Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αν ξεχάσεις να δηλώσεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών


tzitzikas

Recommended Posts

καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία!. Φίλος συνάδελφος ξεκίνησε καινούργιο μπλοκ παροχής υπηρεσιών του διέφυγε να δηλώσει τις τελευταίες 4 ΑΠΥ (είναι ΑΠΥ σε ιδιώτες όχι ΤΠΥ) αξίας 50Ε έκαστη, που έκοψε από το καινούργιο μπλοκ (κόπηκαν 9/2021). Δεν κάνει δήλωσεις ΦΠΑ (<10.000 εισόδημα), δηλαδή ότι κόβει είναι χωρίς ΦΠΑ βάση της σχετικής νομοθεσίας. 

Σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να κάνει? Να τα δηλώσει τώρα? Υπάρχει κάποιο πρόστιμο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

Αν δεν υποβάλει περιοδικές ΦΠΑ τότε που θα τα δηλώσει;

Το Ε3 για το 2021 αργεί ακόμα. (μήπως μου διαφεύγει κάτι;)

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nikostzar said:

Καλή χρονιά!

Αν δεν υποβάλει περιοδικές ΦΠΑ τότε που θα τα δηλώσει;

Το Ε3 για το 2021 αργεί ακόμα. (μήπως μου διαφεύγει κάτι;)

καλησπέρα. Επειδή έχει αποδείξεις+τιμολόγια<50 τεμάχια/έτος μου είπε οτι δεν υποχρεούται να τα κόβει ηλεκτρονικά στο myData ακόμα, βέβαια θα υποχρεωθεί σε κανά χρόνο να το κάνει ακι αυτός, προς το παρόν απαλλάσσεται. 

Τα τιμολόγια και της ΑΠΥ τις δίνει ανά μήνα στον λογιστή. Λογικά αυτός κάπου τα δηλώνει. Εκτός αν για την περίπτωση αυτή όπου δεν κάνει 3μηνες δηλώσεις ΦΠΑ λόγω του οτι είναι στην κατηγορία απαλλαγής ΦΠΑ (άρθρο 39 του Κώδικα ΦΠΑ (ν. 2859/2000)) δεν τα έχει δηλώσει κάπου οριστικά αλλά θα το κάνει κατα την υποβολή της φορολογικής δήλωσης, οπότε δεν τρέχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά

Μα αφού έχει λογιστή, τι ψάχνει? Τις έδωσε στον λογιστή? Αν δεν τις έδωσε ας τις δώσει και θα του πει ο λογιστής!!!

 

Επίσης είδες που παραπέμπει το λινκ στο προφίλ σου? Μάλλον πρέπει να το αλλάξεις ASAP :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.