Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος Δόμησης σε οικοδομικές άδειες πρίν το 1983.


ΜΑΡΙΑΜΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την γνώμη σας σε έναν έλεγχο όπου μου έχει ανατεθεί. Θεώρηση οικοδομικών αδειών για σύνδεση - ΟΑ που έχουν εκδοθεί πριν το 1983 , με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας. Έπειτα από επικοινωνία με τον μηχανικό με ενημέρωσε ότι επειδή ο προηγούμενος έχει πεθάνει , έκανε την αίτηση μετά από οδηγία της πολεοδομίας και ότι υπάρχει και μια τακτοποίηση επί του ακινήτου. Εγω τι καλούμε να ελέγξω ; τα σχέδια των οικοδομικών αδειών και της τακτοποίησης; και αν δεν μου παρουσιάσει σχέδια;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι και τα σχέδια της άδειας και της τακτοποίησης.
Δεν γίνεται να μην τα πάρεις, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να γίνει αυτοψία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση, έχουμε και το εξής ότι επιμένει ο μηχανικός ότι δεν χρειάζεται τίποτα να μου παρουσιάσει. εγώ επιμείνω βεβαία οτι για να πάρω υπόψιν την τακτοποίηση θα πρέπει να είχε γίνει αναθεώρηση της αδείας! αλλά εκείνος και η πολεοδομία έχουν αντίθετη άποψη! και βρίσκομαι εγώ να μην ξέρω τι να κάνω! επειδή επικαλούνται ότι είναι οι άδειες προ του 1983!έχετε ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2022 at 7:18 ΜΜ, ΜΑΡΙΑΜΑ said:

.... Εγω τι καλούμε να ελέγξω ; τα σχέδια των οικοδομικών αδειών και της τακτοποίησης; και αν δεν μου παρουσιάσει σχέδια;

Τα κτίρια περιγράφονται και ελέγχονται  με σχέδια ή και μελέτες και όχι με λογοτεχνικά κείμενα...

Χωρίς σχέδια, δεν υπογράφεις τίποτα κι ας τα υπογράψουν όσοι ισχυρίζονται ότι δεν χρειάζονται. 

Εγώ δεν θα υπέγραφα 

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑΜΑ για να έχει γίνει τακτοποίηση υπάρχουν σχέδια στα οποία βασίστηκε ο μηχανικός που την έκανε.
Επομένως, υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία.
Αλλιώς πώς έγινε η τακτοποίηση;
Κατ' αρχήν χρειάζεσαι φάκελο άδειας. 
Το αν χρειάζεται αναθεώρηση ή όχι, θα το εξετάσεις μετά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.