Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

Καλησπερα,

Γνωρίζει καποιος τη σχετικη νομοθεσια για παραταση ισχυος οικοδομικης αδειας η οποια ληγει τον Μαρτιο 2011; Δεν εχουν ξεκινησει οικοδομικες εργασιες. Υπαρχει δυνατοτητα παρατασης της οικοδομικης αδειας και για ποσο χρονικο διαστημα ακομα ? Υπαρχουν προθεσμιες υποβολης της αιτησεις; Και αν ναι, ποιες ειναι;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

"'Αρθρο 334

Ισχύς και αναθεώρηση οικοδομικής αδείας.

(άρθρο 6 π.δ. 8/13.7.1993, άρθρο 1 π.δ. 27.2/8.3.1995)

 

...........

 

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

 

α) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 1 του άρθρου 259.

 

β) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές εργασίες ή δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία της λήξης της.

 

............."

 

Αυτά λέει η νομοθεσία! Πως προκύπτει ότι πρέπει να αναθεωρηθεί πριν την λήξη της; Επίσης, πως προκύπτει ότι πρέπει να αναθεωρηθεί με τους νέους όρους δόμησης;

 

Εσύ συνάδελφε Παράσχο καλού κακού τρέχα για αναθεώρηση πριν λήξει η 4ετία μιας και το προλαβαίνεις... Αν λήξει μεταπέφτεις στο δικό μου πρόβλημα...

 

edit: Βρήκα και αυτό, το οποίο ξεκαθαρίζει ακόμα περισσότερο το τοπίο:

(Αφορά οδηγίες εφαρμογής του πιο πάνω Π. δ/τος της 8-7-93)

 

"Εγκ-33455/38/28-7-93. Εγκ-38/93

.......

Αρθ-6 : Στο άρθρο αυτό αναφέρεται ο χρόνος που ισχύουν οι

οικοδομικές άδειες ως και οι διαδικασίες αναθεώρησής τους.

Σας διευκρινίζουμε ότι με την αποπεράτωση του έργου λήγει η

ισχύς της οικοδομικής άδειας. Τούτο βεβαιώνεται με τη θεώρηση της

άδειας για ηλεκτροδότηση.

Η αναθεώρηση που αναφέρεται στην παρ.3 γίνεται για τη χρήση

για την οποία εκδόθηκε η αρχική άδεια ή για άλλη χρήση που δεν

απαγορεύεται κατά την ημέρα αναθεώρησης της άδειας.

Διευκρινίζεται ότι, το αν χρειάζεται ενημέρωση φακέλου ή

αναθεώρηση της αδείας είναι στην κρίση του Προϊσταμένου της

υπηρεσίας ή ενός ή περισσοτέρων εξουσιοδοτημένων από τον

Προϊστάμενο υπαλλήλων, ενώ εάν η μελέτη έχει εγκριθεί από την

ΕΠΑΕ είναι στην κρίση αυτής. ..."

 

Η υπογράμμιση δική μου...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κ απο εμενα, θα ηθελα μια διευκρίνιση απο κάποιον που γνωρίζει σχετικά με τις αναθεωρήσεις. εχω άδεια του 2007 η οποια προβλεπει την κατασκευη συγκροτηματος κατοικιων. Από τις 10 προβλεπόμενες κατοικιες εχουν κατασκευαστει μονό οι 2 οπότε πρέπει να γίνει σύντομα αναθεώρηση για παράταση ισχύος. Το 2009 έγινε αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος. Αν και αυτό που εγω καταλαβαίνω, βάσει του 3212, είναι δυνάτη μια μόνον φορά η αναθεώρηση για παράταση ισχύος, θα ήθελα να σιγουρέψω ότι η αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος δε θα εμποδίσει τη διαδικασία αναθεώρησης για νε 4ετια. Μπορεί κάποιος να μου το πει με σιγουρια;

Ευχαρστώ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, όσον αφορά την διαδικασία για την παράταση ισχύος απ' ότι γνωρίζω δεν απαιτούνται αμοιβές για τον Μηχανικό, αφού ο ιδιοκτήτης μπορεί από μόνος του να την ολοκληρώσει στην πολεοδομία. Για να ετοιμαστεί ο φάκελος όμως απαιτείται προετοιμασία από μηχανικό (σεντόνι,καινούργιο τοπογραφικό,φωτογραφίες,τεχνική έκθεση κτλ) και πιθανόν ο ιδιοκτήτης θα αναθέσει και το τρέξιμο στην Πολεοδομία. Δεν πρέπει ο μηχανικός να αποζημιωθεί για τις υπηρεσίες του και πώς; Επειδή δεν θέλω να πάρω ''μαύρα'' χρήματα σκέφτομαι να κόψω ΔΑΠΥ με θέμα την συγκεκριμένη αναθεώρηση. Έχω το δικαίωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχεις δικαίωμα να χρεώσεις και φυσικά να κόψεις και απόδειξη για αυτό.

Δεν χρειαζόταν καν όλη αυτή η αναλυτική περιγραφή.

Ακόμα και επίσκεψη στο γραφείο σου με ερωτήματα για αρτιότητες δυνατότητες δόμησης ή οτιδήποτε μπορείς (και θα έπρεπε) να χρεώνεις.

Βλέπε ιατρούς δικηγόρους κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για την παράταση ισχύος, με τον ίδιο μηχανικό, θα χρειαστείς μόνο τεχνική έκθεση και φωτογραφίες. Επίσης πολύ πιθανό να χρειαστεί και ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικός θα είναι ο ίδιος. Στην πολεοδομία που ανήκω ζητάνε και τοπογραφικό. Άσχετα εάν συνεχίζει ο ίδιος Μηχανικός το σεντόνι είναι απαραίτητο αφού γίνονται νέες αναθέσεις και αναλήψεις. Κενακ γιατί να χρειαστεί; Η οικοδομή βρίσκεται στο στάδιο για την τοποθέτηση κουφωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.