Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

Συνάδελφοι, οσον αφορά την αγγλική γλώσσα, μήπως γνωρίζει κανεις αν αρκεί η επικύρωση από την Ελληνοαμερικανική ένωση(για Michigan)? Ρωτάω δίοτι μάλλον δεν θα μπορέσω να επικυρώσω από δικηγόρο

Edited by mark petrop
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mark petrop said:

Συνάδελφοι, οσον αφορά την αγγλική γλώσσα, μήπως γνωρίζει κανεις αν αρκεί η επικύρωση από την Ελληνοαμερικανική ένωση(για Michigan)? Ρωτάω δίοτι μάλλον δεν θα μπορέσω να επικυρώσω από δικηγόρο

Φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Στα πτυχία των Βρετανικών πανεπιστημίων αρκεί η επικύρωση από το Βρετανικό συμβούλιο οπότε φαντάζομαι στα Αμερικάνικα θα αρκεί η επικύρωση της ένωσης αφού αυτή είναι ο φορέας των πανεπιστημίων για την Ελλάδα.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Tasosthe1 said:

Φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Στα πτυχία των Βρετανικών πανεπιστημίων αρκεί η επικύρωση από το Βρετανικό συμβούλιο οπότε φαντάζομαι στα Αμερικάνικα θα αρκεί η επικύρωση της ένωσης αφού αυτή είναι ο φορέας των πανεπιστημίων για την Ελλάδα.

Άρα αρκεί και η επικύρωση από τους εκάστοτε φορείς πιστοποίησης των πτυχίων,γιατί σε προηγούμενα σχόλια διάβαζα μόνο για επικύρωση από δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mark petrop said:

Άρα αρκεί και η επικύρωση από τους εκάστοτε φορείς πιστοποίησης των πτυχίων,γιατί σε προηγούμενα σχόλια διάβαζα μόνο για επικύρωση από δικηγόρο

'Οχι δεν είναι απαραίτητο μόνο από δικηγόρο. Το αναφέρει και στην προκήρυξη.

''Ειδικώς, οι τίτλοι γλωσσομάθειας στις γλώσσες αγγλική, γαλλική, γερμανική, ιταλική και ισπανική που αναφέρονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Δ΄, ΤΙΤΛΟΙ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ - ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ, γίνονται δεκτοί σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν επικυρωθεί από αρμόδια κατά νόμο αρχή, χωρίς όμως να απαιτείται μετάφρασή τους, σύμφωνα με το άρθρο 58 του ν. 4674/2020, Α΄ 53 (π.χ. γίνεται αποδεκτό φωτοαντίγραφο νομίμως επικυρωμένου από δικηγόρο ή από την εκδούσα αρχή πιστοποιητικού της αγγλικής γλώσσας,χωρίς μετάφραση αυτού).''

Η εκδούσα αρχή είναι το εκάστοτε πανεπιστήμιο δια του φορέα που το εκπροσωπεί στην Ελλάδα.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έστειλαν από το τμήμα ασφαλιστικού ιστορικού μια βεβαίωση που λέει από ποτέ είμαι ασφαλισμένος στο Τσμεδε. Στο email  μου έγραψαν ότι πρέπει να πάρω και βεβαίωση από το εφκα της περιοχής μου. Πήγα με ραντεβού και έκανα αίτηση. Αργότερα με πήραν τηλ. ότι για μου τη βγάλουν πρέπει να πληρώσω οφειλές ΚΕΑΟ που έχω. Γνωρίζει κανείς αν είναι λογικό? Τι σχέση έχει η εμπειρία με τις οφειλές? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας,

Έχει μήπως κάποιος συνάδελφος την εμπειρία να μου διευκρινίσει κάποιες ερωτήσεις που έχω σχετικά με τη συμπλήρωση του Μητρώου, για τη Β' φάση της προκύρυξης;

1) Μπορείτε να μου πείτε το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που πρέπει να αναρτηθεί; Στην καρτέλα ΑΛΛΟ; Και μετά στην αίτηση που κάνεις ανάκληση από το Μητρώο, που είναι να προστεθεί, δεν βρίσκω κάτι σχετικό

