Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενα βεβαίωσης σύνδεσης με ΔΕΔΔΗΕ σε ηλεκτροδότηση


kan62

Recommended Posts

Σωστά κατάλαβες! (το δες -ήταν δεν)

Πάρε τηλέφωνο εδώ 2103291235 (τμήμα ΤΕΕ αρμόδιο για το σύστημα e-Αδειες  και έκδοσης βεβαιώσεων σύνδεσης με Δ.Κ.Ω.) καθώς εγώ ως παππούς που είμαι ξέχασα να πάρω σήμερα. Πάντως  χθες που πήρα κατά λάθος μου στο τηλέφωνο ...234  για να ρωτήσω για την ηλεκτροδότηση κτίσματος προ του 1955  η κυρία που μου  απάντησε  δεν ήξερε με σιγουριά να μου απαντήσει που υπάγεται 

Τα μόνα  που μου διευκρίνισε είναι:

Πρώτον ότι ακόμη και στις περιπτώσεις:

Α) έντυπης Ο.Α οποιουδήποτε  έτους-χωρίς απαίτηση ΠΕΚ

Β) Ο.Α με απαίτηση έκδοσης  ΠΕΚ 

 απαιτείται σίγουρα   θεώρηση  ηλεκτροδότησης από την ΥΔΟΜ  και

Δεύτερον ότι αν σε οποιαδήποτε Ο.Α  υπάρχει ήδη θεώρηση για ηλεκτροδότηση -οποιουδήποτε έτους -τότε δεν απαιτείται νέα θεώρηση  (και εισάγουμε αυτήν στο σύστημα) 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά όμως θα ίσχυαν αν πήγαινα δώσω ρεύμα στο κατάστημα της ΟΑ το οποίο έχει. 

εγώ θέλω να δώσω στο νέο διαμέρισμα που προήλθε μέσω του Ν4495....

Για αυτό επέλεξα το (ε)...

Θα πάρω όμως ένα τηλέφωνο την Δευτέρα, ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Πάρε τηλέφωνο εδώ 2103291235 (τμήμα ΤΕΕ αρμόδιο για το σύστημα e-Αδειες  και έκδοσης βεβαιώσεων σύνδεσης με Δ.Κ.Ω.) καθώς εγώ ως παππούς που είμαι ξέχασα να πάρω σήμερα. Πάντως  χθες που πήρα κατά λάθος μου στο τηλέφωνο ...234  για να ρωτήσω για την ηλεκτροδότηση κτίσματος προ του 1955  η κυρία που μου  απάντησε  δεν ήξερε με σιγουριά να μου απαντήσει που υπάγεται 

Ευχαριστούμε Βασίλη, θα πάρω και εγώ Δευτέρα πρωί να ενημερώσω γιατί έχω περίπτωση με άδεια του 1971 και στην Υδομ δεν βρήκα κάποιον να μιλήσω. Εκτιμώ όμως ότι θα χρειαστεί πρώτα η κλασσική θεώρηση από την Υπηρεσία και μετά να ανέβει το στέλεχος στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα και μετά το τηλέφωνο στο 235, με είπαν

1. Επιλέγω 1.β και 1.ε

2. Οι καρτέλες [Δόμηση/Χρήσεις/Θέσεις Στάθμευσης] είναι προαιρετικές

3. Ανεβάζω την θεωρημένη ΟΑ μαζί με την ρύθμιση Ν4495

Αυτά και καλή συνέχεια :) 

Edited by Faethon11
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Faethon11

Εννοείς ότι έχεις θεωρημένη για ρευματοδότηση Ο.Α  (προφανώς την παλιά) και αυτήν θα ανεβάσεις.

Ρώτησες αν δεν ήταν θεωρημένη (η παλιά), πως θα ηλεκτροδοτούσες το αυθαίρετο από διαχωρισμό διαμέρισμα??

υ.γ το 1β 1ε είναι:

β) Για την περίπτωση οριστικής σύνδεσης/αρχικής ηλεκτροδότησης, υποβάλλονται επιπροσθέτως, πέραν των ανωτέρω, τα κάτωθι:
βα) η θεώρηση της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, σύμφωνα με το 
άρθρο 47 του ν. 4495/2017

 

ε) Για την περίπτωση οριστικής σύνδεσης/αρχικής ηλεκτροδότησης κατασκευών και εγκαταστάσεων που είναι αυθαίρετες, υποβάλλεται ελλείψει της απαιτούμενης οικοδομικής άδειας ή άλλης πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών, είτε η βεβαίωση υπαγωγής σε διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων, συνοδευόμενη από το αποδεικτικό καταβολής τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου, είτε η απόφαση εξαίρεσής τους από την κατεδάφιση

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @ΚΑΝΑ. Δεν το ρώτησα :( 

Μήπως η θεώρηση θα γίνει με τον παλιό τρόπο (ΥΔ κλπ) διότι το 47 έχει λογική μετά από ΕΔ και ΠΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι φαντάζομαι πως γίνεται (με ΥΔ κτλ).

