Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

Πάντως ο διαγωνισμός αυτός, κυρίως όσον αφορά την ειδικότητα του πολιτικού μηχανικού, στοχεύει στην στελέχωση των υπηρεσιών δόμησης κάθε Δήμου, όπως διαβάζω. Το ερώτημα είναι πως έχουν κληθεί να καταθέσουν δικαιολογητικά ένας πολύ μεγάλος αριθμός υποψηφίων, στην κατηγορία ΠΕ σε σύνολο 29246 υποψηφίων, κλήθηκαν οι 15165 για δικαιολογητικά για 1124 θέσεις...οπότε μάλλον θα δημιουργηθεί μια 'δεξαμενή' επιλαχόντων για άλλες μελλοντικές θέσεις.

 

Παιδιά, στο 002  για την άδεια άσκησης, μόνο την άδεια του ΤΕΕ δεν ανεβάσατε ή βάλατε και τίποτα άλλο (κάθε μέρα κοιτάω την προκήρυξη μήπως και ξέχασα κάτι και στο τέλος θα τρελαθούμε μου φαίνεται μέχρι να την οριστικοποιήσουμε...)

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tasosthe1 said:

Παιδιά, στο 002  για την άδεια άσκησης, μόνο την άδεια του ΤΕΕ δεν ανεβάσατε ή βάλατε και τίποτα άλλο (κάθε μερά κοιτάω την προκήρυξη μήπως και ξέχασα κάτι και στο τέλος θα τρελαθούμε μου φαίνεται μέχρι να την οριστικοποιήσουμε...)

Μόνο άδεια άσκησης επαγγέλματος εγώ. 

Στείλε οριστικοποίηση να λάβεις αριθμό πρωτοκόλλου καταρχάς και την επεξεργάζεσαι εκ νέου, όποτε εσύ το θελήσεις (το λένε και οι οδηγίες, στο λέω και εγώ που έχω υποβάλλει εδώ και κάποιες ημέρες οριστικοποιημένη αίτηση). 

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε αναμονή της περιβόητης βεβαίωσης ΑΣΕΠ από τον ΕΦΚΑ ετοιμάζω τις εγγραφές στην καρτέλα εμπειρίας . Αν δεν μου τη στείλουν μέχρι τη λήξη, εναλλακτικά θα βάλω μια βεβαίωση που είχα πάρει το 2020 (μάλλον θα ήταν από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ που μετά τις κατέβασαν και δεν λειτουργεί το site.). Ήθελα αν μπορείτε κάποιες διευκρινήσεις. Αναφορικά με την συμπλήρωση των μηνών στα κελιά "μήνες απασχόλησης" και "μήνες ασφάλισης" . Συμπληρώνουμε και τα δυο κελιά ή μόνο το κελί "χρόνο απασχόλησης";

Επιπλέον, κάπου διάβασα για αναγωγή ημερών σε μήνες (διαίρεση με το 30 για άλλα ασφαλιστικά ταμεία και με το 25 για ΙΚΑ). Πρέπει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία;

Στη δική μου καρτέλα θα κάνω τρεις εγγραφές. Σε όλη την διάρκεια ελ. επαγγέλματος, υπάρχει μια περίοδος περίπου 10 μηνών ως μισθωτός μηχανικός σε Δήμο ως ειδικός συνεργάτης. Περίοδος ελεύθερου επαγγελματία (ασφάλιση στο τσμεδε), από 9/11/2000 μέχρι 22/3/2006, μετά μια περίοδος μισθωτής εργασίας σε Δήμο από 23/3/06 μέχρι 15/1/07 (ασφάλιση σε ΙΚΑ από ότι έχω καταλάβει από μια κατάσταση λογαριασμού ασφάλισης που αναγράφει πακέτο κάλυψης 131. Θυμάμαι τότε ότι έστελναν μηνιαίες καταστάσεις στο ΙΚΑ) και στη συνέχεια από 16/1/07 μέχρι σήμερα ελεύθερος επαγγελματίας.

