Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

Συνάδελφοι, σε οικοδομική άδεια που λήγει σε ένα μήνα, ενώ είναι σε στάδιο επιχρισμάτων μπορεί να γίνει ανανέωση ισχύος για άλλα 4 χρόνια?Θα χρειαστεί να πληρωθεί κάποιο ποσοστό της επίβλεψης?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί

βιάσου όμως διότι τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ στενα

 

εφόσν δεν αλλάζουν μελετητές+επιβλέποντες πληρώνεις ένα μικρό παράβολο στο δημόσιο 20-30ευρώ από ότι θυμάμαι

 

δεν είναι πολύπλοκο το πρόβλημα είναι τα ραντεβού με Τοπογραφικό, Αρχιτεκτονικά και ίσως φορολογικά

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις όμως υπόψη σου πως θα πραγματοποιηθεί αυτοψία από την αρμόδια πολεοδομία . Αυτό απλώς αναφορικά στην περίπτωση που υπάρχουν αλλαγές σε σχέση με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας ( κλειστοί Η.Χ. , αλλαγή χρήσης υπογείου κτλ)

Link to comment
Share on other sites

σε δική μου περίπτωση δεν έγινε αυτοψία

 

βεβαια αρκέστηκαν στο γεγονός οτι δεν έιχε ακόμη ξεκιήσει το εργο

οπότε ίσως γι'αυτό να μην ασχολήθηκαν τότε

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία μου ζήτησαν φωτογραφίες.

Άλλα δύο ερωτήματα συνάδελφοι.

1) Στο ΠΔ περί οικοδομικών αδειών σημειώνεται ότι ανανέωση της οικοδομικής άδειας για άλλα 4 χρόνια γίνεται εφ όσον ΔΕΝ έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μέχρι τότε. Κατόπιν αναφέρει ότι σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός τότε υπάρχει η δυνατότητα της επ΄ αόριστον ανανέωσης ισχύος της άδειας.

 

Στην περίπτωση μου, έχει ολοκληρωθεί το 60% του έργου (σοβάδες) πώς μπορεί να γίνει ανανέωση για 4 χρόνια?Δεν πρέπει να πάει με επ αόριστον ανανέωση? Επίσης, δεν θα έπρεπε να πληρωθεί τουλάχιστον η επίβλεψη του φέροντος οργανισμού?

Link to comment
Share on other sites

Συν. banskoboy

1. Θα κάνεις αίτηση για επ'αόριστον αναθεώρηση με φωτογραφίες και ίσως κάνουν και αυτοψία.

2. Το παράβολο που αναφέρθηκε δεν ισχύει σε όλες της πολεοδομίες της χώρας.

3. Την αμοιβή επίβλεψης του φέροντος οργανισμού, τουλάχιστον, θα έπρεπε να την πληρωθείς αλλά δεν θα στο ελέγξει κανένας τώρα, παρά μόνο όταν ζητηθεί ρευματοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό όμως

 

Αρθρο 3, παρ 6 του Ν. 3212/03 (ΦΕΚ 308 Α’/31-12-03) : Άδεια δόμησης, πολεοδομικές και άλλες διατάξεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων.

 

6. Η άδεια δόμησης επιτρέπεται να αναθεωρείται μια μόνο φορά, για παράταση της ισχύος της για ίσο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία λήξης της, αν δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός.

 

Άρα λοιπόν, σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί ο Φέρων Οργανισμός δεν μπορεί να γίνει παράταση ισχύος για 4 χρόνια,αλλά μόνο επ' αόριστον. Λογικά όπως λέει και ο Erling.

Link to comment
Share on other sites

για να βοηθήσω και γω επιτελους λιγάκι και όχι μόνο να μαθαίνω από δω (χα χα) να πω με βεβαιότητα, μια που μώλις το αντιμετώπισα,

ότι για παράταση ισχύος (επ αόριστο) σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί ο φ.ο

απαιτείται αίτηση λίγο πριν λήξει η άδεια, αυτοψία, και δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης που αφορούν στις εναπομείνασες εργασίες...

Link to comment
Share on other sites

Από πελάτη με ξενοδοχειακή μονάδα μου έχει ζητηθεί να του κάνω παράταση ισχύος της άδειας. Η άδεια είναι του 2002 και έχει παρέι ήδη 2 παρατάσεις ισχύος η οποία δεύτερη λήγει σύντομα. ΔΕΝ έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός και απότι ξέρω για τον λόγο αυτό δεν μπορεί να πάρει παράταση ισχύος επ'αόριστον. Ο πελάτης μου λέει ότι υπάρχει ΦΕΚ σύμφωνα με το οποίο κατασκευές που είναι δίπλα σε ορεινούς όγκους μπορούν να πάρουν παράταση και χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός. Έχει γνώση κανείς για κάτι τέτοιο? Υπάρχει άλλος τρόπος να πάρει παράταση η άδεια χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός?(έστω και για μια 4ετία ακόμα)?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.