Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή σωλήνα απορροφητήρα - Διατομή και τελείωμα.


Electric

Recommended Posts

Γεια σας,

Θέλω να βάλω έναν απορροφητήρα τον οποιο έχω αγοράσει. Ο κατασκευαστής αναφέρει κανονική εξαγωγή αέρα 399 m³/h και 728 m³/h στην εντατικη βαθμίδα. 

Ο κατασκευαστής προτείνει σωληνα Φ150.

Ψάχνοντας καταλήγω οτι δεν υπάρχουν σωλήνες PVC Φ150 αλλά μόνο Φ160, αλλά υπάρχουν ανοξείδωτοι σωλήνες Φ150 οι οποίοι κάνουν.

1. Τι απο τα 2 ειναι καλύτερη επιλογη; Μπορώ να σκεφτώ οτι με την αυξημένη διατομή του Φ160 εχω μειωμενη αντίσταση αλλα και μικρότερη ταχύτητα. Με τον ανοξείδωτο αναρωτιεμαι μηπως η θερμοαγωγιμότητα του δημιουργήσει κάποιο προβλημα. Σκέφτομαι μηπως ειναι μια ψυχρή επιφάνεια το χειμωνα και δημιουργει συμπηκνώματα εξωτερικα, δεδομενων και των υδρατμων στην κουζινα.

2. Η εξοδος του απορροφητηρα βγαινει σε εξωτερικο τοιχο με αρκετο αερα. Ο εγκαταστάτης μου προτεινει σε καθε περιπτωση περσιδες, οι οποιες ειναι παραλληλες στον τοιχο και καθετες στο εδαφος. Με μια γρηγορη ματια που ριχνω βλεπω οτι ολοι τριγυρω εχουν γωνια προς τα κατω. (Ισως ειναι παλιοτερη προσεγγιση).

Τι απο τα 2 εχει μικροτερη αντισταση ? Κερδιζω κατι με την γωνια? Κατι αλλο που πρεπει να σκεφτω? Ειναι ιδιαιτερα δυσπροσιτος ο απορροφητηρας και μετα την εγκατασταση η προσβαση θα ειναι πολυ δυσκολη γιατι θα καλυφτουν οι σωληνες οποτε θελω να το σκεφτω απο πριν σωστα.

Edited by Electric
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Electric said:

Γεια σας,

Θέλω να βάλω έναν απορροφητήρα τον οποιο έχω αγοράσει. Ο κατασκευαστής αναφέρει κανονική εξαγωγή αέρα 399 m³/h και 728 m³/h στην εντατικη βαθμίδα. 

Ο κατασκευαστής προτείνει σωληνα Φ150.

Ψάχνοντας καταλήγω οτι δεν υπάρχουν σωλήνες PVC Φ150 αλλά μόνο Φ160, αλλά υπάρχουν ανοξείδωτοι σωλήνες Φ150 οι οποίοι κάνουν.

1. Τι απο τα 2 ειναι καλύτερη επιλογη; Μπορώ να σκεφτώ οτι με την αυξημένη διατομή του Φ160 εχω μειωμενη αντίσταση αλλα και μικρότερη ταχύτητα. Με τον ανοξείδωτο αναρωτιεμαι μηπως η θερμοαγωγιμότητα του δημιουργήσει κάποιο προβλημα. Σκέφτομαι μηπως ειναι μια ψυχρή επιφάνεια το χειμωνα και δημιουργει συμπηκνώματα εξωτερικα, δεδομενων και των υδρατμων στην κουζινα.

2. Η εξοδος του απορροφητηρα βγαινει σε εξωτερικο τοιχο με αρκετο αερα. Ο εγκαταστάτης μου προτεινει σε καθε περιπτωση περσιδες, οι οποιες ειναι παραλληλες στον τοιχο και καθετες στο εδαφος. Με μια γρηγορη ματια που ριχνω βλεπω οτι ολοι τριγυρω εχουν γωνια προς τα κατω. (Ισως ειναι παλιοτερη προσεγγιση).

Τι απο τα 2 εχει μικροτερη αντισταση ? Κερδιζω κατι με την γωνια? Κατι αλλο που πρεπει να σκεφτω? Ειναι ιδιαιτερα δυσπροσιτος ο απορροφητηρας και μετα την εγκατασταση η προσβαση θα ειναι πολυ δυσκολη γιατι θα καλυφτουν οι σωληνες οποτε θελω να το σκεφτω απο πριν σωστα.

Κατά EN ISO 15493, υπάρχει DN150 το οποίο έχει εξωτ. διάμετρο 160 και εσωτ. ανάλογα το PN.

1. Το ανοξείδωτο σε κάθε περίπτωση είναι υπερβολή για σωλήνα απορροφητήρα.

