Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παροχή ρεύματος σε οικόπεδο εκτός σχεδιου


Maria96

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας έχω έναν προβληματισμό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ ώστε να βρω μια απάντηση. Έχω ένα οικόπεδο που είναι εκτός σχεδίου αλλά γύρω γύρω έχει αλλά 5 σπίτια.Σε αυτό έχω βγάλει άδεια οικοδομής και θέλω να χτίσω αλλά δεν υπάρχει ρεύμα. Η τελευταία κολώνα της ΔΕΗ βρίσκεται στα 450 μέτρα μακριά και θα μας κοστίσει μου είπαν γύρω στα 15-18 χιλιάδες ευρώ για να μας το φέρουν στο οικόπεδο. Οι υπόλοιποι δεν μένουν εκεί γύρω μόνιμα ώστε να χρειάζονται ρεύμα δεν έχουν βάλει τόσα χρόνια έχουν φωτοβολταϊκά αλλά εμείς θα μείνουμε εκεί μόνιμα και το χρειαζόμαστε. Μου είπαν ότι εάν πάω στο δήμο ως ιδιοκτήτρια οικοπέδου και κάνω κάποια αίτηση στην πολεοδομία του δήμου ότι διαθέτω οικόπεδο εκτός σχεδίου αλλά έχει σπίτια γύρω γίνεται να συμπεριλάβουν την περιοχή ως περιοχή εντός οικισμού και έτσι να  βάλει ο δήμος το ρεύμα μόνος του και το νερό για τις ανάγκες όλων. Έχετε κάποια γνώση σε αυτό; Υπάρχει κάποια λύση να μας το φέρουν κοντά χωρίς να πληρώσουμε τόσα λεφτά; Δεν επιθυμώ τη λύση των φωτοβολταϊκών καθώς πρόκειται για μόνιμη κατοικία και δεν είναι μια σταθερη μονιμη λύση. Ευχαριστώ εκ των προτερων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2022 at 11:13 ΜΜ, Maria96 said:

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

θα σασ πω κατι εκ πειρας ....σχεδον 30 ετων .....οι δημοι παιζουν το πουλακι τους , αυτο που θα αναγνωρισουν κ θα πλερωσουν ειναι το κοστος επέκτασης  του δημοτικου φωτισμου ....αρα,  την ολη επέκταση  δυκτιου της δεδδηε θα την επιβαρυνθείτε εσεις, αν κ αποτι βλεπω, χρίζει επέκταση της μέσης τάσης με οτι συνεπαγεται,  δίστηλο , Μ/Τ,  ασφαλειοκιβωτιο  κλπ ...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα για μια ακόμα φορά δεν υπάρχει λύση από δημόσιο φορέα και πρέπει να τα βάλουμε απ' την τσέπη μας.. σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας και για το χρόνο σας.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Maria96 said:

Κατάλαβα για μια ακόμα φορά δεν υπάρχει λύση από δημόσιο φορέα και πρέπει να τα βάλουμε απ' την τσέπη μας.. σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας και για το χρόνο σας.

Και για ποιον ακιριβως λόγο θα πρέπει το κράτος να ξοδεύει τους εξαιρετικά περιορισμένους πόρους του για να ηλεκτροδοτήσει το σπίτι της Μαρίας σε γήπεδο εκτός σχεδίου ? 

Εαν θέλετε μπορείτε να βρείτε οικόπεδο εντός σχεδίου στο οποίο θα έχετε όλες εκείνες τις υποδομές που ΔΕΝ έχουν τα αγροτεμάχια εκτός σχεδίου (δρόμους, ηλεκτροδότηση, ύδρευση, αποχέτευση). Μην απαιτείτε απο το κράτος να σας παρέχει υποδομές που δεν προβλέπονται. Εαν θέλετε να χτίσετε εκτός σχεδίου στο φτηνο σας αγροτεμάχιο, θα πρέπει να αποδεχτειτε και όλα εκείνα τα μειονεκτήματα που έχει η εκτος σχεδίου δόμηση.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 2:33 ΜΜ, cvlengnr said:

Και για ποιον ακιριβως λόγο θα πρέπει το κράτος να ξοδεύει τους εξαιρετικά περιορισμένους πόρους του για να ηλεκτροδοτήσει το σπίτι της Μαρίας σε γήπεδο εκτός σχεδίου ? 

Εαν θέλετε μπορείτε να βρείτε οικόπεδο εντός σχεδίου στο οποίο θα έχετε όλες εκείνες τις υποδομές που ΔΕΝ έχουν τα αγροτεμάχια εκτός σχεδίου (δρόμους, ηλεκτροδότηση, ύδρευση, αποχέτευση). Μην απαιτείτε απο το κράτος να σας παρέχει υποδομές που δεν προβλέπονται. Εαν θέλετε να χτίσετε εκτός σχεδίου στο φτηνο σας αγροτεμάχιο, θα πρέπει να αποδεχτειτε και όλα εκείνα τα μειονεκτήματα που έχει η εκτος σχεδίου δόμηση.