2) Η βεβαίωση ισοτιμίας πτυχίου με μάστερ και η βεβαίωση ασφάλισης του ΕΦΚΑ; Στο ΑΛΛΟ και αυτά;

3) Στην καρτέλα ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ανεβάζω ΑΠΥ (είμαι ελ.επαγγ.) ενδεικτικά κάποια, να καλύψω το διάστημα εργασίας για να αποδείξω την προυπηρεσία; Επίσης, στη συμπληρωση της καρτελας αναφέρει ημερομηνία έναρξης και λήξης ασφάλισης, ως λήξη τι πρέπει να βάλω; Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης

Αν μπορεί κάποιος να συμβουλέψει θα ήταν πολύ βοηθητικό, γιατί από τον ΑΣΕΠ μου έδωσαν και διαφορετικές απόψεις και φοβάμαι πως δεν θα τα συμπληρώσω σωστά.

Σας ευχαριστώ

Edited by architect83
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vouk said:

Καλησπέρα, μου έστειλαν από το τμήμα ασφαλιστικού ιστορικού μια βεβαίωση που λέει από ποτέ είμαι ασφαλισμένος στο Τσμεδε. Στο email  μου έγραψαν ότι πρέπει να πάρω και βεβαίωση από το εφκα της περιοχής μου. Πήγα με ραντεβού και έκανα αίτηση. Αργότερα με πήραν τηλ. ότι για μου τη βγάλουν πρέπει να πληρώσω οφειλές ΚΕΑΟ που έχω. Γνωρίζει κανείς αν είναι λογικό? Τι σχέση έχει η εμπειρία με τις οφειλές? Ευχαριστώ. 

Εμένα δεν μου ανέφεραν ότι χρειάζεται επιπλέον βεβαίωση από τον εφκα της περιοχής μου. Μόνο η βεβαίωση του ασφαλιστικού ιστορικού. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις...Οπότε εάν χρειάζεται και επιπλέον βεβαίωση..αποχαιρετώ τον διαγωνισμό....

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, architect83 said:

Kαλημέρα σας,

Έχει μήπως κάποιος συνάδελφος την εμπειρία να μου διευκρινίσει κάποιες ερωτήσεις που έχω σχετικά με τη συμπλήρωση του Μητρώου, για τη Β' φάση της προκύρυξης;

1) Μπορείτε να μου πείτε το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που πρέπει να αναρτηθεί; Στην καρτέλα ΑΛΛΟ; Και μετά στην αίτηση που κάνεις ανάκληση από το Μητρώο, που είναι να προστεθεί, δεν βρίσκω κάτι σχετικό (Οικογενειακής κατάστασης για τι ακριβώς ; Δεν διευκρινίζεις. Αν είναι π.χ. για πολυτεκνία, τριτεκνία κ.λπ. στο "ειδικές κατηγορίες" του μητρώου και μετά ανάκληση στο "5. ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΘΕΣΕΩΝ/ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ".

2) Η βεβαίωση ισοτιμίας πτυχίου με μάστερ και η βεβαίωση ασφάλισης του ΕΦΚΑ; Στο ΑΛΛΟ και αυτά; Όχι, στο "άλλο" για το μητρώο και ανάκληση στο "1. ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ - ΕΝΙΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΣΠΑΣΤΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΕΤΑΠΤ. ΕΠΙΠΕΔΟΥ". H βεβαίωση ΕΦΚΑ στα πεδία "ΕΜΠΕΙΡΙΑ", σύμφωνα με τα όσα έχουν αναφέρει παραπάνω οι συνάδελφοι.

3) Στην καρτέλα ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ανεβάζω ΑΠΥ (είμαι ελ.επαγγ.) ενδεικτικά κάποια, να καλύψω το διάστημα εργασίας για να αποδείξω την προυπηρεσία; Επίσης, στη συμπληρωση της καρτελας αναφέρει ημερομηνία έναρξης και λήξης ασφάλισης, ως λήξη τι πρέπει να βάλω; Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης. Έχει απαντηθεί από άλλους συναδέλφους παραπάνω το πώς δηλώνεται το ελεύθερο επάγγελμα. ΑΠΥ δεν ζητούνται πουθενά (καθαρά ενημερωτικά).