Τι γίνεται στην περίπτωση ΟΑ του 2003 που δεν έχει θεώρηση για οριστική σύνδεση και έχουν τακτοποιηθεί αυθαιρεσίες με Ν.4495/17;

Πας Πολεοδομία και καταθέτεις ΥΔ κτλ, και τις τακτοποιήσεις για να στο θεωρήσουν; Και τι ελέγχουν; και τις τακτοποιήσεις;

Μετά ανεβάζεις το θεωρημένο στέλεχος στο e-adeies, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Με την  κυρία που μίλησα για αρκετό διάστημα στο τηλέφωνο ....234 (μη αρμόδιο για συνδέσεις με Δ.Κ.Ω-καθώς, για να μην μπερδέψω κανένα σας, το ξαναγράφω το σωστό είναι το ....235)

αφού της είπα, ότι δεν αρκεί αυτή η ανακοίνωση που υπάρχει στην σχετική ιστοσελίδα του ΤΕΕ , στη συνέχεια

αφού  διαμαρτυρήθηκα, γιατί το ΤΕΕ (ως Τεχνικός Σύμβουλος του κράτους-και αυτό το σέβομαι και δεν το αναφέρω  από αντίδραση λόγω ειδικότητάς μου), δεν βγάζει μια πρόσθετη ανακοίνωση, με επιπλέον διευκρινήσεις ή γιατί δεν ζητάει από το ΥΠΕΝ, να ξεκαθαρίσει το ίδιο το τοπίο με μια πρόσθετη ΚΥΑ κλπ και μας αναγκάζει να παίρνουμε ατομικά ο καθένας τηλέφωνα επί του πρακτέου τόσων άλλων περιπτώσεων, στο τέλος 

πρότεινα αντί να ψάχνουμε μηχανικούς συνταξιοδοτημένους ή πεθαμένους ή τους κληρονόμους αυτών ή μετανάστες ή μηχανικούς που μέσα στην 5/ετία από την αποπεράτωση του έργου (βάσει της βεβαίωσης του ΙΚΑ-ΕΦΚΑ) δεν ζήτησαν με οποιοδήποτε δικαστικό τρόπο την αμοιβή επίβλεψης (βάσει Υ.Δ ιδιοκτήτη)

σε αυτές της περιπτώσεις,   η βεβαίωση σύνδεσης με τα Δ.Κ.Ω να εκδίδεται με τον απλό τρόπο της συμπλήρωσης της Η.Τ.Κ του προς σύνδεση  χώρου 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεδδηδε..pdf

Το συνημμένο είναι από οδηγίες τεε που έχει δώσει Ο ΔΕΔΔΗΕ!!!

Το ΦΕΚ 6548 Β 2021

β) Για την περίπτωση οριστικής σύνδεσης/αρχικής
ηλεκτροδότησης, υποβάλλονται επιπροσθέτως, πέραν
των ανωτέρω, τα κάτωθι:

βα) αντίγραφο της βεβαίωσης που εκδίδεται από τον
οικείο δήμο σχετικά με την επιφάνεια της προς ηλεκτρο-
δότηση ιδιοκτησίας/κτιρίου,

ββ) η θεώρηση της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμη-
σης, σύμφωνα με το άρθρο 47 του ν. 4495/2017
. Στην
περίπτωση αιτημάτων ηλεκτροδότησης πράξεων εκτέ-
λεσης οικοδομικών εργασιών που έχουν χορηγηθεί από
αρμόδια όργανα του άρθρου 31 του ν. 4495/2017, πλην
της οικείας ΥΔΟΜ, όπως την Υπηρεσία Πολιτικής Αερο-
πορίας, τις Υπηρεσίες Αποκατάστασης Σεισμόπληκτων,
τον Αυτόνομο Οικοδομικό Οργανισμό Αξιωματικών,

Αρθρο 2

Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής και
έκδοσης της βεβαίωσης σύνδεσης
Η διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής και έκδοσης
της βεβαίωσης σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέ-
λειας γίνεται μέσω του πληροφοριακού συστήματος
“e-Άδειες”.
Εξουσιοδοτημένος διαχειριστής εισάγει αίτηση με τα
στοιχεία του άρθρου 1
στο πληροφοριακό σύστημα και
επιλέγει την αρμόδια για τη θέση της κατασκευής ΥΔΟ
Μ.
Με τη συμπλήρωση των απαιτούμενων δικαιολογητικών
και μετά από υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή της
αίτησης για την ορθότητα, εγκυρότητα και πληρότητα
των υποβαλλόμενων στοιχείων, ο μηχανικός υποβάλλει
την αίτηση και το σύστημα εκδίδει αυτόματα τη βεβαί-
ωση, στην οποία αναφέρεται η διάρκεια ισχύος της και
λαμβάνει μοναδικό αριθμό.

Στις περιπτώσεις για τις οποίες η πράξη εκτέλεσης
οικοδομικών εργασιών ή τυχόν αναθεωρήσεις/ενημε-
ρώσεις αυτής έχουν εκδοθεί μέσω του πληροφοριακού
συστήματος “e-Άδειες”, η αίτηση για τη βεβαίωση δια-
συνδέεται ηλεκτρονικά με την προγενέστερη πράξη με
δυνατότητα πρόσβασης στα στοιχεία αυτής.

Ερωτήσεις

1)Στο σύστημα λοιπόν ανεβάζω βεβαίωση Τετραγωνικών από τον Δήμο συμφωνα με το βα) και το άρθρο 2?

2)Σύμφωνα με το ββ) πρέπει να ανεβάσω θεωρημένη την Ο.Α (σε πχ νέα οικοδομή .Όμως η θεώρηση της Ο.Α απαιτεί βεβαίωση από τον μηχανικό σύμφωνα με το άρθρο 47  του 4495, τι γίνεται εδώ??(edit------- το άρθρο 47 αναφέρει αίτηση μέσω gov.gr  ,υπάρχει αυτό ?)

3) Στο άρθρο 2λέει ότι αν έχω πχ μια Ο.Α μέσω συστήματος τότε η αίτηση συνδέεται με την πράξη αυτή,. και μέσα στην καρτέλα με την συνέχεια των προηγούμενων πράξεων   αναφέρει Βεβαίωση σύνδεσης-ορθή επανάληψη  και όχι Βεβαίωση σύνδεσης όπως στην άλλη καρτέλα και οι οδηγίες λένε  ότι καταχωρούμε νέα αίτηση

Edited by Elounda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.