Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μ.Ε.Κ - Μ.Ε.Ε.Π εργοληπτικό πτυχίο


Μαριάνα

Recommended Posts

Γειά σας , είμαι νέο μέλος και συγχωσέστε με αν στην πορεία κάνω κάποια λάθη.

Θα ήθελα να σας παραθέσω το πρόβλημά μου και εαν γνωρίζει κάποιος να με συμβουλεύσει για το τί πρέπει να κάνω.

Πριν λίγες ημέρες βγήκαν τα πτυχία μου Μ.Ε.Κ και Μ.Ε.Ε.Π Α' τάξης .Ενδιαφέρομαι να παίρνω έργα σε δήμο.Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι διαδικασία πρεπεί να ακολουθήσω?Τί βεβαιώσεις χρειαζομαι απο το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ για να τις πάω στην εφορεία προκειμένου να μου εκδόσουν Τιμολόγιο?

Και τέλος σε ποια Ταμεία πρεπεί ακόμη να γραφτώ για να έχει ισχεί το εργοληπτικό πτυχίο? Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεισ ειναι να διαβασεις καποια βασικα σημεια περι νομοθεσιας δημοσιων εργων. και να εξικοιωθεις με τις βασικες εννοιες.

 

τροπους ευρεσης των δημοπρασιων. εφημεριδες, σελιδα του τεε.

αν για παραδειγμα βρηκεσ καποιο εργο το οποιο να σε ενδιαφερει, πας στο κατα τοπου δημοτικο καταστημα, περνεις το τευχος και βλεπεις τα δικαιολογητικα που απαιτουνται.

 

αρχικα ομως......

 

τα βασικα ειναι:

φορολογικη ενημεροτητα

ασφαλιστικη ενημεροτητα

βεβαιωση απο το ΤΣΕΜΔΕ οτι δεν διατηρεις μισθωτους μηχανικους στην επιχειρηση σου

βεβαιωση απο τοΤΕΕ οτι ΕΙΣΑΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ δημοσιων εργων. πρεπει να τουσ καταθεσεις το ΜΕΕΠ σου

εγγραφη στο ΤΠΕΔΕ

εγγραφη στο ΠΕΔΜΕΔΕ

και καποιες βεβαιωσεις, ποινικου μητρωου κτλ..

 

συγκεντρωσε τα παραπανω για αρχη...κ μετα τα ξαναλεμε...

 

τιμολογι προς το παρων δεν θα χρειαστεις. αν κανεις κοινοπραξια με καποιον αλλο, τοτε γινεται συσταση Κ/Ξ, με τιμολογια, δελτια αποστολης κτλ... αλλα με την προυποθεση να εχετε παρει το εργο. δεν υπαρχει λογος να εχει γινει νωριτερα.

 

συμπερασμα, περνεις μερος στην δημοπρασια εχοντας τα δικαιολογητικα συμμετοχης, κ αν παρεις το εργο,αναλογως κοιτας κ το λογιστικο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Στα πρώτα σου βήματα διάβαζε καλά τη διακύρυξη της δημοπρασίας, καθώς έχει πολλά σημεία που θα πρέπει να ξέρεις και γράφει και αναλυτικά τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχεις. Αυτά είναι

φορολογικη ενημεροτητα

ασφαλιστικη ενημεροτητα

βεβαιωση απο το ΤΣΕΜΔΕ οτι δεν διατηρεις μισθωτους μηχανικους στην επιχειρηση σου

βεβαιωση απο τοΤΕΕ οτι ΕΙΣΑΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ δημοσιων εργων.

εγγραφη στο σε κάποια εργολαβική ένωση (υπάρχουν διάφορες και πληρώνεις ετήσιες εισφορές)

βεβαίωση από ΤΠΕΔΕ και εργολατική ένωση

βεβαίωση από το πρωτοδικείο για αναγκαστική διαχείριση, πρώχευση, εκκαθάριση.

Βεβαίωση από ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν έχεις καταδικαστεί σε αδίκημα σχετικό με το επάγγελμα.

Ποινικό μητρώο

Βεβαίωση από Νομαρχία για κατοχή ή οχι ΜΕ (μηχανηματα έργου)

Υ.Δ για μηχανικό εξοπλισμό, επαγγελματικά παραμπτώματα, αληθή υποβαλλόμενα στοιχεία.

Βεβαιώσεις για ανεκτέλεστα μέρη εργολαβιών

Μηχανόσημα ανάλογα την αξία του έργου

Για μεγάλα έργα (α2 -1ηςτάξης και άνω) θέλει βεβαίωση πιστωτικής ικανότητας.

 

Αυτα τα γράφει όλα η διακύρυξη του έργου.

Κάνε μια λίστα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και δίπλα την ημερομηνία λήξης αυτών ώστε να βγάζεις εγκαίρως καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.