Πόσο μήκος θα έχει η σωλήνα από τον απορροφητήρα μέχρι την έξοδο;

Edited by mecheng_
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Electric said:

Γεια σας,

Θέλω να βάλω έναν απορροφητήρα τον οποιο έχω αγοράσει. Ο κατασκευαστής αναφέρει κανονική εξαγωγή αέρα 399 m³/h και 728 m³/h στην εντατικη βαθμίδα. 

Ο κατασκευαστής προτείνει σωληνα Φ150.

Ψάχνοντας καταλήγω οτι δεν υπάρχουν σωλήνες PVC Φ150 αλλά μόνο Φ160, αλλά υπάρχουν ανοξείδωτοι σωλήνες Φ150 οι οποίοι κάνουν.

1. Τι απο τα 2 ειναι καλύτερη επιλογη; Μπορώ να σκεφτώ οτι με την αυξημένη διατομή του Φ160 εχω μειωμενη αντίσταση αλλα και μικρότερη ταχύτητα. Με τον ανοξείδωτο αναρωτιεμαι μηπως η θερμοαγωγιμότητα του δημιουργήσει κάποιο προβλημα. Σκέφτομαι μηπως ειναι μια ψυχρή επιφάνεια το χειμωνα και δημιουργει συμπηκνώματα εξωτερικα, δεδομενων και των υδρατμων στην κουζινα.

2. Η εξοδος του απορροφητηρα βγαινει σε εξωτερικο τοιχο με αρκετο αερα. Ο εγκαταστάτης μου προτεινει σε καθε περιπτωση περσιδες, οι οποιες ειναι παραλληλες στον τοιχο και καθετες στο εδαφος. Με μια γρηγορη ματια που ριχνω βλεπω οτι ολοι τριγυρω εχουν γωνια προς τα κατω. (Ισως ειναι παλιοτερη προσεγγιση).

Τι απο τα 2 εχει μικροτερη αντισταση ? Κερδιζω κατι με την γωνια? Κατι αλλο που πρεπει να σκεφτω? Ειναι ιδιαιτερα δυσπροσιτος ο απορροφητηρας και μετα την εγκατασταση η προσβαση θα ειναι πολυ δυσκολη γιατι θα καλυφτουν οι σωληνες οποτε θελω να το σκεφτω απο πριν σωστα.

Εγω ειχα κομμάτια της attribute ανοιξειδωτο 150 αλλα ηθελα μικρη αποσταση. Γενικα εχω λιγο θεμα με συμπυκωματα αλλα οπως ειχε μπει δεν εδωσα κλιση προς τα εξω επειδη δεν ηθελα να ακουμπισω/σπασω το δοκάρι. Εβαλα βαρυτικές περσίδες και περνάει λιγο κρύο αλλα γενικά υπάρχουν σοβαρότερες απώλειες. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mecheng_ said:

Κατά EN ISO 15493, υπάρχει DN150 το οποίο έχει εξωτ. διάμετρο 160 και εσωτ. ανάλογα το PN.

1. Το ανοξείδωτο σε κάθε περίπτωση είναι υπερβολή για σωλήνα απορροφητήρα.

Πόσο μήκος θα έχει η σωλήνα από τον απορροφητήρα μέχρι την έξοδο;

Ευχαριστώ για την πληροφορία για το standard. Που μπορώ να βρω κάπου να ζητήσω την σωλήνα έτσι? Γενικά, ώστε να είμαστε εντός κανόνων forum.

Δηλαδή, αυτό έχει DN είναι Diameter Nominal 150, οποτε μου κάνει, απλά έχει 160 εξωτερική διάμετρο.

Το μήκος της σωλήνας μέχρι την έξοδο είναι περίπου 0,5 μέτρο προς τα πάνω και 1,5 μέτρα οριζόντια συν μια γωνία 90 μοίρες.

Ο βασικός λόγος για το ανοξείδωτο , μετά απο κάποιες αναζητήσεις σε μαγαζιά, είναι γιατί ταιριάζει ακριβώς στην διάμετρο και επειδή το μήκος είναι μικρό.

Αν έχει πλεονεκτήματα, μιας και το κάνω για το δικό μου σπίτι και το μήκος είναι μικρό δεν θα έλεγα όχι.  Αλλά σκέφτομαι μήπως παρότι ακούγεται "καλύτερο" μήπως έχει μειονεκτήματα, όσον αφορά πχ την θερμοαγωγιμότητα. Το μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι είναι άφλεκτο.

