Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις 1-2 ημέρες ακόμα, ίσως να έρθει η βεβαίωση τότε, και μετά να γράψεις το μητρώο  γιατί μπορεί στην βεβαίωση να έχεις συνεχή ασφάλιση ως ελ επαγγελματίας απο 2007 μέχρι 2022. Ανάλογα τι θα έχουν γράψει πάνω στη βεβαιώση θα κινηθείς, ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις τροποποήσεις στις εγγραφές σου και κουράζεσαι. 
 

Βέβαια θα μου πεις αύριο είναι Παρασκεύη, ΣΚ, Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη μεσημέρι νομίζω λήγει η διορία (ίσως δώσουν παρατάση βέβαια όπως έκαναν στην 12K).

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Επί ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτός υπάλληλος, θυμάμαι πως στις τότε προκηρύξεις ανέφερε πως για οποιοδήποτε ταμείο εκτός ΙΚΑ διαιρούσαμε δια 30. Ισχύει και τώρα, υπήρχε λάθος ερμηνεία τότε ή διαιρούμε δια 25;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ghostrider said:

Επί ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτός υπάλληλος, θυμάμαι πως στις τότε προκηρύξεις ανέφερε πως για οποιοδήποτε ταμείο εκτός ΙΚΑ διαιρούσαμε δια 30. Ισχύει και τώρα, υπήρχε λάθος ερμηνεία τότε ή διαιρούμε δια 25;

χρόνος ασφάλισης από το παλιό ικα είναι δια 25. Τα άλλα ταμεία πχ παλιό τσμεδε, παλιός οαεε, νομικών κτλ δια 30.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ghostrider said:

Επί ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτός υπάλληλος, θυμάμαι πως στις τότε προκηρύξεις ανέφερε πως για οποιοδήποτε ταμείο εκτός ΙΚΑ διαιρούσαμε δια 30. Ισχύει και τώρα, υπήρχε λάθος ερμηνεία τότε ή διαιρούμε δια 25;

Όλες μα όλες οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που έχω από το Δημόσιο, αναλύουν ανά μήνα τα ημερομίσθια, έχοντας λάβει υπόψη το 25. Αυτό ισχύει είτε στην περίπτωση του ΤΣΜΕΔΕ είτε στην περίπτωση του ΕΦΚΑ (έχω 5 επί ΤΣΜΕΔΕ και 1 επί ΕΦΚΑ). 

Προφανώς πρόκειται περί μπερδεμένης διατύπωσης στην προκήρυξη ή και στις συστάσεις του ΑΣΕΠ. Το 30 λαμβάνεται υπόψη στο ελεύθερο επάγγελμα. 

Επισυνάπτω απόσπασμα μιας τέτοιας βεβαίωσης :

image.thumb.png.7ab19fef1ac069ade9fc0b74d121e4b1.png

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, Tasosthe1 said:

Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις 1-2 ημέρες ακόμα, ίσως να έρθει η βεβαίωση τότε, και μετά να γράψεις το μητρώο  γιατί μπορεί στην βεβαίωση να έχεις συνεχή ασφάλιση ως ελ επαγγελματίας απο 2007 μέχρι 2022. Ανάλογα τι θα έχουν γράψει πάνω στη βεβαιώση θα κινηθείς, ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις τροποποήσεις στις εγγραφές σου και κουράζεσαι. 
 

Βέβαια θα μου πεις αύριο είναι Παρασκεύη, ΣΚ, Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη μεσημέρι νομίζω λήγει η διορία (ίσως δώσουν παρατάση βέβαια όπως έκαναν στην 12K).

Ευχαριστώ.

