Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση εκτός σχεδίου με υφιστάμενη δόμηση προ 55


Recommended Posts

Όμως τα κτίσματα είναι προ του 1955, δηλαδή πριν τη δημοσίευση του ΦΕΚ 270Δ και επομενως του ορίου των 400 τ.μ. 

Η τελευταία άδεια που εκδόθηκε ήταν μετά το 1985; Και η τακτοποίηση τι αφορά; Δόμηση;

Αρχίζει να μπερδεύει αρκετά όσο το ξανασκέφτομαι. 

Ας κάνω και μία άλλη υποθετική ερώτηση. Τι θα γινόταν αν έβγαινε κάποια δικαστική απόφαση και δημιουργούσε αυτά τα δύο γήπεδα που λέμε; (το αδόμητο πχ. να πήγαινε σε άλλον ιδιοκτήτη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την τακτοποίηση δεν την έκανα εγώ. Έγινε με δικό μου τοπογραφικό.

Οι άδειες είναι μετά το 85, και αφορούν βοηθητικούς χώρους και αντικατάσταση στέγης, αλλαγή χρήσης κλπ. Όχι νέα κτίρια.

Πού να ρωτήσω, να πάρω μια απάντηση με...κύρος? ΤΕΕ? Πολεοδομία?

Αρχίζω να θολώνω...Καλό ξημέρωμα, και ξαναευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε το ΤΕΕ ούτε η Συμβολαιογράφος είναι αρμόδιοι να απαντήσουν. Στην πολεοδομία ή στην ΔΑΟΚΑ πρέπει να απευθυνθεί το ερώτημα. Ο μόνος υπεύθυνος είναι ο Μχανικός του οποίου το τοπογραφικό θα επισυνάπτεται στην πράξη.

Σε κάθε περίπτωση τα προ του '55 είναι νόμιμα όσα τμ και να είναι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν προσμετρώνται στην δόμηση, δηλαδή δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης στην όλη ενιαία έκταση .

Αν κατατμηθεί, κάτι που δεν απαγορεύεται ρητά για τα εκτός σχεδίου σε περίπτωση δημιουργίας αυθαιρέτων, εμπίπτει όμως, κατά την άποψή μου, σε περίπτωση ιδιωτικής πολεοδόμησης που απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να συνοψίσω τους βασικούς μου προβληματισμούς:

1) Οι αυθαιρεσίες (έστω και τακτοποιημένες). Ίσως πρέπει να κατεδαφιστούν πρώτα. Υπάρχει διάταξη που απαγορεύει την κατάτμηση σε γεωτεμάχια με αυθαίρετη δόμηση?

2) Η συνολική δόμηση. Μήπως πρέπει στα νέα τεμάχια να αφήσουμε δόμηση έως 360 τμ? Είδα ότι γίνεται. Μπορεί να δημιουργεί περίεργα σχήματα, αλλά γίνεται.

3) Τα κτίσματα στο όριο της ιδιοκτησίας. Αν, όπως και στο (2), είναι απαραίτητο για τα νέα τεμάχια να τηρούν τους σημερινούς όρους δόμησης, αυτό δε λύνεται (εκτός αν κατεδαφιστούν και αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό ερώτημα πιστεύω ότι είναι αν με την κατάτμηση δημιουργούνται αυθαίρετα, δηλαδή αν κτίσματα νόμιμα καθίστανται αυθαίρετα λόγω Δ, κάλυψης ή δόμησης. Συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, sdtopo said:

Το βασικό ερώτημα πιστεύω ότι είναι αν με την κατάτμηση δημιουργούνται αυθαίρετα, δηλαδή αν κτίσματα νόμιμα καθίστανται αυθαίρετα λόγω Δ, κάλυψης ή δόμησης. Συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Σωστά, αυτό συνοψίζει τη δικιά μου...σύνοψη...Κι εγώ ουσιαστικά αυτό ρωτώ: Αν δημιουργούνται αυθαίρετα. Τα κτίσματα προ 55 είναι νόμιμα. Δεν εξετάζει κανένας Δ, κάλυψη, δόμηση. Γιατί να καταστούν παράνομα με την κατάτμηση? Αυτό το πνεύμα με βολεύει, μεν, αλλά δεν το βρίσκω και λάθος. Οι ΖΟΕ καθορίζουν ελάχιστα όρια κατάτμησης εφαρμόζοντας τη λογική περί μη-κατάτμησης. Οκ, τηρούμε τη ΖΟΕ και κόβουμε. Λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα κτίσματα προ του '55 δεν είναι μόνα τους έχουν και γήπεδο και περιβάλλοντα χώρο. Όπως το καταλαβαίνω θα τεθούν εντός Δ με ιδιωτική πρωτοβουλία σήμερα. Για εμένα αυτό συνιστά ιδιωτική πολεοδόμηση.

Και τυχαίνει και η Λεμπέση στην εισήγησή της για "Πεδίο Εφαρμογής του ΝΟΚ σε Γήπεδα & Οικόπεδα" αναφέρει:

  • Το άρθ.2 παρ.2 του ΝΔ 690/48 για την απαγόρευση κατάτμησης αφορά στα εντός σχεδίου και στα εντός οικισμού οικόπεδα, αλλά αυτονόητα ισχύει και σε περίπτωση μεταβίβασης τμήματος γηπέδου εκτός σχεδίου στο οποίο υπάρχει κτίριο, δεδομένου ότι το εναπομένον πρέπει να είναι άρτιο, να αντιστοιχεί στην κάλυψη και συντελεστή, και να διατηρούνται οι απαιτούμενες αποστάσεις από τα όρια, άλλως  το κτίσμα είναι αυθαίρετο. "
Link to comment
Share on other sites

Και για να τα συνοψίσουμε

Κατάτμηση μπορεί να γίνει, μόνον αν τηρούνται σωρευτικά τα κατωτέρω:

1. Το γήπεδο δεν εμπίπτει σε περιοχές ειδικών απαγορεύσεων (ΝΑΤΟΥΡΑ, ΓΠΣ, ΖΟΕ, κλπ)

2. Τηρείται ο κανόνας της αρτιότητας

3. Σε κάθε νέο γεωτεμάχιο, τόσο οι επιφάνειες των κτιρίων όσο και οι νέες πλάγιες αποστάσεις τους, είναι σύμφωνα με τα επιτρεπόμενα ΣΗΜΕΡΑ.

Όσο για την αλλαγή του τοπογραφικού των παλαιών αδειών, μπορεί να γίνει ενημέρωση ή αναθεώρηση (δεν ξέρω ποιό από τα δυο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, tetris said:

3. Σε κάθε νέο γεωτεμάχιο, τόσο οι επιφάνειες των κτιρίων όσο και οι νέες πλάγιες αποστάσεις τους, είναι σύμφωνα με τα επιτρεπόμενα ΣΗΜΕΡΑ.

Ο δικηγόρος του διαβόλου μου ψιθύρισε: "Και σήμερα επιτρέπεται να υπάρχει κτίριο προ 55, κολλητά στο όριο...".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.