Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Για να καταθεσω φακελο για παραταση οσχυος μιας οικοδομικης αδειας, ξερει κανεις, τι πρεπει να καταθεσω στην πληροτητα (εγγραφα / αμοιβες) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι!

Έχω μια περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γίνεται..όπως μελέτησα τα προηγούμενα ποστ σας αν εχω μια ληγμένη άδεια αλλά έχουν πέσει τα μπετά μπορώ να ζητήσω επ΄αόριστον παράταση.Σωστά??

Είναι λοιπόν μια άδεια στον Άλιμο που έχει λήξει το 2001,το κτίριο βρίσκεται στην φάση των σοβάδων,έρχεται λοιπόν ο πελάτης και μου ζητάει

1)Τακτοποίηση με τον 3843/2010 μιας υπόγειας αποθήκης.(υποθέτω αυτό γίνεται με την χρήση της ληγμένης άδειας)

2)Τί πρέπει να κάνω για να συνεχίσει την αποπεράτωση της οικοδομής??

Ο προηγούμενος συνάδελφος μηχανικός έχει βγεί σε σύνταξη.

Εγώ πώς πρέπει να κινηθώ για να είμαι σωστός??υποθέτω ότι θα χρειαστεί και μελέτη ΚΕΝΑΚ,σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοί καλησπέρα. άδεια γιά δύο κατοικίες εκτός σχεδίοιυ λήγει τον μάρτη η 4ετία και η μικρή κατοικία 40τ.μ με υπόγειο 40 τ΄μ δεν έχει ξεκινήσει κάν.

1. αν η μικρή κατοικία δέν υπάρχει σκοπος να ξεκινήσει μέσα στό 2011 πρέπει να θεωρήθεί γιά παράταση ή άδεια τώρα ή μπορεί να γίνει οποτεδήποτε; υπάρχει κατι πού μπορεί να διαφοροποιηθεί;

2. η παράταση θέλει ΚΕΝΑΚ; πιάνεται και το υπόγειο όταν λέμε κάτω από 50τ.μ;

3. αν μέχρι τον Μάρτη πέσουν τα μπετά παρατείνεται επ΄αόριστον αυτόματα ή χρειάζεται σφραγίδα απο την πολεοδομία;

4.πρέπει να ολοκληρωθεί τελείως ο φέρον οργανισμός;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοί καλησπέρα. άδεια γιά δύο κατοικίες εκτός σχεδίοιυ λήγει τον μάρτη η 4ετία και η μικρή κατοικία 40τ.μ με υπόγειο 40 τ΄μ δεν έχει ξεκινήσει κάν.

καμιά γνώμη παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ολοκληρωθεί μέσα στην τετραετία της ισχύος της άδειάς σου ο φέρων οργανισμός πας για παράταση για 4 χρόνια.

Αν έχεις προλάβει να ρίξεις όλα τα μπετα στην τετραετία πας για αναθεώρηση για παράταση ισχύος επ'αόριστον.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά αλλά διάβασα 77 posts και δεν έβγαλα άκρη...

Αν υπάρχει κάποιος σίγουρος:

 

Άδεια που έχει λήξει η πρώτη 4ετία και δεν έχουν γίνει καθόλου οικοδομικές εργασίες, αναθεωρείται για άλλα 4 χρόνια;

Ισχύουν οι όροι δόμησης; (ισόγεια κλειστά γκαραζ που δεν μετράνε στην δόμηση, ημιυπαίθριοι 20% κλπ);

Αν δεν ισχόυν τι γίνεται; Με την αναθεώρηση απαιτείται και αλλαγή αρχιτεκτονικών υποχρεωτικά;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν η άδεια έχει λήξει, πρέπει να ξαναβγεί. Αυτήν την φορά με τους τρέχοντες νόμους και κανονισμούς. Παρατείνεται ο χρόνος ισχύς μονάχα στις περιπτώσεις που περιγράφει ο νόμος (αίτηση παράτασης πριν την λήξη, έχει ολοκληρωθεί ο φ.ο. πριν την λήξη).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Έχεις καμμιά παραπομπή στην νομοθεσία;

 

Δηλαδή όλα απο την αρχή; Πλήρεις μελέτες και αμοιβές κλπ; Τα έξοδα; τζάμπα;

 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.