Μετάβαση στο περιεχόμενο

προβληματα σε ενοικιαζομενο σπιτι


Niki Petropoulou

Recommended Posts

Ερώτημα 1ο: Συμφωνητικό μέσω taxisnet έχετε κάνει? Αν ναι, τι αριθμός παροχής φαίνεται εκεί. 

Ερώτημα 2ο: Τον επίσημο λογαριασμό της ΔΕΗ/εναλλακτικού παροχου σας τον έδειξαν? Αυτήν τη εποχή οι λογαριασμοί είναι υψηλοί λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογης /ΟΤΣ.

Ερώτημα 3ο: Κάθε διαμέρισμα πρέπει να έχει ξεχωριστό ρολόι. Αυτο έχει κοινό ρολόι γτ μπορεί να μην πληρώνει ταπ, να μη θέλει να φαίνεται το οτιδήποτε (δεν μπορώ να μπω στο κεφάλι του καθενός 

Ερώτημα 4ο: Γτ δεχτηκες να μείνεις σε ένα σπίτι με τέτοιο σύστημα ηλεκτροδοτησης. Δεν ρώτησες έναν από αυτούς τον λογιστή /μηχανικό/δικηγόρο για το τι παγίδες κρύβει αυτό το σύστημα. 

ότι μπορείς μνα τον τρέξεις και να έχει μπλεξίματα είναι προφανές. Ρωτα ενα δικηγόρο και θα σου πει γιατί σε αυτή την κατασταση που είσαι, μόνο εκεί πρέπει να απευθυνθείς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμπληρώσω στα όσα πολύ σωστά αναφέρθηκαν παραπάνω , ότι η νομική οδός έχει κόστος.
Θέλει αμοιβή δικηγόρου , αμοιβή μηχανικού για τεχνική έκθεση κλπ.
Επίσης δεν είναι σίγουρο και το αν και σε τι ποσό θα αποζημιωθείς.

Ψάξε άλλο σπίτι άμεσα.

Αντιλαμβάνομαι το οικονομικό κόστος αλλά μάλλον πιο φθηνά θα σου έρθει η αλλαγή οικίας , και θα έχεις και την ψυχική ηρεμία .

Δεν είπες κάτι βασικό. Το συμβόλαιο έχει κατατεθεί στο taxisnet  ?
Επίσης υπάρχει ενεργειακό πιστοποιητικό ?

ΥΓ. Εχε υπόψη σου ότι υπάρχει τεράστια αύξηση στους λογαριασμούς ρεύματος , οπότε μπορεί ο λογαριασμός να μην είναι παράλογος

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου πάρε άμεσα νομική συμβουλή  (Ρωτάς και πληρώνεις δικηγόρο) και κάνεις μια ευγενική κουβέντα με τον  ιδιοκτήτη και του λες να σπάσετε το συμβόλαιο γιατί το σύστημα με κοινό ρολόι είναι και παράνομο και ασύμφορο οικονομικά.  Επίσης του λες ότι υπάρχουν και άλλα ζητήματα πχ υγρασία. 

Αν σου πει όχι.  Τότε του λες ότι θα τα πείτε σε νομικό επίπεδο. 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Bill22 said:

Ερώτημα 1ο: Συμφωνητικό μέσω taxisnet έχετε κάνει? Αν ναι, τι αριθμός παροχής φαίνεται εκεί. 

Ερώτημα 2ο: Τον επίσημο λογαριασμό της ΔΕΗ/εναλλακτικού παροχου σας τον έδειξαν? Αυτήν τη εποχή οι λογαριασμοί είναι υψηλοί λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογης /ΟΤΣ.

Ερώτημα 3ο: Κάθε διαμέρισμα πρέπει να έχει ξεχωριστό ρολόι. Αυτο έχει κοινό ρολόι γτ μπορεί να μην πληρώνει ταπ, να μη θέλει να φαίνεται το οτιδήποτε (δεν μπορώ να μπω στο κεφάλι του καθενός 

Ερώτημα 4ο: Γτ δεχτηκες να μείνεις σε ένα σπίτι με τέτοιο σύστημα ηλεκτροδοτησης. Δεν ρώτησες έναν από αυτούς τον λογιστή /μηχανικό/δικηγόρο για το τι παγίδες κρύβει αυτό το σύστημα. 

