Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση αποθήκης κήπου σε μπαλκόνι


Aggelos_m

Recommended Posts

(έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας,

Η ερώτηση αφορά σε μπαλκόνι πρώτου ορόφου σε πολυκατοικία. Το μπαλκόνι είναι περίπου 45τ.μ και θα ήθελα να τοποθετήσω μια αποθήκη κήπου σαν την παρακάτω:
https://www.apothiki365.gr/μεταλλική-αποθήκη-κήπου-σπιτάκι-κήπου-201x181x190-6.6x6-6.91m-γαλβανιζέ-polis-γκρι-lilyshed/

Χρειάζεται κάποια άδεια? Θα είμαι νόμιμος?

Η αρχική σκέψη ήταν να φτιάξω μια μικρή αποθήκη (3-4 τ.μ) απο τσιμεντοσανίδα, αλλά από οτι έχω καταλάβει αυτό χρειάζεται άδεια.(Ισχύει οτι αν δεν έχει οροφή είναι νόμιμο, ή αυτό ειναι ράδιο αρβίλα)?

Ευχαριστώ,

Άγγελος

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

βάλε μια όμορφη ντουλάπα εξωτερικού χώρου, μη κάνεις υπερβολές με τα φορτία που θα βάλεις μέσα...

όλα τα άλλα το πας φιρί φιρί για μπελάδες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα ότι η λύση και η Α' και η Β' που λες δεν θα γίνουν ούτε με άδεια, ούτε χωρίς άδεια. Βάλε καταρχήν μια φωτογραφία γιατί αυτό που λες μπαλκόνι ίσως να είναι βεράντα οπότε αλλάζουν τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο αλλά σε δώμα με αποκλειστική χρήση.

Είναι νόμιμο;

 

Επίσης ντουλάπα εξωτερικού χώρου εννοείτε μόνο τις κλασικές πλαστικές του εμπορίου ή και μια customade αλουμινίου;

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Βάζω 2 φωτογραφίες μήπως γίνει πιο ξεκάθαρο.

Στην γωνία που υπάρχει η εξωτερική μονάδα του air condition θέλω να βάλω την αποθήκη. 

Θα είμαι νόμιμος με μια τέτοια αποθήκη κήπου?

 

Ευχαριστώ,

Άγγελος

1642424946454.jpg

1642424946463.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν οι διαστάσεις των συνηθισμένων δεν σε καλύπτουν τότε φτιάξε μια με λίγο πιο μεγάλες διαστάσεις...
https://metallikes-ntoulapes.gr/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά οι ανάγκες για αποθηκευτικό χώρο ειναι μεγάλες, δεν με καλύπτει δηλαδή μια μεγάλη ντουλάπα.

Οπότε το ερώτημα παραμένει, είναι νόμιμο σπιτάκι κήπου σε μπαλκόνι? (ή βεράντα. Τι είναι το δικό μου? 🙂 )

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Aggelos_m said:

 

1642424946463.jpg

δεν έχω σχέσει με την ερώτηση ........συγχαρητήρια για το μπαλκόνι .......πανέμορφο

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Aggelos_m said:

...

Οπότε το ερώτημα παραμένει, είναι νόμιμο σπιτάκι κήπου σε μπαλκόνι? ....

ήταν δεδομένο ότι για να το ρωτάς το θεωρείς αναγκαίο.

Πάρε κι εσυ σαν δεδομένο όμως ότι για να λαμβάνεις απάντηση βάλε ντουλάπα - ντουλάπες σημαίνει σπιτάκι κήπου, βεράντας ή όπως θες ονόμασε το έχει προβλήματα με την νομιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.