Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήματα και παρατηρήσεις επί της εφαρμογής timologio


Βρασίδας

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις κρατήσεις και την εφαρμογή timologio.

Έστω ότι έχω να κόψω ένα ΤΠΥ σε δήμο για μελέτη αξίας έστω 10.000,00€.

Στο ποσό αυτό θα:

1. προκαταβληθεί φόρος 10% από εμένα = 1.000,00€

2. γίνουν κρατήσεις από την υπηρεσία

     α. υπερ ΑΕΠΠ 0,06% = 6,00€  +  Χαρτόσημο 3% επί της κράτησης = 0,18€  +  ΟΓΑ χαρτοσήμου 20% = 0,04€

     β. υπερ ΕΑΑΔΗΣΥ 0,07% = 7,00€  +  Χαρτόσημο 3% επί της κράτησης = 0,21€  +  ΟΓΑ χαρτοσήμου 20% = 0,04€

     γ. Χαρτόσημο μελέτης 0,2% = 20,00€  +  ΟΓΑ χαρτοσήμου 20% = 4,00€

     Σύνολο κρατήσεων 37,47€

Επομένως το τελικό καταβλητέο ποσό από την υπηρεσία θα είναι: Καθαρή αξία + ΦΠΑ - κρατήσεις = 12.362,53€

Ο φόρος θα μπει κανονικά στο τιμολόγιο και θα έχει πληροφοριακό χαρακτήρα (δεν αφαιρείται από το ποσό προς καταβολή). Με τις κρατήσεις τι γίνεται? Προφανώς όσες κρατήσεις γίνουν από την υπηρεσία θα πρέπει να υπάρχουν και στο τιμολόγιο, σωστά? Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Εάν κάποια από τις παραπάνω κρατήσεις δεν γίνει από την υπηρεσία αλλά από εμένα προφανώς και δε θα αναγράφεται στο τιμολόγιο.

     

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, acp said:

Με τις κρατήσεις τι γίνεται? Προφανώς όσες κρατήσεις γίνουν από την υπηρεσία θα πρέπει να υπάρχουν και στο τιμολόγιο, σωστά? Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Λόγω μη ειδικής πρόβλεψης στην εφαρμογή, για τις συγκεκριμένες κρατήσεις (ακόμα δεν έχουν ενσωματωθεί, όπως φαντάζομαι γνωρίζεις ήδη), εγώ - σαν Τζώνης Χόλιντεης - θα έβαζα ως "κρατήσεις" όλο το παραπάνω ποσό (37,47€), μνηνονεύοντάς το ωστόσο στις παρατηρήσεις (ό, τι δηλαδή, μπορεί να χωρέσει εκεί ως σχόλιο). Όλα αυτά, εφόσον οι κρατήσεις γίνουν από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2022 at 6:25 ΜΜ, acp said:

Με τις κρατήσεις τι γίνεται? Προφανώς όσες κρατήσεις γίνουν από την υπηρεσία θα πρέπει να υπάρχουν και στο τιμολόγιο, σωστά? Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Μπορείς να βάλεις τρεις κρατήσεις (α, β, γ).
Το σύνολο θα υπολογιστεί από την εφαρμογή και θα αναγραφεί στο κάτω μέρος του τιμολογίου.
Στα σχόλια της κάθε κράτησης γράφεις την ανάλυση.

Παράθεση

Εάν κάποια από τις παραπάνω κρατήσεις δεν γίνει από την υπηρεσία αλλά από εμένα προφανώς και δε θα αναγράφεται στο τιμολόγιο.

Πώς θα γίνουν κρατήσεις από εσένα;
Κρατήσεις διενεργούνται από τον λήπτη του τιμολογίου, αφού αυτός δίνει το ποσό στον εκδότη.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Πολυμήχανoς said:

Μπορείς να βάλεις τρεις κρατήσεις (α, β, γ).

Μια μικρή λεπτομέρεια : στην εφαρμογή timologio, είναι άλλη κατηγορία κρατήσεων οι "κρατήσεις" και άλλη το "χαρτόσημο" (όλα εντός του πεδίου "διάφοροι φόροι").

