Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφωνία με έκθεση πραγματογνώμονα ασφαλιστικής εταιρίας για ζημιά σε κτίριο


SKRIMI

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα σας

έκανε ΈΚΘΕΣΗ ένας Πραγματογνώμονας , με 4 επισκέψεις παρακαλώ σε κτίριο με μεγάλη ΖΗΜΙΆ από την ΜΉΔΕΙΑ Φεβρουάριος 2021 ,και φυσικά τον Μαγνητοσκοπούσα με ΚΑΝΟΝΙΚΉ ΚΆΜΕΡΑ και εν γνώση του καθώς και της Ασφαλιστικής Εταιρείας που τον έστειλε .

Στατική μελέτη του έδωσα , άλλα δεν την αναγράφει πουθενά . Την ρήση την έβγαλε με τις φωτογραφίες , δεν μέτρησε καν τις κολόνες .

Μέτρησε λοιπόν 2.000 μ2 αποθήκη  με ένα μέτρο τσέπης των 3μ. Του ανέφερα ότι έχω και Λέιζερ αλλά και Μετροταινία , αλλά εκείνος έκανε 3μ μέτρηση και πρόσθετε μέχρι να βρει το τελικό μήκος 80μ . Μόλις τελειώσω με την ασφαλιστική , θα κάνω και νομικά προς τον άνθρωπο που άλλα έβλεπε και άλλα έγραφε επισκόπου .Αυτή ειναι η Ελλάδα και εάν  έχεις ΈΝΑ ΤΊΤΛΟ κάνεις ότι θέλεις . ΌΧΙ σε έμενα όμως .Ποιος λοιπόν του έδωσε τον ΤΊΤΛΟ  Πραγματογνώμονας  ????????????????

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • τον πραγματογνώμονα τον έστειλε και τον πληρώνει η ασφαλιστική
  • ο πραγματογνώμονας λειτούργησε με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του
  • η βιντεοσκόπηση δεν έχει απολύτως καμμία αξία

Αν έχετε αντιρρήσεις επί της πραγματογνωμοσύνης θα πρέπει να καλέσετε/πληρώσετε δικό σας τεχνικό σύμβουλο μηχανικό που θα συντάξει τεχνική έκθεση.

Αυτή θα την υποβάλετε στην ασφαλιστική εταιρία, και δεν υπάρχει συνενόηση με την ασφαλιστική, στα αρμόδια δικαστήρια με την αντίστοιχη αγωγή...

Το δικαστήριο θα ζητήσει,πιθανώς, πραγμανογνωμοσύνη από ανεξάρτητο μηχανικό μέλος του ΤΕΕ τον οποίο αρχικώς θα πληρώσει το επισπεύδον μέρος (δλδ εσείς) και στο τέλος το μέρος που "χάσει" την αγωγή (ή θα επιμερησεί το κόστος στα δύο μέρη)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, astrah said:
  • τον πραγματογνώμονα τον έστειλε και τον πληρώνει η ασφαλιστική
  • ο πραγματογνώμονας λειτούργησε με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του
  • η βιντεοσκόπηση δεν έχει απολύτως καμμία αξία

Αν έχετε αντιρρήσεις επί της πραγματογνωμοσύνης θα πρέπει να καλέσετε/πληρώσετε δικό σας τεχνικό σύμβουλο μηχανικό που θα συντάξει τεχνική έκθεση.

Αυτή θα την υποβάλετε στην ασφαλιστική εταιρία, και δεν υπάρχει συνενόηση με την ασφαλιστική, στα αρμόδια δικαστήρια με την αντίστοιχη αγωγή...