Ο λόγος διαχωρισμού σε δυο εγγραφές από 16/1/2006 μέχρι 31/12/2016 και από 1/1/2017 μέχρι 20/2/2022 είναι η αλλαγή που έγινε με την συγχώνευση των ταμείων στον ΕΦΚΑ. Δηλαδή στην μια σειρά 31/12/2016 μέχρι 1/1/2017 σκέφτομαι να βάλω φορέα ασφάλισης το ΤΣΜΕΔΕ και από 1/1/2017 μέχρι 20/2/20022 τον ΕΦΚΑ. Ελπίζω να μη γίνει κανένα μπέρδεμα με τον τρόπο αυτό. Σίγουρα αναμένω να δω τι θα γράφουν, αν και από προηγούμενη βεβαίωση του 2020 (την βρήκα έχοντας ξεχάσει ότι την είχα) αναφέρεται ότι είμαι ασφαλισμένος με αριθμό δύναμης τάδε από 9/11/00 εκτός από την περίοδο 23/3/2006 έως 15/1/2007 που πλήρωνα εισφορές μισθωτής εργασίας (θα σας πω το ακριβές λεκτικό αύριο πρωί που θα είμαι γραφείο). Όλα τα κάνουν σύνθετα χωρίς λόγο. Ομολογώ ότι κάποιες φορές νοσταλγώ γενικότερα το φυσικό φάκελο με τα συνημμένα χαρτιά, χωρίς πολλές πολλές επεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @JohnnyHoliday είχες δίκιο. Η βεβαίωση που έχω με ημερομηνία του 2020 δεν αναγράφει φορέα ασφάλισης το ΙΚΑ όπως αρχικά είχα θεωρήσει και παρά το ότι έχει εκδοθεί το έτος 2020 δεν κάνει διαχωρισμό σε φορέα ΕΦΚΑ (μετά την 31/12/2016) και φορέα ΤΣΜΕΔΕ (προ 1/1/2017). Άρα, αν δε μου στείλουν βεβαίωση πρόσφατη (είμαι ακόμη σε αναμονή) σκέφτομαι να ανεβάσω αυτή την βεβαίωση.  Σύμφωνα με αυτή την βεβαίωση, αντιλαμβάνομαι ότι στο μητρώο του ΑΣΕΠ θα πρέπει να βάλω δυο γραμμές καταχώρησης (η μια για την περίοδο μισθωτής εργασίας) με φορέα ασφάλισης το ΤΣΜΕΔΕ μέχρι και σήμερα.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ 1.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavlos33 said:

Συνάδελφε @JohnnyHoliday είχες δίκιο. Η βεβαίωση που έχω με ημερομηνία του 2020 δεν αναγράφει φορέα ασφάλισης το ΙΚΑ όπως αρχικά είχα θεωρήσει και παρά το ότι έχει εκδοθεί το έτος 2020 δεν κάνει διαχωρισμό σε φορέα ΕΦΚΑ (μετά την 31/12/2016) και φορέα ΤΣΜΕΔΕ (προ 1/1/2017). Άρα, αν δε μου στείλουν βεβαίωση πρόσφατη (είμαι ακόμη σε αναμονή) σκέφτομαι να ανεβάσω αυτή την βεβαίωση.  Σύμφωνα με αυτή την βεβαίωση, αντιλαμβάνομαι ότι στο μητρώο του ΑΣΕΠ θα πρέπει να βάλω δυο γραμμές καταχώρησης (η μια για την περίοδο μισθωτής εργασίας) με φορέα ασφάλισης το ΤΣΜΕΔΕ μέχρι και σήμερα.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ 1.pdf 970.03 kB · 3 downloads

Αυτή ακριβώς τη βεβαίωση έχω ανεβάσει και εγώ, για τα διαστήματα όπου εργάστηκα ως ελεύθερος επαγγελματίας (βλ. και παράγραφο της βεβαίωσης, που αναφέρει ότι όσο δεν είχε εξαρτημένη εργασία, έχει καταβάλει εισφορές ελεύθερου επαγγελματία).

Πρόσεξε να δεις όμως τι γίνεται : με αυτή τη βεβαίωση, στηρίζεις μεν την ύπαρξη μισθωτής εργασίας για κάποιο διάστημα (ασφάλιση), πλην όμως δεν μπορείς να υπολογίσεις ημέρες απασχόλησης. Το γιατί είναι προφανές : έστω ότι κάποιες ημέρες αρρώστησες αιτιολογημένα. Οι ημέρες αυτές ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψη στο σύνολο των 25 ημερών (από κάποιες ημέρες και πάνω, δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς), αποζημιώνεσαι ωστόσο, με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Σκέψου δε - χτύπα ξύλο - και κάτι πιο σοβαρό : να έχεις προσληφθεί, να έσπασες π.χ. το πόδι σου και να είσαι αιτιολογημένα για έναν μήνα εκτός, με άδεια άνευ αποδοχών.

