Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη επαγγέλματος με διαφορετική ειδικότητα


umeca74

Recommended Posts

Ειμαι χημικος μηχανικος, γραμμενος στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ απο το 1991, αλλα ελλειπα στο εξωτερικο χρονια και ποτε δεν εκανα επισημη εναρξη επαγγελματος στην ελλαδα

 

τωρα που γυρισα ελλαδα θελω να αρχισω μια μικρη εταιρεια να πουλαω software που θα γραφω στο internet (e-shop). Τελειως ασχετο με χημικους μηχανικους :)

 

Εχω μαθει οτι σαν ελευθερος επαγγελματιας (αν κανω εναρξη σαν ΧΜ) μπορω απο παραθυρακι να εχω ουσιαστικα αλλες δραστηριοτητες, πχ το λογισμικο που θελω. Αυτη η σελιδα λεει για τους Κωδικους Αριθμους Δραστηριότητων

http://apeiresios.ee.auth.gr/eforia_kbs.html

 

Επειδη εχω καταμπερδευτει θα σας παρακαλουσα να με βοηθησετε με τα εξης ερωτηματα:

 

1. Ειναι καταρχην νομιμο να γραφω και να πουλαω λογισμικο ΗΥ ως ελευθερος ΧΜ;

 

2. Κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστώ προσωπικό (webdesigner etc). Αυτο τι γραφειοκρατικα συνημμενα εχει;

 

3. Μηπως καλυτερα θα ηταν να ξεχασω για ΧΜ και να παω κατευθειαν στο ΤΕΒΕ για εναρξη επιχειρησης ΗΥ? (αν και καπου διαβασα οτι απαξ και γραφτεις στο ΤΕΕ δεν σε ξεγραφουν με τιποτα, εστω κι αν δεν εκανα εναρξη επαγγελματος; )

 

Ευχαριστω εκ προοιμιου

Νικος

 

Παρατήρηση:

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλως ήρθες και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου (σε καταλαβαίνω ;) )

 

Να σου πω συνοπτικά την αποψή μου σχετικά με αυτά που ρωτάς:

 

1. Είναι απολύτως νόμιμο και δεν χρειάζεται παραθυράκι για να το κάνεις. Απλά να γνωρίζεις πως η παραγωγή software είναι σε κάθε περίπτωση παροχή υπηρεσιών (αν θέλεις να σου στείλω και τα σχετικά άρθρα του ΚΒΣ να τα έχεις αν τύχεις σε άσχετο σε εφορία - αν καταλάβεις κάτι τέτοιο πήγαινε σε άλλη ΔΟΥ να μιλήσεις μέχρι να πετυχεις κάποιον που να ξέρει)

 

2. Αυτό εξαρτάται από τη σχέση εργασίας που θα έχεις:

  • Αν θέλεις να προσλάβεις κάποιον πρέπει να κάνεις τη διαδικασία με ΙΚΑ και επιθεώρηση εργασίας. Καλύτερα μάλλον να μιλήσεις με τον λογιστή σου για τα διαδικαστικά εκτός αν θέλεις να τη "ζήσεις" την προσπάθεια.
  • Η άλλη ελληνική πατέντα είναι αυτή του "οιωνεί μισθωτού" δηλαδή κάποιος εργάζεται στην εταιρεία αλλά θεωρείται "ελεύθερος επαγελματίας" και σου κόβει ΔΠΥ. Αυτό είναι μάλλον που έλεγαν οι παλιοί "τον έχω στη δούλεψή μου" γιατί αν το έχει ζήσει... :-x
  • Το τρίτο είναι να αναθέσεις συγκεκριμένες εργασίες (π.χ. το σχεδιασμό/συντήρηση του site) σε κάποιον και να τον πληρώσεις γι' αυτό. Καθαρή λύση για την αρχή καθώς μπορεί να σου φανεί χρήσιμο για τον περιορισμό των σταθερών εξόδων.

Φυσικά κάθε επιλογή θέλει πολύ καλό ψάξιμο και εξαρτάται από το budget σου.

 

3. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά (απ' όσο ξέρω γιατί ήμουν παλιά στο ΤΕΒΕ). Αυτό μάλλον που πιστεύω πως πρέπει να δεις στη συγκεκριμένη επιλόγή αν θέλεις να ασκείς και δραστηριότητα ΧΜ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες

 

για να ειμαι ειλικρινης απο χημικη μηχανικη εχω ξεχασει τα παντα, οποτε αν μπορω να το αποφυγω δεν θελω να εχω καμμια δηλωμενη δραστηριοτητα ΧΜ :) Ξερεις ποιος ειναι ο συγκεκριμενος κωδικος για software development/sales?

