Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση για λόγους υγιεινής


Recommended Posts

γεια σας,

 

νέος στο φόρουμ και καμία σχέση με το επάγγελμα..

δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει ένα ακατοίκητο σπίτι εδώ και 20 χρόνια, ο ιδιοκτήτης (χωρίς να έχει συγγενείς) αν ζει θα ζεί σε κάποιο Ιδρυμα καθώς αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα υγείας...το θέμα είναι οτι στο σπίτι μαζευονται χρήστες ουσιών κτλ...δεν μπορεί να προστατευθεί με άλλο τρόπο παρά μόνο αν κατεδαφιστεί (είναι μονοκατοικία).

 

που να απευθυνθώ? αν έχει περάσει στην περιουσία του ιδρύματος τι κάνω? να τους προτείνω να πληρώσω την κατεδάφιση?

 

ευχαριστώ και περιμένω τα φώτα σας!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτός από την πληρωμή της κατεδάφισης υπάρχουν κι άλλες διαδικασίες.

Κατάρχήν πρέπει να βρεις σε ποιόν ανήκει το κτίριο, να τον βρεις και αν συμφωνήσει να κατεδαφιστεί τότε πρέπει να βγει άδεια κατεδαφίσεως. Μετά από όλα αυτά πληρώνεις (μπορεί να πληρώσεις και για όλα αυτά)....

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι σε κακή κατάσταση το κτίριο και υπάρχει κίνδυνος κατάρρευσης όλου του κτιρίου ή μέρους αυτού ,

τότε κάνε μια αίτηση στην πολεοδομία ώστε να χαρακτηριστεί κατεδαφιστέο και να αναλάβουν αυτοί απο κεί και πέρα .

Εάν θελήσεις να εκδόσεις άδεια κατεδάφισης, τότε θα προκύψει κατα πάσα πιθανότητα

ελάχιστη αμοιβή + κάποια ένσημα και γενικά κάποια έξοδα τα οποία πρέπει κάποιος να αναλάβει . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
γεια σας,

 

νέος στο φόρουμ και καμία σχέση με το επάγγελμα..

δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει ένα ακατοίκητο σπίτι εδώ και 20 χρόνια, ο ιδιοκτήτης (χωρίς να έχει συγγενείς) αν ζει θα ζεί σε κάποιο Ιδρυμα καθώς αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα υγείας...το θέμα είναι οτι στο σπίτι μαζευονται χρήστες ουσιών κτλ...δεν μπορεί να προστατευθεί με άλλο τρόπο παρά μόνο αν κατεδαφιστεί (είναι μονοκατοικία).

 

που να απευθυνθώ? αν έχει περάσει στην περιουσία του ιδρύματος τι κάνω? να τους προτείνω να πληρώσω την κατεδάφιση?

 

ευχαριστώ και περιμένω τα φώτα σας!;)

 

Αν ήμουν στην θέση σου αρχικά θα έψαχνα να βρω τους ιδιοκτήτες. Αν δεν το κατάφερνα, θα έκανα αίτηση για χρησικτησία. Τότε ή θα με βρίσκαν οι ιδιοκτήτες ή θα το είχα στο όνομά μου οπότε θα έκανα ότι ήθελα μετά για να λύσω το πρόβλημα.

 

Γενικά είμαι κατά της χρησικτησίας, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις δεν υπάρχει άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τέλεια ιδέα;;;;

Δηλαδή πώς κάνεις την αίτηση αυτή; Σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις λεπτομέρειες για τις προϋποθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/news.asp?Details=420991

 

Βέβαια για χρησικτησία πρέπει να βρεις και μάρτυρες ότι το χρησιμοποιείς εδώ και αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.