Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

αν η οικοδομη εχει ολοκληρωθει δλδ εχει ρευματοδοτηθει....

και η αδεια κανονικα εληγε σε κανα χρονο ακομα...

 

η αδεια εχει ισχυ?μπορει να παρει παραταση?

Link to comment
Share on other sites

@ Nrg: Ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετώπισα κι εγώ και έλαβα παρόμοιες απαντήσεις με αυτές που έλαβες κι εσύ. Δηλαδή, η άδεια αναθεωρείται για παράταση ισχύος μετά τη λήξη της (μόνο εγώ το θεωρώ παράλογο αυτό?!) και αφού διορθωθεί για να πληρεί τυχών αλλαγές της νομοθεσίας που ισχύει τώρα (δηλ, επί της ουσίας μείωση των Η/Χ από 20% σε 15%).

 

Βέβαια το γεγονός ότι ουδείς μπόρεσε να μου παρουσιάσει έστω και ένα νόμο βάσει του οποίου εφαρμόζονται τα παραπάνω από τα εντεταλμένα ελεγκτικά όργανα του κράτους, είναι ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί σε αυτή τη χώρα. :-x

 

Και για να μη ξεχνιόμαστε το Αρθρο 3, παρ 6 του Ν. 3212/03 (ΦΕΚ 308 Α’/31-12-03) : Άδεια δόμησης, πολεοδομικές και άλλες διατάξεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων αναφέρει ότι "Η άδεια δόμησης επιτρέπεται να αναθεωρείται μια μόνο φορά, για παράταση της ισχύος της για ίσο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία λήξης της, αν δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός." Πού στα παραπάνω προκύπτει ότι η μελέτη πρέπει να συμμορφωθεί με τις νέες ισχύουσες τροποποιήσεις του ΓΟΚ? Από που κι ως που πρέπει πρώτα να λήξει η άδεια και μετά να παραταθεί η ισχύς της?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξεμπλεξα πιο ευκολα απ'οτι περιμενα. Αναθεωρηθηκε η αδεια μια εβδομαδα πριν τη ληξη της χωρις να χρειαστει να γινει οποιαδηποτε αλλαγη. Τωρα το πως αλλαξαν γνωμη ουτε το ξερω ουτε το εψαξα! :D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι αντιμετωπίζω μια περίπτωση θα έλεγα περίεργη με οικοδομίκη άδεια

έχει λοιπόν εκδοθεί ο.α. το 1992 με τίτλο ''νέα διώροφη οικοδομή'' και έχει ολοκληρωθεί ο φ.ο..Ο πελάτης μου θέλει να προχωρήσει σήμερα στην αποπεράτωση της οικοδομής και αναθέτει σε μένα την άδεια, όλα καλά μέχρι εδώ.Του ζητάω το φάκελο της αδείας για να ξεκινήσω και δεν υπάρχει τίποτα ούτε στέλεχος αδείας ούτε κανένα σχέδιο,πηγαίνω να βρω τον φάκελο στην πολεοδομία και πάλι δεν βρίσκω τίποτα,η πολεοδομία μου δίνει βεβαίωση που αναφέρει τα εξής:..... σας γνωρίζουμε ότι έχει εκδοθεί η υπ'αριθμ. 504/23-6-1992άδεια(2ορόφου οικοδομής) ιδιοκτησίας .........προυπ.1.750.000δρχ. σχέδια και αντίγραφο αδείας δεν υπάρχουν στο αρχείο μας.να σας αναφέρω ότι ο μελετητής μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί. η ερωτησή μου είναι η εξής:

1. καταρχήν κάνω αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα;

2. τι σχέδια θα προσκομίσω και τι αμοιβές θα πληρωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια οικοδομική άδεια η οποία λήγει σε ένα μήνα και δεν έχει γίνει καμία οικοδομική εργασία. Θέλω να πάρω παράταση ισχύος και μου λένε ότι πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή γιατί έχουν αλλάξει οι ημιυπαίθριοι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλημέρα,

στην περίπτωση που λήγει η Ο.Α. (του 2006) και δεν έχει γίνει καμία εργασία,για να γίνει παράταση ισχύος για 4 χρόνια θα πρέπει να πληρωθούν οι διαφορές που προκύπτουν απο τις αμοιβές μελέτης του 06 σε σχέση με τις σημερινες?

Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με τέτοια περίπτωση αλλα με πήρε φίλος (ιδιώτης) απο επαρχία οπου ο μηχανικός του ζητάει 2.000ε για παράταση ισχύος μονοκατόικίας 55μ2.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ να ζητήσει όμως αμοιβή για τη διαδικασία της αναθεώρησης της άδειας η οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στην αμοιβή μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.