Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντικατάσταση δικτύου ύδρευσης οικισμού φρεάτιο


topeng

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!!

Εχω αναλάβει τη μελέτη αντικατάστασης εσωτερικού δικτύου ενός μικρού οικισμού. 

Οι τεχνικοί του δήμου που κάναμε την αυτοψία μου υπέδειξαν ένα φρεάτιο, από το οποίο παίρνει νερό ο οικισμός.

Ο οικισμός δηλ δεν συνδέεται απευθείας με δεξαμενή. Το θέμα μου στο epanet είναι πως να προσομοιώσω το φρεάτιο αυτό

για την υδραυλική επίλυση του δικτύου. Ποια η πίεση που να βάλω για να υπολογίσω τις πιέσεις των αγωγών στη συνέχεια??

Κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία αν μπορεί να δώσει καμιά βοήθεια.

Σας ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα πρέπει να ζητήσεις εγγράφως στοιχεία απο την αρμόδια υπηρεσία. Μπορείς να μετρήσεις την πίεση στο φρεάτιο. Το πιθανότερο είναι να είναι εξωτερικό δίκτυο (εξωτερικό υδραγωγείο) , μιά επίσκεψη στην πορεία του αγωγού θα ήταν χρήσιμη

Οι διάμετροι, το υλικό και ο χρόνος κατασκευής των υφιστάμενων δικτύων και εγκαταστάσεων είναι απαραίτητα στοιχεία.

σε πρώτη ανάγνωση θεώρησε δεξαμενή με υψόμετρο=υψόμετρο εδάφους+atmX10

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη σε ευχαριστώ για την αμεσότητα και για την επικοινωνία!!

Σίγουρα θα πρέπει να μιλήσω μαζί τους πάλι

Σκέφτηκα και εγώ να τοποθετήσω εικονική δεξαμενή με υψόμετρο αυτό του εδάφους και στη συνέχεια να βάλω 4atm

μιας και ο οικισμός είναι αγροτικός και έχω διώροφα σπίτια το πολύ για να έχω μια προσέγγιση της πίεσης.

Θα το δω και θα επανέλθω. Ευχαριστω και πάλι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη σκέψη είναι να στηριχτείς στην υπάρχουσα εγκατάσταση, αν οι πιέσεις επαρκούν κι αν δεν αλλάξει η δομή του δικτύου: Αντικατέστησε τους αγωγούς με HDPE ισοδύναμης εσωτερικής διατομής και λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν προβλέψεις για αύξηση της ζήτησης στο μέλλον από ανάπτυξη του οικισμού. Όπου δεν επαρκούν οι πιέσεις τώρα, βάλε μεγαλύτερους αγωγούς.

Αν τελικά πας με προσομοίωση, πρέπει να μετρήσεις την πίεση στο φρεάτιο. Ίσως η κουβέντα σε αυτό το θρεντ σε βοηθήσει.

Η προσομοίωση είναι ένα φοβερό εργαλείο, αρκεί να υπάρχουν ακριβή αρχικά δεδομένα. Αν δεν ήμουν σίγουρος, θα πήγαινα εμπειρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.