Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη δυνατότητας αποθήκευσης και της ταυτότητας σε ψηφιακή εφαρμογή, στην εφαρμογή Covid Free GR Wallet


Engineer

Recommended Posts

Εγώ πέρασα εκεί μόνο το πιστοποιητικό του covid, δεν περνάω ταυτότητες και τίποτε άλλο.

Να σου κλέψει κάποιος το κινητό και να γνωρίζει σχεδόν τα πάντα για εσένα....

Link to comment
Share on other sites

Το μυαλό τους και μια λίρα.... Αϊ σιχτίρ πιά, ό,τι παπαριά σκέφτονται την κάνουν ηλεκτρονικά! Προτείνω, να τη βάλουν εκεί που ...ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

οτι βοηθάει και κανει ποιο ευκολη την ζωή μας καλό ειναι ...εγω αυτό ξερω ... εμενα με διευκολύνει και το χρησιμοποιώ ... ολα ειναι ενα εργαλειο και εξαρτατε απο τον καθένα μας πως το χρησιμοποιει ... και ο κλεφτης μπορει να μπει στο σπιτι σου και να παρει ενα μαχαιρι απο την κουζινα σου να σε απειλήσει αρα δεν θα εχεις μαχαιρια στο σπιτι σου ;;; 

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2021 at 3:22 ΜΜ, Giorgos1987 said:

Εγώ πέρασα εκεί μόνο το πιστοποιητικό του covid, δεν περνάω ταυτότητες και τίποτε άλλο.

Να σου κλέψει κάποιος το κινητό και να γνωρίζει σχεδόν τα πάντα για εσένα....

αμα σου κλεψει το πορτοφολι τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2021 at 10:16 ΠΜ, xrusempouras said:

αμα σου κλεψει το πορτοφολι τι γινεται?

Αν σου κλέψει το πορτοφόλι, βρίσκει μόνο μια ταυτότητα η οποία πέραν από το να χρησιμοποιηθεί για παράνομους σκοπούς και πλαστογραφία, είναι εντελώς άχρηστη. Άμα κλέψουν κινητό που όλοι τώρα το έχουν συνδεμένο αυτόματα σε google, fb, email, taxis, πιστοποιητικά ηλεκτρονικά και διάφορα άλλα, θα έχουν στην διάθεσή τους πολύ περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε ios και σε Android υπάρχει η δυνατότητα εξ' αποστάσεως ελέγχου και απενεργοποίησης του κινητού σε περίπτωση κλοπής. Τώρα αν ο χρήστης δεν το έχει ενεργοποιήσει ή δεν βάλει κλείδωμα οθόνης στο κινητό, άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου κλέψει το κινητό τηλεφωνείς και κλειδώνεις τη SIM αμέσως.

Google/FB/Email αλλαζεις κωδικό κατευθείαν.

Για τράπεζα, εγώ άλλαξα τράπεζα και πήγα σε άλλη που στέλνει Push notification (στελνει 6ψηφιο με sms) σε κάθε login οποτε κλειδωνοντας τη SIM έχω μια δικλειδα ασφαλειας.

Taxis θα μπει και εκεί (καιρός ήταν) push notification λένε.

 

Πιστοποιητικά εμβολιασμού, ταυτότητες κλπ. θεωρώ δεδομένο ότι μπορούν να κλαπούν όπως γινόταν όταν ήταν ένα κομμάτι χαρτί.

 

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.