Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Mεταφορά Σ.Δ. από ιδιόκτητο διατηρητέο


Ektoras S.

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα και καλή χρονιά ,

Είμαι ιδιοκτήτης διατηρητέου κτιρίου στο κέντρο της πόλης του Αγρινίου με υψουν 800τ.μ βάσει ιδεατου στέρεου . Δεν έχω πάρει τίτλους έγκυρους ή άκυρους από το υπουργείο . Για να κάνω εγγραφή στην ψηφιακή τράπεζα γης για τη ΜΣΔ είναι απαραίτητοι οι τίτλοι ; Δεν μπορούσα να βρω παρόμοιο θέμα στο forum για αυτό άνοιξα νέο θέμα . 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας απο αυτο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/64773-έναρξη-υλοποίησης-του-καθορισμού-ζωνών-υποδοχής-συντελεστή-δόμησης/#comment-1131882

και μετα βλεπεις εδω, στα αρθρα 64-79

Νόμος 4495/2017 - 1.2 Νομοθεσία - Michanikos.gr

και μετα...θα βγει ο "τιτλος"

και μετάαααα.... θα γινεται -λεει-ειδικη διεκπεραιωση  με ειδικους αλγοριθμους... ξερωγωτιπεριεργα θα κανουν...

[να μην υπόλογιζεις  "μια δεκαετια"...αντε  μονον 8-9 χρονια...]

[οταν λες κεντρο,  εννοεις  "ζ'μπλατεια";;;;

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Ektoras S. said:

... με υψουν 800τ.μ βάσει ιδεατου στέρεου ....

Δεν έχω ασχοληθεί με την «νέα» διαδικασία σχετικά με την μεταφορά συντελεστή δόμησης και έχω την αίσθηση ότι πρέπει να γίνουν πολλά ακόμα πριν μπει σε πλήρη εφαρμογή και Σ.τ.Ε. επιτρέποντος φυσικά…

Αλλά νομίζω πως χωρίς τίτλο στα χέρια σου έστω παλαιό δεν έχεις κάτι να βάλεις σε καμία «τράπεζα γης».

Πέραν αυτού ο υπολογισμός πόσος συντελεστής δόμησης που μπορούσε να μεταφερθεί δεν έβγαινε με βάση το ιδεατό στερεό και μόνο, αλλά με πλήρες διάγραμμα κάλυψης με αναλυτικό και με ιδιαίτερα επιμέλεια υπολογισμό μαξ δικαίωμα εξάντληση συντελεστή δόμησης, αφαίρεση του υφιστάμενου ΣΔ που έχει κάνει χρήση το διατηρητέο κ.λπ. κ.λπ.….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες . 

Η αναζήτηση μηχανικών, επαγγελματιών και γενικώς πάροχων υπηρεσιών δεν επιτρέπεται σε θέματα του φόρουμ. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

μηχανικος δεν εισαι;

Χρειαζεσαι μια συνεργασια με εναν δικηγορο που "το κατεχει το θεμα"

Ολα τα αλλα θα γινουν με βαση οδηγιες και εγκυκλιους που θα εκδοθουν.

Εσυ χρειαζεσαι να εχεις τακτοποιημενους τους τιτλους κυριοτητας.

διαβασε με προσοχη τι προανεφερε για το υπολειπομενο δικαιωμα δομησης ο διδονης

[με τις καλησπερες μου]

"Πέραν αυτού ο υπολογισμός πόσος συντελεστής δόμησης που μπορούσε να μεταφερθεί δεν έβγαινε με βάση το ιδεατό στερεό και μόνο, αλλά με πλήρες διάγραμμα κάλυψης με αναλυτικό και με ιδιαίτερα επιμέλεια υπολογισμό μαξ δικαίωμα εξάντληση συντελεστή δόμησης, αφαίρεση του υφιστάμενου ΣΔ που έχει κάνει χρήση το διατηρητέο κ.λπ. κ.λπ.…. "

 

Δες και τι γραφει το Ε9 για τα χιλιοστα στο δικαιωμα δομησης...και τι δηλωσες στο κτηματολογιο.

υγ

δες και τον συμβ/φο σου,  να σου συμπληρωσει το εντυπο 3 των αντικειμενικων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Ektoras S. said:

.... κανένα καλό γραφείο που να ασχολείται ..

Όπως σωστά λες «κανένα» δεν έχει προλάβει να ασχοληθεί με τις «νέες» διαδικασίες ….

Έχουν περάσει περισσότερα από 20 και χρόνια που είχε επανέλθει η Μετ.Σ.Δ. πριν καταπέσει ξανά με απόφαση Σ.Τ.Ε.

Αυτό είχε γίνει αρκετές φορές από την αρχή που βγήκε ο νόμος. Ο νόμος έβγαινε, μερικοί τίτλοι έβγαιναν, μερικές πρόλαβαν και έκαναν μεταφορά και μετά το Σ.Τ.Ε. τον έριχνε…

Πολλά χρόνια το ίδιο έργο.

Στο υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ, ΥΠΕΚΑ και όλες τις άλλες ονομασίες που είχε υπήρχε ειδικό τμήμα με Νομοτεχνική σύνθεση από έμπειρους συναδέρφους Μηχανικούς και Δικηγόρους που έλεγχαν και ενέκριναν πόσος ΣΔ περισσεύει για τον τίτλο και μετά πόσος ΣΔ αναλογεί στο μεταφερόμενο…

Το πώς θα γίνει τώρα με τι ανθρώπινη υποδομή θα υπάρξει δεν εχω ιδέα…

Νομίζω όμως πως περισσότερο από το 80% της όλης γνώσης ήταν στο Διάγραμμα Κάλυψης….

Λογικά το ανάλογο θα γίνει και τώρα…

Οπότε καλό γραφείο ΘΑ είσαι εσύ, εγώ και δεκάδες άλλοι συνάδερφοι με μεγάλή εμπειρία στους διάφορους ΓΟΚ και ΝΟΚ εφόσον καθαρίσει το τοπίο και ασχοληθείς…

Όλα τα υπόλοιπα είναι παρελκόμενα και ευκολάκια.

 

(και την δική καλησπέρα Δημήτρη)

Link to comment
Share on other sites

*****

Η προσφορά εργασίας επιτρέπεται μόνο στην ενότητα αγγελίες του φόρουμ. Το μήνυμα έχει διαγραφεί.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.