Στην πρώτη εγγραφή (ξεκινώ από πιο παλιά) αναγράφω  ως φορέα ασφάλισης ΤΣΜΕΔΕ; και 65 μήνες ή θα πρέπει να υπολογίσω ημέρες και να διαιρέσω με το 30;

Στην δεύτερη εγγραφή (μισθωτή εργασία επιλέγω φορέα ασφάλισης ΙΚΑ) υπολογίζω  268 ημέρες. Αν διαιρέσω με το 25 προκύπτουν 10,72 μήνες. Στα δεξιά κελιά θα πρέπει να αναγράψω "μήνες απασχόλησης"=10   "μήνες ασφάλισης"= και πάλι 10  και ημέρες απασχόλησης= όσες υπολόγισα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavlos33 said:

Συνάδελφοι σε αναμονή της περιβόητης βεβαίωσης ΑΣΕΠ από τον ΕΦΚΑ ετοιμάζω τις εγγραφές στην καρτέλα εμπειρίας . Αν δεν μου τη στείλουν μέχρι τη λήξη, εναλλακτικά θα βάλω μια βεβαίωση που είχα πάρει το 2020 (μάλλον θα ήταν από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ που μετά τις κατέβασαν και δεν λειτουργεί το site.). Ήθελα αν μπορείτε κάποιες διευκρινήσεις. Αναφορικά με την συμπλήρωση των μηνών στα κελιά "μήνες απασχόλησης" και "μήνες ασφάλισης" . Συμπληρώνουμε και τα δυο κελιά ή μόνο το κελί "χρόνο απασχόλησης";

Επιπλέον, κάπου διάβασα για αναγωγή ημερών σε μήνες (διαίρεση με το 30 για άλλα ασφαλιστικά ταμεία και με το 25 για ΙΚΑ). Πρέπει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία;

Στη δική μου καρτέλα θα κάνω τρεις εγγραφές. Σε όλη την διάρκεια ελ. επαγγέλματος, υπάρχει μια περίοδος περίπου 10 μηνών ως μισθωτός μηχανικός σε Δήμο ως ειδικός συνεργάτης. Περίοδος ελεύθερου επαγγελματία (ασφάλιση στο τσμεδε), από 9/11/2000 μέχρι 22/3/2006, μετά μια περίοδος μισθωτής εργασίας σε Δήμο από 23/3/06 μέχρι 15/1/07 (ασφάλιση σε ΙΚΑ από ότι έχω καταλάβει από μια κατάσταση λογαριασμού ασφάλισης που αναγράφει πακέτο κάλυψης 131. Θυμάμαι τότε ότι έστελναν μηνιαίες καταστάσεις στο ΙΚΑ) και στη συνέχεια από 16/1/07 μέχρι σήμερα ελεύθερος επαγγελματίας.

Στην πρώτη εγγραφή (ξεκινώ από πιο παλιά) αναγράφω  ως φορέα ασφάλισης ΤΣΜΕΔΕ; και 65 μήνες ή θα πρέπει να υπολογίσω ημέρες και να διαιρέσω με το 30;

Στην δεύτερη εγγραφή (μισθωτή εργασία επιλέγω φορέα ασφάλισης ΙΚΑ) υπολογίζω  268 ημέρες. Αν διαιρέσω με το 25 προκύπτουν 10,72 μήνες. Στα δεξιά κελιά θα πρέπει να αναγράψω "μήνες απασχόλησης"=10   "μήνες ασφάλισης"= και πάλι 10  και ημέρες απασχόλησης= όσες υπολόγισα;

Παράδειγμα:  βρίσκεις τον αριθμό ημερών μεταξύ 9/11/2000-22/3/2006. Τις ημέρες διαιρείς με το 30. Το ακέραιο μέρος των μηνών το βάζεις στους μήνες ασφάλισης και το υπόλοιπο δεκαδικό μέρος  επί 30 σου δίνει τις ημέρες που τις βάζεις στις ημέρες ασφάλισης.