 

το ερωτημα της νομικης υποστασης της εταιρειας (εε ΧΜ/ ΟΕ / ΕΠΕ...) ειναι πρακτικο (εφοσον οπως λες νομικα δικαιουμαι να πουλαω προγραμματα ΗΥ οπως και να 'χει)

 

* φορολογικα: αν θεωρησουμε οτι το προγραμμα κερδιζει Χ ευρω το χρονο, πως θα με μενουν περισσοτερα στην τσεπη;

 

* χρηματοδοτηση: σαν ελευθερος επαγγελματιας δεν δικαιουμαι επιχορηγησεων του ΟΑΕΔ, που για αυτες τις κατηγοριες μηχανικων δινει μονο σε νεους (εγω πλεον "ωριμασα" ). Ισως αν κανω απευθειας εναρξη (οχι σαν μηχανικος/εε) να παρω κανα φραγκο!

 

* υπαλληλοι: Ακουσα για κατι προγραμματα που μπορεις να παρεις προσωπικο με προσωρινη συνχρηματοδοτηση απο ΟΑΕΔ για 6 μηνες. Μπορω να εχω προσβαση σε τετοια σαν ελευθερος επαγγελματιας;

 

 

ΥΓ. απο οτι βλεπω εσυ το προγραμμα που πουλας ειναι "σχετικο για μηχανικους". Εγω θα γραφω τελειως ασχετα για e-commerce. Ισχυει ακομα αυτο που ειπες οτι δικαιουμαι να πουλαω (ασχετο) software με ΧΜ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να συνεργαστείς με έναν λογιστή , να σε καθοδηγήσει εξ'αρχής σωστά για τα φορολογικά ζητήματα. Μην τρέχεις μετά να διορθώνεις λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Δεν γίνεται διάκριση μεταξύ τεχνικού και άλλου λογισμικου.

 

Υπάρχουν διάφοροι κωδικοί η πλέον γενική όμως (με τα δικά μου κριτήρια) ήταν: 72203201 (ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ Η/Υ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ 'Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ).

 

 

Βρες ένα καλό λογιστή να σε καθοδηγήσει σε όλα τα διαδικαστικά ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα. Απλά, ψάξε οτι μπορείς να γνωρίζεις και εσύ γιατί εμένα το προσωπικό ψάξιμο με έχει σώσει σε αρκετές περιπτώσεις.

 

Όσον αφορά τις χρηματοδοτήσεις δες και στον ΕΟΜΜΕΧ.

 

Και για να καταλήξω: βρες έναν καλό λογιστή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ηθελα τη γνωμη σας για την περιπτωση μου, επειδη οι λογιστες δεν με καλυψαν.

Ειμαι χημικος μηχανικος και εκανα εναρξη επαγγελματος ελευθερου επαγγελματια. Δηλωσα ομως και τα παρακατω ως σευτερευουσες δραστηριοτητες.

 

62.01.11.04 Υπηρεσίες δημιουργίας ιστοσελίδων στο διαδίκτυο

62.01.11.01 Παραγωγή προγραμμάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών, που παράγονται ή ολοκληρώνονται κατόπιν παραγγελίας

63.11.12 Υπηρεσίες ιστοφιλοξενίας (web hosting)

 

Τα ερωτηματα.

1)Σαν ελευθερο επαγγελματα μου θεωρησαν μονο αποδειξη παροχης υπηρεσιων και ειναι σαν τιμολογιο αυτο. ΙΣΧΥΕΙ αυτο για τους ανω κωδικους.

2)Για τους ανω κωδικους ισχυει η παρακρατηση φορου 20%.

Αν ναι τι ειναι ακριβως, πχ αν κοστολογησω μια δουλεια 1000 ποσα θα παρω απο τον πελατη?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη γνωμη σας για την περιπτωση μου, επειδη οι λογιστες δεν με καλυψαν.

Ειμαι χημικος μηχανικος και εκανα εναρξη επαγγελματος ελευθερου επαγγελματια. Δηλωσα ομως και τα παρακατω ως σευτερευουσες δραστηριοτητες.

 

62.01.11.04 Υπηρεσίες δημιουργίας ιστοσελίδων στο διαδίκτυο

62.01.11.01 Παραγωγή προγραμμάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών, που παράγονται ή ολοκληρώνονται κατόπιν παραγγελίας

63.11.12 Υπηρεσίες ιστοφιλοξενίας (web hosting)

 

Τα ερωτηματα.

1)Σαν ελευθερο επαγγελματα μου θεωρησαν μονο αποδειξη παροχης υπηρεσιων και ειναι σαν τιμολογιο αυτο. ΙΣΧΥΕΙ αυτο για τους ανω κωδικους.

2)Για τους ανω κωδικους ισχυει η παρακρατηση φορου 20%.

Αν ναι τι ειναι ακριβως, πχ αν κοστολογησω μια δουλεια 1000 ποσα θα παρω απο τον πελατη?

 

Εϊμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα χρειαστεί να εκδόσεις και επιπλέον μπλοκ παραστατικών εσύ εκτός του ΑΠΥ. Σίγουρα ΤΠΥ. Δελτία αποστολής κλπ. Οι δραστηριότητες σου είναι εμπορικές πλέον και το ότι έχεις σπουδάσει Χημικός Μηχ/κος είναι άσχετο. Δεν τίθεται θέμα να πορευτείς χωρίς λογιστή πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.