Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

myDATA/timologio: Οδηγίες για έκδοση παραστατικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση !!! Πολύ χρήσιμο!!!

 

Βέβαια στο 14:20 ~ 14:50 παρακολουθούμε το επίπεδο του video ... γελάκια, ειρωνείες και χαλαρό καφενείο για να ξεφύγουμε λίγο από τη ρουτίνα!!!

Link to comment
Share on other sites

και λίγα λες...κωλύομαι να εκφραστώ (υπό ιδιωτικό λόγο θα έπεφταν τα μπινελίκια βροχή)  για την εικόνα που παρουσιάζεται σε ένα επεξηγηματικό βίντεο που απευθύνεται σε μηχανικούς. Δεν ξέρω εάν η κυρία εκ δεξιών είναι συνάδελφος, αλλά εάν είναι, έδειχνε τελείως άσχετη με το θέμα για το οποίο είχε κληθεί να παραστεί και να εκφράσει κρίσιμες επαγγελματικές απορίες μηχανικών. Επιπλέον, να τονίσουμε ότι, αξιώθηκαν να δώσουν ένα βίντεο οδηγιών μετά από  ενάμισι μήνα από την υποχρεωτική εφαρμογή των ηλεκτρονικών τιμολογίων. Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ και καλοί συνάδελφοι έδωσαν τα φώτα τους προκειμένου οι υπόλοιποι να εκδώσουμε σωστά τα τιμολόγιά μας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί νομίζω ότι μπορούμε να κόβουμε χειρόγραφα αποδείξεις και να τις σηκώνουμε στο mydata μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα;

Αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Αν έχω όμως δίκιο καλό θα ήταν από την ΑΑΔΕ να μας ενημερώσουν με βίντεο και για αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια . Θα χρειαστεί και ανάλογο βιντεάκι για το πέρασμα των εξόδων μηχανικού στο mydata

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

Εγώ γιατί νομίζω ότι μπορούμε να κόβουμε χειρόγραφα αποδείξεις και να τις σηκώνουμε στο mydata μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα;

Αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Αν έχω όμως δίκιο καλό θα ήταν από την ΑΑΔΕ να μας ενημερώσουν με βίντεο και για αυτή τη διαδικασία.

Ισχύει και αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Ισχύει και αυτή η διαδικασία.

Ναι αλλά στην πλατφόρμα αυτή δεν βλέπω κάπου δυνατότητα υποβολής παραστατικού "Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών". Έχει τιμολόγια και αποδείξεις λιανικής. Δεν καταλαβαίνω ως τι κατηγορία θα καταχωρήσω τα χειρόγραφα παραστατικά τον επόμενο μήνα. Πρέπει η ΑΑΔΕ να μας ενημερώσει με βίντεο και για αυτή τη διαδικασία. Το 90% των αυτοαπασχολούμενων και ελευθέρων επαγγελματιών Μηχανικών (όσοι έχουμε ακαθάριστα έσοδα κάτω από 50000€ το χρόνο) έχουμε τη δυνατότητα να καταχωρούμε εκ των υστέρων στο Mydata τις χειρόγραφες αποδείξεις και τιμολόγια και νομίζω ότι θα ακολουθήσουμε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί στο εν λόγω βίντεο για μηχανικούς, στο 20ο περίπου λεπτό βάζει σε έκδοση ΤΠΥ παρακράτhση φόρου για Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης 20% και όχι 10%, με το σκεπτικό ότι ΜΕΑ γίνεται σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας;

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, akis73 said:

Γνωρίζει κανείς γιατί στο εν λόγω βίντεο για μηχανικούς, στο 20ο περίπου λεπτό βάζει σε έκδοση ΤΠΥ παρακράτhση φόρου για Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης 20% και όχι 10%, με το σκεπτικό ότι ΜΕΑ γίνεται σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας;

Αν δεν κάνω λάθος και κρίνοντας από το ύφος του βίντεο, δόθηκε περισσότερη έμφαση στο ζήτημα της διαφοροποίησης του είδους του παραστατικού (ΤΠΥ αντί για ΑΠΥ). Ότι δηλαδή - και καλά - γίνεται για λογαριασμό κάποιας εταιρείας, χωρίς να μπαίνει σε περισσότερες λεπτομέρειες. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Άκη δεν το χω δει αλλά είναι λάθος αν το κάνει έτσι. Μελέτη που μπαίνει σε Ο.Α υπόκειται σε ΦΕΜ 10% (4% για τοπογραφικά) και όχι σε παρακράτηση 20%, ακόμη και αν ιδιοκτήτης είναι εταιρία. Τώρα, αν κάποιος κάνει μια ΜΕΑ που απευθύνεται σε εταιρία για άλλη-ιδιωτική χρήση. εκεί χρειάζεται παρακράτηση 20%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.