Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

Κάτι είχα ακούσει πως σε μια άδεια μπορεί να ξαναπαραταθεί η ισχύς της για άλλα 4χρόνια , ακόμα και αν δεν έχει πραγματοποιηθεί ο φέροντας oργανισμός αρκεί να υποβληθεί αίτηση μέσα σε κάποιες προθεσμίες . Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι μπορεί κανείς να ανεβάσει τη σχετική νομοθεσία ;

Link to comment
Share on other sites

adadim μετά την πρώτη 4ετία ή μετά και την δεύτερη 4ετία?

Αν είναι μετά την πρώτη, ναι γινεται παράταση για άλλα 4 χρόνια.

Αλλά για μετά και την 2η 4ετία.. δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Erling μιλάω για μετά την πρώτη τετραετία αν μπορείς να πάρεις και άλλα 4χρόνια όταν δεν έχει περατωθεί ο οικοδομικός σκελετός του κτιρίου . Αυτό που λες ισχύει ακόμα και αν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης της περιοχής ; Μήπως μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις στο site το κείμενο που πιστοποιεί την παράταση για άλλα 4χρόνια ;

Link to comment
Share on other sites

Εξετασε και το ενδεχομενο να γινει και αυτοψια, (σε μια περιπτωση μου στο χαιδαρι ειχε γινει), προσεχε λοιπον γιατι πολλα γινονται. Προσπαθησε μηπως την γλυτωσεις με τιποτα "εξυπνες" φωτογραφιες...

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι

υπάρχει κάποιο πρότυπο τεχνικής περιγραφής για ανανέωση πέραν των 4 χρόνων της Ο.Α. ,(δεν έχει γίνει ακόμη καμία εργασία).

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι έτοιμο να σου δώσω. Φαντάζομαι όμως οτι δε θα δυσκολευτείς να συντάξεις μια μόνο σου. Ανέφερε τα στοιχεία του έργου κλπ στην αρχή και τις εργασίες που έχουν γίνει μέχρι σήμερα (καμία στην περίπτωσή σου).

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι θεωρητικό; Έστω οτι έχω μια άδεια ανέγερσης που πλησιάζει η λήξη της (πρώτη 4ετία) και δεν έχει γίνει καμία εργασία. Και έστω οτι μέσα στην 4ετία αυτή έτυχε να αλλάξουν οι όροι δόμησης (καλή ώρα οι πρόσφατες αλλαγές με Η/Χ κλπ) . Δικαιούμαι να ζητήσω παράταση ισχύος για άλλα 4 χρόνια;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας δεν ειμαι μηχανικος αλλα εχω ενα προβλημα με μια οικοδομη απο αντιπαροχη που εδωσα.ειμαι ο οικοπεδουχος ο εργολαβος χρεωκοπησε και η οικοδομη που εχει φτασει στον πρωτο σοβα εμεινε στη μεση. η αδεια ληγει 4 νοεμβριου τι χρειαζεται να κανω για ανανεωση μπορω να βαλω αλλο μηχανικο για αυτο το θεμα η πρεπει να ψαξω τον παλιο αν μπορειτε δωστε μου καποια βοηθεια τι να κανω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, θα πάτε οπωσδήποτε στην Πολεοδομία και θα ζητήσετε παράταση ισχύος της άδειας επ'αόριστον.

 

Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση αλλά ίσως να μπορείτε να το κάνετε και μόνος σας στην Πολεοδομία (ένας εμπειρότερος συνάδελφος θα μας πει). Πάντως δείτε το αύριο κιόλας, ώστε να έχετε χρόνο αν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει ολοκληρωθει ο φερων οργανισμος δεν χρειαζεται καμμια ανανεωση

Το προβλημα σου ειναι αλλου (κατα τη γνωμη μου)

Θα πρεπει να απεμπλακεις το συντομοτερο απο τον χρεοκωπημενο εργολαβο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.