Μια ερώτηση έκανα με ευγένεια! Δεν απαίτησα από το κράτος. Ρώτησα εάν γίνεται. Απαιτώ να μου απαντάτε με τον τρόπο που μιλάω αλλιώς απλά προσπεράστε το και μην ασχοληθείτε με το θέμα. Προφανώς θα έχετε και καλύτερα πράγματα να κάνετε. Ούτε έχετε ιδέα για την οικονομική μου κατάσταση η για το πώς αποκτησα το οικόπεδο αυτό η αν έχω τα χρήματα να αγοράσω εντός σχεδίου ή αν ότι κάνω το κάνω με δάνειο. Μίλησα για επέκταση δικτύου που όπως γνωρίζω παλαιότερα έκαναν οι εκάστοτε δήμοι για την ανάπτυξη της Χ,Ψ περιοχής που ήταν οικισμος. Είναι προς όφελος των δημοτών εάν πχ περάσει γραμμή σε απομακρυσμένες περιοχές για φωταγώγηση δρόμων και λοιπά. Εάν δεν γνωρίζετε απλά προσπεράστε το. Η ευγένεια είναι θέμα παιδείας. Ούτε στα πανεπιστήμια διδάσκεται αν έχετε πάει ούτε στην καλύτερη ανώτατη σχολή.

Link to comment
Share on other sites

@Maria96 Το προηγούμενο ποστ δεν εμπεριέχει καμία ειρωνεία. Ο συνάδελφος τοποθετήθηκε χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και εξηγεί  ότι  η επιλογή ενός γηπέδου εκτός σχεδίου και ειδικά αν αυτό είναι απομακρυσμένο, στερείται συνήθως δυνατότητας νερού, ρεύματος, τηλεφώνου  και καλής οδικής πρόσβασης. Είναι γνωστό από τα παλιότερα χρόνια, ότι ο πρώτος που πήγαινε να χτίσει σε απομακρυσμένη περιοχή, πλήρωνε πολλά στο να φέρει ρεύμα και νερό, ενώ μετά οι υπόλοιποι καρπώνονταν με χαμηλότερο βεβαίως κόστος στη σύνδεσή τους, την ενέργεια του πρώτου ή των πρώτων κατοίκων.  Για τον νομοθέτη η δυνατότητα οικοδόμησης σε εκτός σχεδίου περιοχές, αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα (όχι δικαίωμα). Για τον συνταγματικό νομοθέτη, ο προορισμός της γης σε εκτός σχεδίου περιοχή δεν είναι η δόμηση, αλλά η γεωργική χρήση της (τα αναφέρω όπως ανά καιρούς ΄εχουν εκφραστεί μέσα σε αιτιολογικές εκθέσεις, αποφάσεις κλπ).

Σε παρακαλώ να κατεβάσεις τους τόνους και την επιθετική ρητορική χωρίς νουθεσίες περί ευγένειας και παιδείας. Μπήκες σε ένα φόρουμ  μηχανικών να μάθεις κάποια πράγματα δωρεάν. Το φόρουμ προάγει τον ελεύθερο λόγο και διάλογο, στον βαθμό βεβαίως που κανείς δεν προσβάλει κάποιον και από την στιγμή που κανείς δεν σε προσέβαλε σε προσωπικό επίπεδο, η αντίδρασή σου κρίνεται τουλάχιστον υπερβολική. Παρακαλώ να συνεχίσουμε εντός θέματος. Η αναφορά που έστειλες στην συντονιστική ομάδα δεν γίνεται αποδεκτή.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 2:33 ΜΜ, cvlengnr said:

Και για ποιον ακιριβως λόγο θα πρέπει το κράτος να ξοδεύει τους εξαιρετικά περιορισμένους πόρους του για να ηλεκτροδοτήσει το σπίτι της Μαρίας σε γήπεδο εκτός σχεδίου ? 