Τα α, β και γ έχουν επιμέρους ποσοστά χαρτοσήμων όμως. Οπότε, μπορεί κανείς εύκολα να φανταστεί τι χαμός θα επικρατήσει και πόσο εύκολα μπορεί να γίνει λάθος με τον τρόπο αυτό. 

Για αυτόν τον λόγο λοιπόν, αναφέρθηκα σε συνολική "κράτηση" με αντίστοιχη μνεία στο πεδίο "Παρατηρήσεις".

 

Screenshot_20220319_195949.jpg

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Μια μικρή λεπτομέρεια : στην εφαρμογή timologio, είναι άλλη κατηγορία κρατήσεων οι "κρατήσεις" και άλλη το "χαρτόσημο"

Σωστά (και στο myData έτσι είναι).
Η κατηγορία "χαρτόσημο" αναφέρεται στο χαρτόσημο επί της καθαρής αξίας, και όχι επί των κρατήσεων (απ' όσο έχω καταλάβει, τουλάχιστον).
Άρα έχουμε:
Δύο κρατήσεις (συνολικό ποσό α και συνολικό ποσό β) και ένα χαρτόσημο (συνολικό ποσό γ).
Δηλαδή, τα ποσά χαρτοσήμου επί των κρατήσεων και ΟΓΑ χαρτοσήμου ενσωματώνονται στα α, β.
Στο γ ενσωματώνεται ο ΟΓΑ χαρτοσήμου.

Edited by Πολυμήχανoς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όντως είναι λίγο μπέρδεμα. Άρα θα μπορούσα είτε να βάλω 2 καταχωρήσεις κρατήσεων με ποσοστά επί της αξίας του τιμολογίου που να συμπεριλαμβάνουν τα χαρτόσημα + ΟΓΑ των κρατήσεων (για τα ΑΕΠΠ και ΕΑΑΔΗΣΥ) και 1 καταχώρηση χαρτοσήμου με ποσοστό που να συμπεριλαμβάνει τον ΟΓΑ για το χαρτόσημο μελέτης, είτε να βάλω το συνολικό ποσό των κρατήσεων σαν μια καταχώρηση και να αναγράφω αναλυτικά τι περιλαμβάνουν.  Το πρώτο μου φαίνεται πιο σωστό αλλά δεν ξέρω τι μπάχαλο θα δημιουργηθεί στο τιμολόγιο. Θα κάνω και μια προεπισκόπηση να δω πως φαίνονται σε κάθε περίπτωση.

 

Κανονικά από 9/2021 όλες οι κρατήσεις υπέρ τρίτων γίνονται από την υπηρεσία αλλά μου είπαν ότι στο σύστημά τους δεν έχουν ακόμα καταχώρηση για το χαρτόσημο μελέτης οπότε το ζητάνε από εμένα όπως γινόταν και παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, acp said:

 Το πρώτο μου φαίνεται πιο σωστό

Όταν εκδώσεις το τιμολόγιο, μπορείς να ελέγξεις πώς έχει μεταφερθεί στο myDATA ο προκαταβλητέος φόρος που δεν επηρεάζει την αξία του τιμολογίου (είναι πληροφοριακού χαρακτήρα, σύμφωνα με την ορολογία της εφαρμογής);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν γράφτηκα στην εφαρμογή timologio, μου ζήτησε να επιλέξω ένα username και ένα password.

Αφού γράφτηκα μου δημιούργησε ένα  Subscription Key.

Κάθε φορά για να μπαίνω στην εφαρμογή πρέπει να γράφω το username, το ΑΦΜ και το Subscription Key.

Τα ερωτήματα:

1) Το password που έδωσα που χρειάζεται; Αφού όταν μπαίνω μου ζητάει το Subscription Key.