 

 

 

 

13 λεπτά πριν, Kadmos said:

Εγω ειχα κομμάτια της attribute ανοιξειδωτο 150 αλλα ηθελα μικρη αποσταση. Γενικα εχω λιγο θεμα με συμπυκωματα αλλα οπως ειχε μπει δεν εδωσα κλιση προς τα εξω επειδη δεν ηθελα να ακουμπισω/σπασω το δοκάρι. Εβαλα βαρυτικές περσίδες και περνάει λιγο κρύο αλλα γενικά υπάρχουν σοβαρότερες απώλειες. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Οι βαρυτικές περσίδες κάνουν θόρυβο όταν φυσάει? Έχει αρκετό αέρα εκεί και δεν είμαι σίγουρος τι θα μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Electric said:

Οι βαρυτικές περσίδες κάνουν θόρυβο όταν φυσάει?

Σε εμενα οχι. Σαν αυτη εχω. https://www.inoxtherm.gr/persides-varythtas-inox-f150mm
Παντως αν βρω χρονο ισως φτιαξω τη κλιση αν και δε ξερω αν φταιει αυτο. 
Στην ελλάδα οι μάστορες βαζουν pvc 120 ή ευκαμπτο που πολλοι λενε οτι δεν ειναι καταλληλο.
Σε εμενα επειδη εχει μαλλον αισθητηρα οσο βρισκει αντισταση δυναμώνει αλλα δε δουλευει στο max.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Electric said:

Ευχαριστώ για την πληροφορία για το standard. Που μπορώ να βρω κάπου να ζητήσω την σωλήνα έτσι? Γενικά, ώστε να είμαστε εντός κανόνων forum.

Δηλαδή, αυτό έχει DN είναι Diameter Nominal 150, οποτε μου κάνει, απλά έχει 160 εξωτερική διάμετρο.

Το μήκος της σωλήνας μέχρι την έξοδο είναι περίπου 0,5 μέτρο προς τα πάνω και 1,5 μέτρα οριζόντια συν μια γωνία 90 μοίρες.

Ο βασικός λόγος για το ανοξείδωτο , μετά απο κάποιες αναζητήσεις σε μαγαζιά, είναι γιατί ταιριάζει ακριβώς στην διάμετρο και επειδή το μήκος είναι μικρό.

Αν έχει πλεονεκτήματα, μιας και το κάνω για το δικό μου σπίτι και το μήκος είναι μικρό δεν θα έλεγα όχι.  Αλλά σκέφτομαι μήπως παρότι ακούγεται "καλύτερο" μήπως έχει μειονεκτήματα, όσον αφορά πχ την θερμοαγωγιμότητα. Το μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι είναι άφλεκτο.

Εαν θες να μη χανεις θερμοτητα τοτε δεν βαζεις καν εξαερισμό αλλα με φιλτρο. Το προβλημα ομως ειναι τι κανεις με την υγρασία ομως απο το μαγειρεμα.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Electric said:

Ευχαριστώ για την πληροφορία για το standard. Που μπορώ να βρω κάπου να ζητήσω την σωλήνα έτσι? Γενικά, ώστε να είμαστε εντός κανόνων forum.

Δηλαδή, αυτό έχει DN είναι Diameter Nominal 150, οποτε μου κάνει, απλά έχει 160 εξωτερική διάμετρο.

Το μήκος της σωλήνας μέχρι την έξοδο είναι περίπου 0,5 μέτρο προς τα πάνω και 1,5 μέτρα οριζόντια συν μια γωνία 90 μοίρες.

Ο βασικός λόγος για το ανοξείδωτο , μετά απο κάποιες αναζητήσεις σε μαγαζιά, είναι γιατί ταιριάζει ακριβώς στην διάμετρο και επειδή το μήκος είναι μικρό.

Αν έχει πλεονεκτήματα, μιας και το κάνω για το δικό μου σπίτι και το μήκος είναι μικρό δεν θα έλεγα όχι.  Αλλά σκέφτομαι μήπως παρότι ακούγεται "καλύτερο" μήπως έχει μειονεκτήματα, όσον αφορά πχ την θερμοαγωγιμότητα. Το μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι είναι άφλεκτο.

Η απόσταση είναι τόσο μικρή που δεν έχεις θέμα.

Το πρότυπο που ανέφερα αφορά PVC-C για σωλήνες υπό πίεση. Σε PVC-U (υπό πίεση) κατά EN ISO 1452 υπάρχει σωλήνα με εξωτ. διάμετρο 160 και εσωτερική ανάλογα πάλι με το πάχος της σωλήνας. 