δεν κάνει την (διακονιάρα)   ζητιάνα , κάτι λέει για ΟΤΑ.....κ οι ΟΤΑ , δεν ανηκουν στο κρατος.....αν θες το αναλύουμε ...το εχεις? ....ο καλαματιανός απο το βασιλιτσι γνωρίζει το πως πάμε ''ρεύμα'' σε μια απομακρυσμενη γειτονιά κάποιου  δήμου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@Maria96 Το προηγούμενο ποστ δεν εμπεριέχει καμία ειρωνεία. Ο συνάδελφος τοποθετήθηκε χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και εξηγεί  ότι  η επιλογή ενός γηπέδου εκτός σχεδίου και ειδικά αν αυτό είναι απομακρυσμένο, στερείται συνήθως δυνατότητας νερού, ρεύματος, τηλεφώνου  και καλής οδικής πρόσβασης. Είναι γνωστό από τα παλιότερα χρόνια, ότι ο πρώτος που πήγαινε να χτίσει σε απομακρυσμένη περιοχή, πλήρωνε πολλά στο να φέρει ρεύμα και νερό, ενώ μετά οι υπόλοιποι καρπώνονταν με χαμηλότερο βεβαίως κόστος στη σύνδεσή τους, την ενέργεια του πρώτου ή των πρώτων κατοίκων.  Για τον νομοθέτη η δυνατότητα οικοδόμησης σε εκτός σχεδίου περιοχές, αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα (όχι δικαίωμα). Για τον συνταγματικό νομοθέτη, ο προορισμός της γης σε εκτός σχεδίου περιοχή δεν είναι η δόμηση, αλλά η γεωργική χρήση της (τα αναφέρω όπως ανά καιρούς ΄εχουν εκφραστεί μέσα σε αιτιολογικές εκθέσεις, αποφάσεις κλπ).

Σε παρακαλώ να κατεβάσεις τους τόνους και την επιθετική ρητορική χωρίς νουθεσίες περί ευγένειας και παιδείας. Μπήκες σε ένα φόρουμ  μηχανικών να μάθεις κάποια πράγματα δωρεάν. Το φόρουμ προάγει τον ελεύθερο λόγο και διάλογο, στον βαθμό βεβαίως που κανείς δεν προσβάλει κάποιον και από την στιγμή που κανείς δεν σε προσέβαλε σε προσωπικό επίπεδο, η αντίδρασή σου κρίνεται τουλάχιστον υπερβολική. Παρακαλώ να συνεχίσουμε εντός θέματος. Η αναφορά που έστειλες στην συντονιστική ομάδα δεν γίνεται αποδεκτή.

Ο όρος φθηνό και ότι θα ασχοληθεί και καλά ο δήμος με το δικό μου το σπιτι μάλλον εμπεριέχει μια δόση ειρωνίας. Ας μου απαντούσε στο θέμα που ρώτησα χωρίς χαρακτηρισμούς. Όπως ακριβώς αναφέρατε εσείς αναλυτικά χωρίς προσβολές για την οικονομική μου κατάσταση και λοιπά τον νόμο η τι θεωρείται εκτός σχεδίου. Δεν επιτέθηκα σε κανένα απαιτώ όμως σεβασμό προς όλα τα μέλη ιδιαίτερα όταν δεν γνωρίζουν κάτι και προσπαθούν να μάθουν. Να απαντάει κάνεις με επιθέσεις δεν ωφελεί δεν γεννηθηκαμε να ξέρουμε όλοι τα πάντα η ότι τα εκτός σχεδίου δεν έχουν όλα αυτά τα προνόμια. Ας έλεγε όχι δεν υπάρχει δυνατότητα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Maria96 said:

..... Ας έλεγε όχι δεν υπάρχει δυνατότητα. 

ως έχει έως και σήμερα το Ελληνικό κράτος και με τα τεράστια κενά μη χωροθέτησης και σχεδιασμού όλης της χώρας.... Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και πληρώνει τα όποια κενά αυτά ο ενδιαφερόμενος εάν και εφόσον το αντέχει.

Και θα έλεγα ότι το θέμα έχει ολοκληρωθεί και τέλος

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

έλα βρε Διδώνη όλο στη φόρα μας το κόβεις και τέλος δεν μπορούμε να γράψουμε αν πιστεύουμε κάτι άλλο, εντάξει δεν το έχω με τους Δήμους και το πως πάει ρεύμα σε οικόπεδα εκτός σχεδίου με 15-18χιλ Ευρ, όταν ξέρεις τον άνθρωπο και πόσο νόμιμη είναι αυτή η διαδικασία, ούτε καν αν γίνεται ξέρω γιατί λόγια ακούμε πολλά και λίγα γίνονται αληθινά, απλά είναι μεγάλο σφάλμα να πιστεύεις ότι μπορείς να πας σε οικόπεδο εκτός σχεδίου ρεύμα με πληρωμή διόλου ευκαταφρόνητου ποσού μάλιστα αν υπάρχουν ακόμα 4-5 σπίτια γύρω γύρω. Γιατί πιστεύω 7 σπίτια σε μια μεγάλη έκταση δεν είναι αρκετά για να χαρακτηριστεί το σύνολο οικισμός. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.