Το δικαστήριο θα ζητήσει,πιθανώς, πραγμανογνωμοσύνη από ανεξάρτητο μηχανικό μέλος του ΤΕΕ τον οποίο αρχικώς θα πληρώσει το επισπεύδον μέρος (δλδ εσείς) και στο τέλος το μέρος που "χάσει" την αγωγή (ή θα επιμερησεί το κόστος στα δύο μέρη)

Εγω εχω βαλει 2 δικούς μου πραγματογνώμονες παράλληλα με την ασφαλιστική . (Ένας από Ελλάδα και ένας από το εξωτερικό ). Η ασφαλιστική ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ να την κάνουν μαζί για να έχουν συζήτηση και εκτίμηση ΜΑΖΊ .Μην Ξεχνάτε ότι η ΖΗΜΙΆ ήταν πέρσι 17-2-2021 και πάμε να κλείσουμε ΈΝΑ ΧΡΌΝΟ .Η Βιντεοσκόπηση ειναι πλέον αποδεικτικό μέσο στα Ελληνικά Δικαστήρια .Επίσης ο ΕΙΔΙΚΟΣ είχε μαζί του ένα μπλοκ αλλά δεν είχε στυλό και του έδωσα 2 για να έχει . Απλά έγραψε έκθεση ΠΡΟ Σ ΣΥΜΦΈΡΟΝ του πελάτη του .

 

8 ώρες πριν, Arche said:

Θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον ειδικό, τον ειδικό εσύ για τι δεν τον εμπιστεύεσαι?

Έχω στην εταιρεία μου 3 ειδικούς , γιατί είμαστε από το 1967 στην αγορά . Αυτός όμως ειναι τόσο ΚΑΚΟΣ που θα τον πάω δικαστικά και την αποζημίωση θα την ΔΏΣΩ στην ΚΙΒΩΤΌ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ . Και θα τον καταγγείλω για να διαγραφεί από το ΤΕ Ε , για να μην κάνει σε άλλους κακό , που από ότι έμαθα ΈΤΣΙ ΚΆΝΕΙ ΠΆΝΤΑ και για αυτό στέλνουν ΑΥΤΌΝ οι ασφαλιστικές .Τυχαίο ......δεν ΝΟΜΊΖΩ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, SKRIMI said:

....θα τον πάω δικαστικά .....

...θα τον καταγγείλω για να διαγραφεί από το ΤΕ Ε .....

....έμαθα ΈΤΣΙ ΚΆΝΕΙ ΠΆΝΤΑ και για αυτό στέλνουν ΑΥΤΌΝ οι ασφαλιστικές .Τυχαίο ......δεν ΝΟΜΊΖΩ

Εφόσον λοιπό το ζήτημα θα πάει να λυθεί Δικαστικά και η περιγραφή της περίπτωσης είναι μόνο από την δική σας την πλευρά το θέμα κλειδώνει στον βαθμό που είναι αρκετά φωτογραφική υπόθεση για όποιον θέλει να εκμεταλλευτεί μια δημόσια συζήτηση σε ένα φόρουμ Μηχανικών.

Όταν λοιπόν υπάρξει τελεσίδικη Δικαστική απόφαση τότε το ξαναβλέπουμε το ζήτημα προσωπικών αντιδικιών για δημοσίευση του.

Έως τότε και εσεις δίκαια θέλετε να λάβετε την όποια αποζημίωση δικαιούστε και ο κάθε επαγγελματίας κάθε κλάδου κάνει ως πρέπει την εργασία που του έχει ανατεθεί.

Φυσικά δεν γίνονται αποδεκτοί χαρακτηρισμοί από εσάς προς οποιονδήποτε ούτε και πιέσεις για επιθυμητές γνωματεύσεις αν όχι καταγγελίες κ.λπ.… ούτε όμως θα γινόταν αποδεκτοί ανάλογοι χαρακτηρισμού ή και καταγγελτικές πιέσεις από οποιονδήποτε τρίτο προς εσάς.

Για τους όποιους χαρακτηρισμούς την ευθύνη την έχει όποιος τις κάνει και η ταυτοποίηση με IP είναι διαθέσιμη αν ζητηθεί από δικαστική αρχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.