Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε ταράτσα (εντός Αττικής) σε σκέπαστρο


Panagiotis Mavridis

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Γεια σας,

Πιθανόν να έχει ήδη απαντηθεί αυτό παρόλα αυτά μετά από ψαξιμο δεν βρηκα καθαρή απάντηση.

Επιθυμώ να κάνω νέα εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε ταρατσα πολυκατοικιας (ιδιόκτητη) με νοτιοδυτικό προσανατολισμό. Ο συνολικός χώρος της ταράτσας είναι ~ 100 τ.μ. εκ των οποίων ένα μέρος χάνεται από τους 3 ηλιακούς θερμοσίφωνες. Επιθυμώ να κατασκευάσω ένα σκέπαστρο για να φιλοξενήσω τα φωτοβολταικά σε κάθετη θέση (οτι προβλέπεται για μη επικλινής επιφάνεια) . Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν:

 - Aυτο μπορεί να γινει και να εγκριθεί για τηλεμετρία (net metering);

 - Μπορούν να γίνουν 2 εγκαταστασεις και να επωφελουνται ισότιμα 2 διαφορετικά νοικοκυριά ; 

 - Αν ναι στα παραπάνω.. τι άδειες χρειαζονται να εκδοθούν προκειμένου να γινει μια τετοια εγκατάσταση ;

Ευχαριστώ

Edited by Panagiotis Mavridis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αλλα νομιζω η πιο καθαρη απάντηση που βρηκα ειναι στο: https://www.oleng.eu/net-metering/ 

Επιτρέπεται να εγκατασταθούν φωτοβολταϊκά σε στέγη, δώμα, πέργολα, έδαφος ή επί άλλων κατασκευών (πέργκολα, στέγαστρο, αποθήκη, οικίσκος γεώτρησης)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Panagiotis Mavridis said:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αλλα νομιζω η πιο καθαρη απάντηση που βρηκα ειναι στο: https://www.oleng.eu/net-metering/ 

Επιτρέπεται να εγκατασταθούν φωτοβολταϊκά σε στέγη, δώμα, πέργολα, έδαφος ή επί άλλων κατασκευών (πέργκολα, στέγαστρο, αποθήκη, οικίσκος γεώτρησης)

Δεν είναι δύσκολη διαδικασία.  Και αν υπάρχει χώρος στο δίκτυο μπορείς να την τελειώσεις πολύ γρήγορα (ακόμη και σε λιγότερο από 4 μήνες). 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν βάζεις τις βάσεις των ΦΒ πανελ απευθείας πάνω στην ταράτσα και θες να φτιάξεις στέγαστρο πάνω στο οποίο θα βάλεις τα πάνελ.

Αν τις βάλεις απευθείας (όπως έχω κάνει εγώ) δεν θέλει καμία οικοδομική άδεια (εμένα μου έβγαλε ο μηχανικός μια ηλεκτρονική βεβαίωση για εργασίες που δεν απαιτούν άδεια). Αν φτιάξεις στέγαστρο προφανώς θα χρειαστείς καποια άδεια (ΕΕΔΜΚ ή κανονική αδεια- δεν ξέρω αυτό θα μας το πουν οι μηχανικοί). 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν θέλω να χάσω τον ωφέλιμο χώρο της ταράτσας γιαυτό και θέλω να φτιάξω υπόστεγο. Το πρόβλημα ειναι οτι το υπόστεγο θα πρεπει να καταλαμβάνει συγκεκριμένο χώρο κ να εχει κλίση, κάτι το οποιο αυξάνει αρκετά το ύψος του (κοντά στα 4 μέτρα αν ξεκινάει απο τα 2 μέτρα, για να αφήνει κ χώρο απο κάτω του να μπορεις να περάσεις) Υπολογίζω οτι για παραγωγή περίπου 4KW/έτος χρειάζομαι περιπου 40τμ υπόστεγου υπο κλίση (αν μπορει να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτο, θα του ήμουν υπόχρεος)

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Panagiotis Mavridis said:

Υπολογίζω οτι για παραγωγή περίπου 4KW/έτος χρειάζομαι περιπου 40τμ

Κάτι έχει μπερδέψεις. Η παραγωγή μετριέται σε kWh και η εγκατεστημένη ισχύς σε kW.

40 τμ μπορεί να είναι λίγα μπορεί να είναι και πολλά.  Εξαρτάται το είδους πάνελ θα χρησιμοποιήσεις,  αποστάσεις από τις άκρες κτλ κτλ. 

Για αυτό θα βρεις ένα μηχανικό να σου λύσει το πολεοδομικο και έναν το ηλεκτρολογικο κομμάτι.  Ή ένα τεχνικό γραφείο που τα αναλαμβάνει. 

Στην αίτησή σου θα κληθείς να υπογράψεις ότι τηρούνται οι πολεοδομικοι νόμοι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.