Αν μπορεί κάποιος να συμβουλέψει θα ήταν πολύ βοηθητικό, γιατί από τον ΑΣΕΠ μου έδωσαν και διαφορετικές απόψεις και φοβάμαι πως δεν θα τα συμπληρώσω σωστά.

Σας ευχαριστώ

 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasosthe1 said:

Εμένα δεν μου ανέφεραν ότι χρειάζεται επιπλέον βεβαίωση από τον εφκα της περιοχής μου. Μόνο η βεβαίωση του ασφαλιστικού ιστορικού. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις...Οπότε εάν χρειάζεται και επιπλέον βεβαίωση..αποχαιρετώ τον διαγωνισμό....

Συγνώμη αν σε άγχωσα, εμένα μου είπε μια συνάδελφος που έχει κάνει αίτηση ότι στην εμπειρία ανεβάζεις α) τη βεβαίωση από τα κεντρικά β)τη βεβαίωση από το εφκα της περιοχής σου που γράφει ακριβώς τους μήνες (μου το έγραψαν και στο μαιλ που μου έστειλαν τη βεβαίωση) και γ) τη βεβαίωση που βγάζει στη σελίδα του εφκα (νομίζω αυτό για μισθωτούς μόνο). Αν ισχύει αυτό μαζί αποχαιρεταμε το διαγωνισμό :). Τώρα η βεβαίωση που έχω εγώ λέει ότι είμαι ασφαλισμένος από τη τάδε ημερομηνία, αν κάνουν το πολλαπλασιασμο βγαίνουν και οι μήνες.  Δυστυχώς την άλλη δε μου την βγάζουν και έχω απορία αν υπάρχει κάπου αυτό για οφειλές ΚΕΑΟ ή το σκέφτηκαν μόνοι τους.

Ίσος δώσουν παράταση και προλάβεις να βγάλεις, καλή επιτυχία!

Edited by vouk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vouk said:

Συγνώμη αν σε άγχωσα, εμένα μου είπε μια συνάδελφος που έχει κάνει αίτηση ότι στην εμπειρία ανεβάζεις α) τη βεβαίωση από τα κεντρικά β)τη βεβαίωση από το εφκα της περιοχής σου που γράφει ακριβώς τους μήνες (μου το έγραψαν και στο μαιλ που μου έστειλαν τη βεβαίωση) και γ) τη βεβαίωση που βγάζει στη σελίδα του εφκα (νομίζω αυτό για μισθωτούς μόνο). Αν ισχύει αυτό μαζί αποχαιρεταμε το διαγωνισμό :). Τώρα η βεβαίωση που έχω εγώ λέει ότι είμαι ασφαλισμένος από τη τάδε ημερομηνία, αν κάνουν το πολλαπλασιασμο βγαίνουν και οι μήνες.  Δυστυχώς την άλλη δε μου την βγάζουν και έχω απορία αν υπάρχει κάπου αυτό για οφειλές ΚΕΑΟ ή το σκέφτηκαν μόνοι τους.

Ίσος δώσουν παράταση και προλάβεις να βγάλεις, καλή επιτυχία!

Μίλησα μαζί τους ξανά και μου είπαν πως μέχρι 1/1/2017 χρησιμοποιείς τη βεβαίωση του ιστορικού του τσμεδε. Για μήνες εμπειρίας από 1/1/2017 χρησιμοποιείς και τη βεβαίωση του τοπικού εφκα. Με άλλα λόγια σε περιπτώσεις που έχεις εμπειρία πριν και μετά την 1/1/2017 θες βεβαιώσεις από τσμεδε (ιστορικό) και εφκα που συνήθως ο εφκα τις ενσωματώνει σε μια βεβαίωση. Για εμπειρία μόνο πριν το 2017, θες μόνο βεβαίωση από το ιστορικό του τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.