ότι μπορείς μνα τον τρέξεις και να έχει μπλεξίματα είναι προφανές. Ρωτα ενα δικηγόρο και θα σου πει γιατί σε αυτή την κατασταση που είσαι, μόνο εκεί πρέπει να απευθυνθείς. 

 

Ναι έχει γίνει και έχει κατατεθεί στο taxis και ο αριθμός παροχής είναι αυτός που έχουν για όλο το σπίτι . 

Αυτό που μου λες για τους υψηλούς λογαριασμούς ισχύει το είδα και εγώ στο λογαριασμό. Δεν γίνετε όμως στο δικό του λογαριασμό το ρεύμα του να είναι 360 ευρώ για όλο το σπίτι και 180 περίπου για τις υπόλοιπες χρεώσεις (δεδηε δήμος κλπ ) και σε αυτόν που μου έβγαλε να είναι 20ευρω το ρεύμα μου και 70 οι υπόλοιπες χρεώσεις.. και με απλά μαθηματικά δείχνει ότι κάτι είναι λάθος . 

Τώρα για το τι δέχτηκα να μείνω . Πραγματικά δεν γνώριζα.. από κάποια φίλη παλαιότερα που είχε την ίδια κατάσταση δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα και λέω οκ .. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Niki Petropoulou said:

Ναι έχει γίνει και έχει κατατεθεί στο taxis και ο αριθμός παροχής είναι αυτός που έχουν για όλο το σπίτι . 

Αυτό που μου λες για τους υψηλούς λογαριασμούς ισχύει το είδα και εγώ στο λογαριασμό. Δεν γίνετε όμως στο δικό του λογαριασμό το ρεύμα του να είναι 360 ευρώ για όλο το σπίτι και 180 περίπου για τις υπόλοιπες χρεώσεις (δεδηε δήμος κλπ ) και σε αυτόν που μου έβγαλε να είναι 20ευρω το ρεύμα μου και 70 οι υπόλοιπες χρεώσεις.. και με απλά μαθηματικά δείχνει ότι κάτι είναι λάθος . 

Τώρα για το τι δέχτηκα να μείνω . Πραγματικά δεν γνώριζα.. από κάποια φίλη παλαιότερα που είχε την ίδια κατάσταση δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα και λέω οκ .. 

Αν συνεχίσεις να μένεις εκεί άκρη δεν θα βρεις. Και μπορει να πληρώνεις ακριβότερα το ρεύμα από το νοίκι... 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, kotor9 said:

Αν συνεχίσεις να μένεις εκεί άκρη δεν θα βρεις. Και μπορει να πληρώνεις ακριβότερα το ρεύμα από το νοίκι... 

Ψαχνομαι ήδη να φύγω αλλά δεν είναι και εύκολο . Δεν βρίσκεις εύκολα σπίτι πόσο με σκύλο 

Link to comment
Share on other sites

πάντα μπελάς να βρεις σπίτι αλλά θα βρεις.... έχει μπόλικα. Το κακό είναι ότι τώρα εκεί είναι μόνο το 10% του κόσμου και θα μαζευτούν πάλι το Πάσχα....

οπότε κάνε και μια βόλτα στα 3-5 φαρμακεία που έχει η περιοχή, με φιλικό ύφος μπας και ξέρουν κάτι εκεί στα πέριξ.... από τους ιδιοκτήτες κλπ.

 

Βάλε και φώτο από τον σκυλάκο σου να γνωματεύσουμε και πόσο γλυκούλης είναι για να βοηθήσει στην αναζήτηση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Didonis said:

Βάλε και φώτο από τον σκυλάκο σου να γνωματεύσουμε και πόσο γλυκούλης είναι για να βοηθήσει στην αναζήτηση σου.

 μας πηρες τις ταυτότητες ........:-P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.