Επομένως, ένας άνθρωπος που διαβάζει απλά τη βεβαίωση προϋπηρεσίας, μπορεί να υπολογίσει πόσους μήνες ασφαλίστηκες, όχι όμως και πόσους μήνες απασχολήθηκες (αυτό απαντάει και το χθεσινό σου ερώτημα, σχετικά με τα δύο διαφορετικά πεδία). Για αυτό και στη σελ. 2457 της προκήρυξης αναφέρεται ότι :

image.png.0aead309be2b1d7bd4ffacc96b46642d.png

(*) (Αυτό δηλαδή, που θα έπρεπε να κάνεις, αφού είχες ολοκληρώσει τη σύμβασή σου, ήταν να ζητήσεις μια βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Φορέα. Ακόμα και τώρα ωστόσο - δεν ξέρω για την προκειμένη προκήρυξη, λόγω στενότητας χρόνου - , αλλά ενδεχομένως για μελλοντικές, μπορείς να αιτηθείς την έκδοσή της)

Edit : Εδώ, μια άλλη βεβαίωση προϋπηρεσίας του Φορέα. Πρέπει είτε να είχα αρρωστήσει είτε να είχα απεργήσει. Δες πώς αφαιρέθηκε από τις 25 ημέρες που λαμβάνονται υπόψη :

image.thumb.png.67420f46cd281e2c2e0c721c9349e69f.png

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ενδιαφέρουν οι εισφορές κύριας ασφάλισης. Οπότε, όπως καταλαβαίνω από την βεβαίωση, θα βάλετε ελ επαγγελματίας, φορέας τσμεδε (αυτό βγαίνει και από την αναδυόμενη λίστα του μητρώου) από 9/11/2000 μέχρι σήμερα, με εξαίρεση το χρονικό διάστημα 22/3/2006-15/1/2007 κατά το οποίο υπήρχε σχέση εξαρτημένης εργασίας (μισθωτός με φορέά ΙΚΑ ή ταμείο δημοσίου ανάλογα που πλήρωνε ο Δήμος τις εισφορές κύριας σύνταξης) οπότε για εκείνο το διάστημα οι μέρες θα πάνε δια του 25.

ΥΓ οι βεβαιώσεις εντωμεταξύ έχουν διαφορετικές φόρμες ανάλογα πότε εκδόθηκαν νομίζω.

 

Αν μου επιτρέπετε όπως το υπολόγισα για το διάστημα 9/11/2000 μέχρι 21/3/2006 έχετε 65 μήνες ασφάλισης οπότε απομένουν 84-65=19 μήνες που μπορείτε να το καλύψετε με πρόσφατο διάστημα, που πάλι βγαίνει από την βεβαίωση που ήδη έχετε διότι μετά τις 15/1/2007 γυρίσατε σε καθεστώς ελ επαγγελματία οπότε οι εισφορές προκύπτουν από την βεβαίωση του εφκα.

Edited by Tasosthe1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας. Δεν υπάρχει ζήτημα με τους 84 μήνες εμπειρίας οι οποίοι μοριοδοτούνται, καθώς αυτοί υπερκαλύπτονται από τα διαστήματα άσκησης ελεύθερου επαγγέλματος, όπως ορθά αναφέρθηκε. 

1 ώρα πριν, JohnnyHoliday said:

Αυτή ακριβώς τη βεβαίωση έχω ανεβάσει και εγώ, για τα διαστήματα όπου εργάστηκα ως ελεύθερος επαγγελματίας (βλ. και παράγραφο της βεβαίωσης, που αναφέρει ότι όσο δεν είχε εξαρτημένη εργασία, έχει καταβάλει εισφορές ελεύθερου επαγγελματία). Αυτό αποδεικνύει ότι αναφέρεις σε χθεσινό ποστ, ότι την περίοδο αυτή παρέμενα ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και τις εισφορές τις πλήρωνε ο εργοδότης (Δήμος);

Πρόσεξε να δεις όμως τι γίνεται : με αυτή τη βεβαίωση, στηρίζεις μεν την ύπαρξη μισθωτής εργασίας για κάποιο διάστημα (ασφάλιση), πλην όμως δεν μπορείς να υπολογίσεις ημέρες απασχόλησης. Το γιατί είναι προφανές : έστω ότι κάποιες ημέρες αρρώστησες αιτιολογημένα. Οι ημέρες αυτές ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψη στο σύνολο των 25 ημερών (από κάποιες ημέρες και πάνω, δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς), αποζημιώνεσαι ωστόσο, με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Σκέψου δε - χτύπα ξύλο - και κάτι πιο σοβαρό : να έχεις προσληφθεί, να έσπασες π.χ. το πόδι σου και να είσαι αιτιολογημένα για έναν μήνα εκτός, με άδεια άνευ αποδοχών.