Στην δεύτερη εγγραφή κάνεις τα ίδια μόνο που εδώ διαιρείς τον αριθμό ημερών με 25. 268/25=10,72 μήνες δηλαδή 10 μήνες ασφάλισης και 0,72*25=18 ημέρες ασφάλισης.

Στην τρίτη εγγραφή βρίσκεις από 16/1/07 μέχρι σήμερα ημέρες και κάνεις όπως την πρώτη εγγραφή. Βέβαια, το άνω όριο είναι 84 μήνες ασφάλισης.

Edited by Tasosthe1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Παρατηρώ ότι το σύστημα απαιτεί να συμπληρωθούν και οι μήνες απασχόλησης. Σε αυτό το κελί βάζω τον ίδιο αριθμό, όπως δηλαδή στους προκύπτοντες μήνες ασφάλισης ή μήπως στους μήνες απασχόλησης πρέπει να συμπληρώσω τον αριθμό μηδέν ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pavlos33 said:

Συμπληρώνουμε και τα δυο κελιά ή μόνο το κελί "χρόνο απασχόλησης"; Και τα δύο 

Επιπλέον, κάπου διάβασα για αναγωγή ημερών σε μήνες (διαίρεση με το 30 για άλλα ασφαλιστικά ταμεία και με το 25 για ΙΚΑ). Πρέπει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία; Ναι, εφόσον είχες και μισθωτή εργασία (/30 για ελεύθερο επάγγελμα και /25 για οποιασδήποτε μορφής μισθωτή εργασία). 

Στη δική μου καρτέλα θα κάνω τρεις εγγραφές. Σε όλη την διάρκεια ελ. επαγγέλματος, υπάρχει μια περίοδος περίπου 10 μηνών ως μισθωτός μηχανικός σε Δήμο ως ειδικός συνεργάτης. Περίοδος ελεύθερου επαγγελματία (ασφάλιση στο τσμεδε), από 9/11/2000 μέχρι 22/3/2006, μετά μια περίοδος μισθωτής εργασίας σε Δήμο από 23/3/06 μέχρι 15/1/07 (ασφάλιση σε ΙΚΑ από ότι έχω καταλάβει από μια κατάσταση λογαριασμού ασφάλισης που αναγράφει πακέτο κάλυψης 131. Θυμάμαι τότε ότι έστελναν μηνιαίες καταστάσεις στο ΙΚΑ) και στη συνέχεια από 16/1/07 μέχρι σήμερα ελεύθερος επαγγελματίας.

Στην πρώτη εγγραφή (ξεκινώ από πιο παλιά) αναγράφω  ως φορέα ασφάλισης ΤΣΜΕΔΕ; και 65 μήνες ή θα πρέπει να υπολογίσω ημέρες και να διαιρέσω με το 30; Ναι, ΤΣΜΕΔΕ για οτιδήποτε μέχρι 31/12/2016. Βάλε το κομπιουτερακι των windows, πάτησε στις τρεις παύλες (θεωρώντας ότι έχεις win 10) και επίλεξε date calculator. Δώσε το διάστημα που αναφέρεις και θα σου υπολογίσει αυτόματα και μέρες αλλά και χρόνια, μήνες, ημέρες. Διαιρείς τις ημέρες με το τριάντα (ελεύθερο επάγγελμα). 

