Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορές μεταξύ οροσήμων και σχεδίου διανομής οικοπέδων Συνεταιρισμού Δικαστικών Σχοινιά.


noland

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μήπως έχει δουλέψει κάποιος συνάδελφος την περιοχή του Οικοδομικού Συνεταιρισμού Δικαστικών και Εισαγγελέων (ΟΣΔΕ) στον Σχοινιά;

'Έχω μία περίπτωση όπου οι κορυφές των οικοπέδων έχουν ορόσημα (τετραγωνικά βαθράκια από μπετόν με αναγραφή κωδικών οικοπέδων), ωστόσο η θέση τους εμφανίζει αρκετά μεγάλη απόκλιση (2-8m) σε σχέση με τα σχέδια 1:500 των Οικοδομικών Τετραγώνων διανομής των οικοπέδων (διαστάσεις, σχήμα , εμβαδόν).

Μήπως γνωρίζει κανείς πότε τοποθετήθηκαν τα ορόσημα και πού μπορεί να οφείλονται οι παραπάνω διαφορές;

Προσεγγιστική πάκτωση;  (χάραξη με κορδελιές; κεκλιμένο έδαφος; παλαιότητα εργασιών;) Μετακίνηση;

Θα οριοθετούσατε τελικώς τα οικόπεδα ως είναι υλοποιημένα στο έδαφος (βάσει οροσήμων) με ότι σημαίνει αυτό σε αλλαγές στο εμβαδόν/πρόσωπο, κλπ ή βάσει των γεωμετρικών τους στοιχείων από τα διαγράμματα διανομής ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύπλοκο

Ερωτήματα

1. Πως υπολόγισες τις διαφορές 2-8 μ ??

2. Σε τι σύστημα προβολής είναι?

3.Εχεις την διανομή σε ψηφιακή μορφή?

Αρχική προσέγγιση

Αποτύπωσε οσα περισσότερα ορόσημα αλλά και ευρύτερη περιοχή για να διαπιστώσεις πως εργάσθηκαν ως σήμερα οι συνάδελφοι

Αποτυπωσε με λεπτομερεια το Ο.Τ που σε ενδιαφέρει και τα πρόσωπα των απέναντι Ο.Τ

Προχώρησε σε σύγκριση μηκών,πλευρών,πλάτη δρόμων και εμβαδών και τα ξαναλέμε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΘΕΟΧΑΡΗ και ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα όντως και είναι πολύπλοκο και απευθύνθηκα στο φόρουμ μήπως υπάρχει συνάδελφος, ο οποίος να γνωρίζει και να έχει εμπειρία από τη συγκεκριμένη περιοχή. Προφανώς και ήδη έχω κάνει όλα αυτά που λες διαπιστώνοντας τις αποκλίσεις που αναφέρθηκαν.

Ως προς το πώς εργάστηκαν έως σήμερα οι συνάδελφοι που αναφέρεις παραθέτω χαρακτηριστικό τραγελαφικό απόσπασμα από δύο εφαπτόμενες (με κοινό όριο!!!) ιδιοκτησίες της ευρύτερης περιοχής στις οποίες έχουν οριοθετηθεί και περιτοιχιστεί τα οικόπεδα ...

sample.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κάνει ο ένας λάθος,μπορεί και οι δύο

αναφέρεις ότι έκανες όσα έγραψα στο σχετικό μήνυμα όμως  δεν παραθέτεις απαντησεις σε αυτά αλλά μια φωτογραφία ξανα λοιπόν

σύστημα προβολής, έχεις την διανομή σε ψηφιακή μορφή (εννοώ την μελέτη όχι σκαναρισμένο το διάγραμμα),ποιό είναι το δικό σου διάγραμμα?

Έλεγξες μηκη,πλάτη και εμβαδά και ένα ακόμη βασικό που ξέχασα υπάρχει καποια επιπεδομετρική λεπτομέρεια (δρόμος, ρέμα, πηγάδι, εκκλησία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κ. ΘΕΟΧΑΡΗ αναζητώ κάποιον που έχει δουλέψει τη συγκεκριμένη περιοχη και τη γνωρίζει. Σ ευχαριστω για το ενδιαφέρον και το χρόνο σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ναν βρεθεί, αλλά και τότε δεν θα λύσεις το πρόβλημα πως θα εμπιστευτείς το οτιδήποτε γραφεί εδώ όταν δεν έχεις μετρήσει τίποτε

αλλά μετά την δεύτερη νουθεσία μάλλον θόρυβος γίνεται..................

 

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας.

Θα συντάξω ένα τοπογραφικό στον ΟΣΔΥΕ. Έχω πάρει απο την πολεοδόμια, πίνακίδα εφαρμογής, ρυμοτομικό κτλπ και έχω διαστάσεις. Έχω βρεί απο την ιδιοκτησία που θέλω το ένα ορόσημο που είναι στο πρόσωπο επί της οδού. Από την πίσω πλευρά δεν βρήκα κανένα. Ο όμορος έχει κτίσει κανονικά με μανδρότοιχο, κατοικία κτλπ. Η απόσταση του προσώπου της διανομής της ιδιοκτησίας που θέλω να κάνω το τοπογραφικό είναι 26.20μ ενώ εγώ έχω βρεί από το ορόσημο μέχρι την υλοποιημένη μάντρα του ομόρου 26.04μ. Πώς θα το αντιμετωπίζατε αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dimitris GM said:

"μπηκε" η μαντρα 16 πόντους σε σενα [;;;;;]

 

Σύμφωνα με τον υλοποιημένο μαντρότοιχο του ομόρου ναι....

Και μέτρησα και το πρόσωπο του. Έίναι 20.34 από 20.26 που έπρεπε να είναι

Edited by ΑlexTopo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.