Επομένως, ένας άνθρωπος που διαβάζει απλά τη βεβαίωση προϋπηρεσίας, μπορεί να υπολογίσει πόσους μήνες ασφαλίστηκες, όχι όμως και πόσους μήνες απασχολήθηκες (αυτό απαντάει και το χθεσινό σου ερώτημα, σχετικά με τα δύο διαφορετικά πεδία). Για αυτό και στη σελ. 2457 της προκήρυξης αναφέρεται ότι :

image.png.0aead309be2b1d7bd4ffacc96b46642d.png

(*) (Αυτό δηλαδή, που θα έπρεπε να κάνεις, αφού είχες ολοκληρώσει τη σύμβασή σου, ήταν να ζητήσεις μια βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Φορέα. Ακόμα και τώρα ωστόσο - δεν ξέρω για την προκειμένη προκήρυξη, λόγω στενότητας χρόνου - , αλλά ενδεχομένως για μελλοντικές, μπορείς να αιτηθείς την έκδοσή της)

Πολύ σωστή η σκέψη σου για αναζήτηση βεβαίωσης από τον φορέα. Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για μια τέτοια άμεση διεκπεραίωση (ο τότε δήμος έχει καταργηθεί με τους καλλικρατικούς και η χορήγηση μια τέτοιας βεβαίωσης, εκτιμώ ότι θα απαιτήσει αρκετό χρόνο).

Ψάχνοντας στα παλαιά αρχεία μου βρήκα βεβαίωση προϋπηρεσίας με ημερομηνία έκδοσης το έτος 2008, από τον τότε Δήμο (καταργήθηκε με τους καλλικρατικούς, η οποία δεν έχει την μορφή της δικής σου βεβαίωσης και απλώς αναφέρει σε κείμενο ότι εργάστηκα ως ειδικός συνεργάτης δυνάμει της τάδει σύμβασης κατά το διάστημα από 20/3/2006 έως 15/1/2007 και στη συνέχεια αναφέρει κάποια θέματα απασχόλησής μου (πχ δημοπρασίες, παρακολούθηση έργων ΚΠΣ κλπ) στο εν λόγω διάστημα. Στην βεβαίωση αυτή (με υπογραφή του τότε δημάρχου) υπάρχει και μια ανακολουθία δυο ημερών, σε σχέση με την βεβαίωση που εξέδωσε το ΤΣΜΕΔΕ το 2020, καθώς η βεβαίωση από το δήμο αναφέρει 20/2/2006, ενώ του ΤΣΜΕΔΕ αναφέρει 22/2/2006.  Εκτιμάς, ότι αν βάλω μαζί και αυτή την βεβαίωση (merge στα δυο αρχείοα) ελλοχεύει κάποιο πιθανό σφάλμα που θα οδηγήσει σε ακύρωση αυτών των μηνών εμπειρίας;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Ως προς το πρώτο ερώτημα, δηλώνει ότι για όσο διάστημα δεν είχες εξαρτημένη εργασία (στην περίπτωσή σου, πριν την πρόσληψη στο Δήμο και μετά τη λήξη της σύμβασης, έως και 31.12.2016), εσύ είχες καταβάλει όλες τις εισφορές ελεύθερου επαγγελματία. Άλλωστε, με το παλιό καθεστώς, δεν υπήρχε δυνατότητα αποσύνδεσης ασφάλισης και ιδιότητας (και με κλειστά βιβλία, πλήρωνες ήθελες δεν ήθελες).

Ως προς το δεύτερο ερώτημα, εκτιμώ πως πλήρης ακύρωση δεν μπορεί να υπάρχει για το υπόψη διάστημα, αλλά να μετρήσει το δυσμενέστερο (ήτοι αυτό, με τις λιγότερες ημέρες).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.