Στην δεύτερη εγγραφή (μισθωτή εργασία επιλέγω φορέα ασφάλισης ΙΚΑ) υπολογίζω  268 ημέρες. Αν διαιρέσω με το 25 προκύπτουν 10,72 μήνες. Στα δεξιά κελιά θα πρέπει να αναγράψω "μήνες απασχόλησης"=10   "μήνες ασφάλισης"= και πάλι 10  και ημέρες απασχόλησης= όσες υπολόγισα; Θα γράψεις 10 μήνες στην απασχόληση. Στην ασφάλιση έχεις 10 μήνες στο "μήνες" και 18 ημέρες στο "ημέρες" (0. 72x25=18 ημέρες). 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavlos33 said:

μετά μια περίοδος μισθωτής εργασίας σε Δήμο από 23/3/06 μέχρι 15/1/07 (ασφάλιση σε ΙΚΑ από ότι έχω καταλάβει από μια κατάσταση λογαριασμού ασφάλισης που αναγράφει πακέτο κάλυψης 131. Θυμάμαι τότε ότι έστελναν μηνιαίες καταστάσεις στο ΙΚΑ)

Αυτό θέλει μια μικρή διευκρίνιση : ήσουν σίγουρα μισθωτός Μηχανικός (εισφορές σε ΤΣΜΕΔΕ), απλώς υπήρχε και η λεγόμενη εισφορά (ή παροχή ή ασθένεια, δεν θυμάμαι ακριβώς) σε χρήμα που αποδίδονταν στο ΙΚΑ. Η εισφορά αυτή αφορούσε σε κάλυψη χαμένων ημερομίσθιων λόγω αιτιολογημένης ασθένειας, όπου η ημερήσια αποζημίωση επιμεριζόταν μεταξύ ΙΚΑ και εργοδότη για κάποιες ημέρες (τότε λογικά, είχες βγάλει και ΑΜΑ ΙΚΑ και ενδεχομένως και εκείνο το ψευτοβιβλιάριο του ΙΚΑ που έγραφε "μόνο εισφορά σε χρήμα").

Ήταν ένα περίεργο καθεστώς, το οποίο ίσχυε για τους μισθωτούς μηχανικούς του δημοσίου και καλά καλά δεν το ήξεραν ούτε και οι περισσότεροι υπάλληλοι των υποκαταστημάτων ΙΚΑ. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις αυτό το περίεργο καθεστώς που και τότε δεν το είχα ιδιαίτερα καταλάβει και αυτό απαντά και στο γιατί το σύστημα του ΕΦΚΑ στις βεβαιώσεις ΑΣΕΠ για μισθωτούς αναγράφει ότι δεν υπάρχει ασφαλιστική ιστορία για το ΑΜΑ (Ναι είχα βγάλει ΑΜΑ. ) ή ΑΜΚΑ. Αυτό που θυμαμαι είναι ότι δεν πλήρωνα κάτι από την τσέπη μου σε εισφορές (όπως πχ πληρώνουμε ως ελ. επαγγελματίες). Μοιάζει να έχεις δίκιο ότι και τότε ήμουν ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (με εργοδότη τον Δήμο) και βρήκα το πακέτο ασθενείας σε χρήμα του ΙΚΑ που έγραφε πακέτο 131. Οπότε μάλλον θα αλλάξω τον φορέα ασφάλισης αυτής της περιόδου και θα βάλω ΤΣΜΕΔΕ. Αν κατάλαβα σωστά την περίοδο από 16/1/2007 μέχρι 20/2/2022 (λήξη προκήρυξης) θα πρέπει να βάλω δυο εγγραφές. Μια από 16/1/07 μέχρι 31/12/2016 με ασφ/κο φορέα το ΤΣΜΕΔΕ και από 1/1/2017 μέχρι 20/2/2022  με ασφαλιστικό φορέα τον ΕΦΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pavlos33 said:

Μια από 16/1/07 μέχρι 31/12/2016 με ασφ/κο φορέα το ΤΣΜΕΔΕ και από 1/1/2017 μέχρι 20/2/2022  με ασφαλιστικό φορέα τον ΕΦΚΑ;

Ακριβώς. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου (δε μου χρειάστηκε να το κάνω γιατί έχω βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από διάφορους φορείς του Δημοσίου, οπότε επισύναψα απευθείας αυτές για τους 84 μήνες). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.