Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τροποποίηση σύστασης λόγω μείωσης των τμ δομησης


katerinaVas

Recommended Posts

Καλημέρα.

Πρέπει να προχωρήσουμε στην έκδοση οικοδομικής άδειας σε αγροτεμάχιο που χτίζει κατά παρέκκλιση. Στο συγκεκριμένο αγροτεμάχιο υπάρχει σύσταση μελλοντικής οριζόντιας ιδιοκτησίας για μελλοντική οικοδομη για τους δύο κατόχους. Όταν έγινε η σύσταση το ακίνητο οικοδομούμε 200τμ. Σημερα μετά την αλλαγή του νόμου οικοδομεί 186. Για να υποβάλλουμε φάκελο για οικοδομική άδεια θα πρέπει να έχει προηγηθεί τροποποίηση της σύστασης;

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση συνοδεύεται από σχέδια κατόψεων μελλοντικής οικοδομής; 

Εκδόθηκε κάποια Ο.Α στο παρελθόν, η οποία ενδεχομένως έληξε χωρίς να υλοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Εαν πας με το αρθρο 40 και ζητησεις "προεγκριση", θα χτισεις με τα μειωμενα τμ....αυτο ισχυει για δυο χρονια.

Μετα "βλεπουμε"

Κατα δε παγια ρυθμιση, σε καθε νομοθετημα, οριζεται οτι:

"ισχυουν οι προηγουμενοι οροι δομησης, εάν  εχει ηδη κατατεθει πληρης φακελλος εκδοσης αδειας."

Εσεις κανατε συσταση ΟΙ, χωρις να εχετε εκδοσει αδεια. "Περιεργο...."

δεν λες τι "ακριβως" γραφει η συσταση.

Γνωμη μου ειναι οτι θα βγαλεις αδεια με τον μειωμενο σδ και μετα θα γινει συσταση, με περιγραφη των ΟΙ.

 

[καλημερα παυλο...μαζι γραφαμε...]

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Η σύσταση συνοδεύεται από σχέδια κατόψεων μελλοντικής οικοδομής; 

Εκδόθηκε κάποια Ο.Α στο παρελθόν, η οποία ενδεχομένως έληξε χωρίς να υλοποιηθεί;

Όχι δεν είχε εκδοθεί άδεια.Εγινε σύσταση με βάση κάποια σχέδια κατόψεις και όψεις και τους πίνακες που έφτιαξε ο μηχανικός.

Το ξέρω ότι η άδεια που θα βγει θα είναι 186 τμ δεν είναι εκεί το θέμα.Αλλα στο μήπως από την πολεοδομία μου ζητήσουν τροποποίηση σύστασης προκειμένου να εκδοθεί η άδεια.

 

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

Εαν πας με το αρθρο 40 και ζητησεις "προεγκριση", θα χτισεις με τα μειωμενα τμ....αυτο ισχυει για δυο χρονια.

Μετα "βλεπουμε"

Κατα δε παγια ρυθμιση, σε καθε νομοθετημα, οριζεται οτι:

"ισχυουν οι προηγουμενοι οροι δομησης, εάν  εχει ηδη κατατεθει πληρης φακελλος εκδοσης αδειας."

Εσεις κανατε συσταση ΟΙ, χωρις να εχετε εκδοσει αδεια. "Περιεργο...."

δεν λες τι "ακριβως" γραφει η συσταση.

Γνωμη μου ειναι οτι θα βγαλεις αδεια με τον μειωμενο σδ και μετα θα γινει συσταση, με περιγραφη των ΟΙ.

 

[καλημερα παυλο...μαζι γραφαμε...]

 

Ευχαριστώ.Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην μου μπλοκάρουν την άδεια λόγω της σύστασης που αναφέρει λάθος τετραγωνικα

 

Το θέμα μου δεν είναι τα λιγότερα τμ αλλά μήπως η προϋπάρχουσα σύσταση μου μπλοκάρει την άδεια

Link to comment
Share on other sites

 Δεν εχεις αδεια.

 Εκανες συσταση χωρις άδεια -μαλλον εγραψαν οτι χτισθηκαν με αδεια πριν το 85 - αλλοιως δεν γινονταν,

  και πρεπει με καποιον τροπο να διορθωσεις την ολη  "κατασταση"

Αρα εχεις μονον αυθαιρετα, που πρεπει να τακτοποιησεις..

Ακομα και εάν δεν ηθελες να χτισεις  σημερα,  και παλι χωρις   νομιμη αδεια δεν μπορεις να μεταβιβασεις. Ουτε προσθηκη μπορεις να κανεις σε "αυθαιρετο"

 

 Επομενως, πας σε νομιμοποιηση των χτισμενων και προσθηκη   για  "οσα" τμ δικαιουσαι εως τα 186.

τι άλλο;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

 Δεν εχεις αδεια.

 Εκανες συσταση χωρις άδεια -μαλλον εγραψαν οτι χτισθηκαν με αδεια πριν το 85 - αλλοιως δεν γινονταν,

  και πρεπει με καποιον τροπο να διορθωσεις την ολη  "κατασταση"

Αρα εχεις μονον αυθαιρετα, που πρεπει να τακτοποιησεις..

Ακομα και εάν δεν ηθελες να χτισεις  σημερα,  και παλι χωρις   νομιμη αδεια δεν μπορεις να μεταβιβασεις. Ουτε προσθηκη μπορεις να κανεις σε "αυθαιρετο"

 

 Επομενως, πας σε νομιμοποιηση των χτισμενων και προσθηκη   για  "οσα" τμ δικαιουσαι εως τα 186.

τι άλλο;

Συγνώμη από που τα συμπεραίνεται όλα αυτά;

Δεν υπάρχει κάποιο κτίσμα στο οικόπεδο.Η σύσταση έγινε σε μελλοντική οικοδομική άδεια μόνο με τις κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

εξ αρχης ετεθη, αλλα  δεν υπηρξε απαντηση στο εξης ερωτημα

"Εσεις κανατε συσταση ΟΙ, χωρις να εχετε εκδοσει αδεια. "Περιεργο...."

δεν λες τι "ακριβως" γραφει η συσταση."

Απο την απαντηση αυτη θα ξερουμε εάν εγινε συσταση οριζοντιου και καθετων.

Κατα τα λοιπα -  και αναλογα με την απαντηση -

θα εκδοσετε σημερα αδεια και θα τροποποιησετε την αρχικη συσταση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.