2) Γιατί η είσοδος στο timologio να μην είναι η ίδια με την είσοδο στο taxisnet;

3) Γιατί χρειάζεται το username και δεν αρκούσε να πληκτρολογό μόνο το ΑΦΜ; Ή γιατί το username δεν το παίρνει αυτόματα από το taxisnet;

3) Γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύει ο υπολογιστής έστω το  Subscription Key, ή καλύτερα όλα τα στοιχεία που πληκτρολογούμε στην είσοδό μου στο timologio; Στο taxisnet γιατί αποθηκεύονται το username και το password;

4) Μπορώ να αλλάξω το Subscription Key για να έχω ένα κωδικό που θα μπορώ να τον θυμάμαι;

 

Καλά αν γράψω τα αντίστοιχα ερωτήματα γι όλη την εφαρμογή timologio θέλω ένα βιβλίο. 😃

Τα ερωτήματα πάνε περισσότερο προς αυτό το τέρας που λέγεται Ελληνική Δημόσια Διοίκηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Γιώργος- 2) & 3) Γιατί το taxisnet φτιάχτηκε πριν την ΑΑΔΕ, ενώ το timologio είναι εξ ολοκλήρου της ΑΑΔΕ.

Γενικά δίκιο έχεις, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, 

 

Σχετικά με το ακόλουθο ερώτημά μου είχε γίνει μία σύντομη αναφορά στο άλλο thread ("Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια"), θεωρώ όμως ότι ταιριάζει στο παρόν thread να γίνουν οι σχετικές διευκρινίσεις. 

Από τις προηγούμενες απαντήσεις έχω καταλάβει ότι όσοι συνάδελφοι υπάγονται στην παρ. 9 Άρθρο 39 Ν. 4387/2016, καταχωρούν το ποσοστό των ασφαλιστικών εισφορών που παρακρατεί ο εργοδότης τους (για να το αποδώσει μέσω της Α.Π.Δ.) ως μία επιπρόσθετη κράτηση (εκτός του 20% της Παρακράτησης Φόρου). 

Η ερώτησή μου είναι η εξής (και ζητώ συγνώμη αν δεν έχω κατανοήσει κάτι καλά απ' αυτά που έχω διαβάσει): 

Έστω περίπτωση μηχανικού που υπάγεται στην παρ. 9 Άρθρο 39 Ν. 4387/2016 και εκδίδει μηνιαίο Τ.Π.Υ. Πρέπει να καταχωρηθούν δύο επιπρόσθετα είδη κρατήσεων ως ακολούθως: 

Κράτηση 1: 9.22% * Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ. (αντιστοιχεί στους κλάδους σύνταξης και υγειονομικής περίθαλψης) 

Κράτηση 2: Fixed ποσό 68€/82€/98€ ανάλογα με την επιλεχθείσα Ασφαλιστική Κατηγορία (αντιστοιχεί στους κλάδους Επικουρικής Ασφάλισης κι Εφάπαξ Παροχής) 

Κατ' επέκταση, ο υπολογισμός του καθαρού ποσού έχει ως εξής (Περίπτωση Α' )

Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ.  + 24% * Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ. (Φ.Π.Α.) - 20% * Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ. (Παρακράτηση Φόρου) - Κράτηση 1 - Κράτηση 2

ή 

Στα Τ.Π.Υ. λαμβάνεται υπόψιν μόνο η προαναφερθείσα Κράτηση 1, ενώ η Κράτηση 2 ζητείται από τον εργαζόμενο μέσω Ειδοποιητηρίου ΕΦΚΑ? 

Οπότε κατ' επέκταση, ο υπολογισμός του καθαρού ποσού έχει ως εξής (Περίπτωση Β' )

Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ.  + 24% * Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ. (Φ.Π.Α.) - 20% * Αξία μηνιαίου Τ.Π.Υ. (Παρακράτηση Φόρου) - Κράτηση 1 

Υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που δεν έχω λάβει υπόψιν μου στο σχετικό υπολογισμό? 

 

Τέλος, (συγνώμη, είναι off-topic με την εφαρμογή timologio, αλλά άμεσα σχετιζόμενο με το θέμα) τα ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών που εκδίδονται ανά περίπτωση θα έχουν ως εξής: 

Περίπτωση Α': 

Μηνιαία Εισφορά = 10€ (Υπέρ Ο.Α.Ε.Δ.) 

Περίπτωση Β': 

Μηνιαία Εισφορά = 10€ (Υπέρ Ο.Α.Ε.Δ.) + 68€/82€/98€ ανάλογα με την επιλεχθείσα Aσφαλιστική Kατηγορία για την Επικουρική Ασφάλιση και την Εφάπαξ Παροχή

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση. 


 

Edited by Panagiotis T.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.