Πως συνδέεται στον απορροφητήρα η υποδοχή του απορροφητήρα είναι socket; Αν είναι έτσι και το socket έχει διάμετρο 150 τότε πρέπει να πας σε σωλήνα 140. Στις οδηγίες τι ακριβώς αναφέρει;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mecheng_ said:

Πως συνδέεται στον απορροφητήρα η υποδοχή του απορροφητήρα είναι socket; Αν είναι έτσι και το socket έχει διάμετρο 150 τότε πρέπει να πας σε σωλήνα 140. Στις οδηγίες τι ακριβώς αναφέρει;

Στις οδηγίες ο κατασκευαστής αναφέρει  οτι μπορει να γινει σύνδεση με ø 150mm ή με ø 120mm και οτι όσο πιο μεγάλη διάμετρος, τόσο το καλύτερο καθώς και δίνει την δυνατότητα απορρόφησης με ø 150mm , και οτι η μικρη διάμετρος σωλήνας μειώνει την απόδοση. Αναφέρει και ένα standard, τo ΕΝ 61591. Το οποίο είναι ένα standard του 1997 που αναφέρεται σε μεθόδους μέτρησης της απόδοσης απορροφητήρων που χρησιμοποιούνται για απαγωγή των αεριών μαγείρεματος (cooking fume extractors).

 

Παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματα απο τις οδηγίες εγκατάστασης και ένα σχετικό διάγραμμα. Οι οδηγίες δεν αναφέρουν αν είναι socket ή τι τύπου είναι η υποδοχή. Ένας μικρό τμήμα κυλινδρικού σωλήνα διαμέτρου  ø 150mm είναι που προεξέχει απο τον απορροφητήρα.

Παράθεση

 

  • Διάμετρος σωλήνα Ø 150 mm, 120 mm
  • Δυνατότητα απορρόφησης στη λειτουργία εξαγωγής EN 61591 ø 150mm:
    • Μέγιστη βαθμίδα κανονικής λειτουργίας 399 m³/h
    • Εντατική 728 m³/hMCZ_01696494_1143027_LI67RA530_el-GR.webp.ea73e30610554ccf4e564a24fbbc8085.webp
  • Χρησιμοποιήστε έναν κοντό, ευθύγραμμο σωλήνα εξαερισμού με μια κατά το δυνατόν μεγάλη διάμετρο σωλήνα.
  • Οι μεγάλοι, τραχείς σωλήνες απαγωγής του αέρα, οι πολλές καμπύλες ή οι μικρές διάμέτροι σωλήνων μειώνουν την ισχύς αναρρόφησης και αυξάνουν τον θόρυβο του ανεμιστήρα.
  • Χρησιμοποιήστε έναν σωλήνα εξαερισμού από μη εύφλεκτο υλικό.
  • Για να αποφύγετε την επιστροφή συμπυκνώματος,τοποθετήστε τον σωλήνα εξαερισμού από τη μεριάτης συσκευής με κλίση 1°.
Edited by Electric
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Electric said:

Στις οδηγίες ο κατασκευαστής αναφέρει  οτι μπορει να γινει σύνδεση με ø 150mm ή με ø 120mm και οτι όσο πιο μεγάλη διάμετρος, τόσο το καλύτερο καθώς και δίνει την δυνατότητα απορρόφησης με ø 150mm , και οτι η μικρη διάμετρος σωλήνας μειώνει την απόδοση. Αναφέρει και ένα standard, τo ΕΝ 61591. Το οποίο είναι ένα standard του 1997 που αναφέρεται σε μεθόδους μέτρησης της απόδοσης απορροφητήρων που χρησιμοποιούνται για απαγωγή των αεριών μαγείρεματος (cooking fume extractors).

 

Παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματα απο τις οδηγίες εγκατάστασης και ένα σχετικό διάγραμμα. Οι οδηγίες δεν αναφέρουν αν είναι socket ή τι τύπου είναι η υποδοχή. Ένας μικρό τμήμα κυλινδρικού σωλήνα διαμέτρου  ø 150mm είναι που προεξέχει απο τον απορροφητήρα.

Φ140 pvc αποχέτευσης. (εφόσον το συστολικό είναι αποσπόμενω ή ελαστικό) 

Και η DN150 ανοξείδωτη αν είναι κατά EN/DIN έχει μεγαλύτερη εξωτερική διάμετρο από 150.

https://www.rff.de/_uploads/files/rff_wall_thickness_materials_comparsion.pdf

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο πίνακας.

Το συστολικό απο  Φ150 σε Φ120 ειναι αποσπώμενο τελείως. Οπότε να φανταστώ το PVC αποχεύτευσης θα ταιριάζει στο εσωτερικό τμήμα του Φ150 στομίου που έχει ο απορροφητήρας;

 

Δεν είναι καλύτερο να μπει κάτι με εσωτερική διάμετρο Φ150 ώστε να μην μειωθεί καθόλου η διάμετρος;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.