα από το χρόνο κ την εμπειρία στις κατασκευές αυτές, νομίζω φταίει κ η παράλληλη ισχύ ΕΑΚ/εκως με τους ευρωκώδικες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.