Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυλώνες μέσης τάσης και ακτινοβολια


alipkok

Recommended Posts

Γεια χαρά , 

ειμάστε σε αναζήτηση αγορά κατοικίας τους τελευταίους μήνες. Πρόσφατα βρήκαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση η οποία όμως εχει ενα χαρακτηριστικό που με προβληματίζει και θα ήθελα την γνώμη σας .

Το διαμέρισμα βρίσκεται στα 35 μέτρα αποσταση απο πυλώνα της ΔΕΗ μέσης τασης (ο πυλώνας φαίνεται στην επισυνατόμενη φωτογραφία ο οποίος μου είπαν ότι είναι μέσης τάσης). Ο σκοπός της αγοράς δεν έιναι για ιδιοκατοίκηση, η τουλαχιστον όχι για  κύρια κατοικία αφου ζουμε στο εξωτερικό με εξάιρεση μερικές βδομαδες το χρόνο που σκοπεύουμε να δαμένουμε στο εν λόγω διαμέρισμα εαν και εφόσον αγοραστεί.

 

Ερωτήσεις :

1)Υπάρχει κίνδυνος ακτινοβολίας ή είναι μια ερώτηση που δεν απαντιέται ετσι απλά καθώς πρεπει να γίνει μελέτη / μέτρηση απο ειδικο;

2) Το γεγονος οτι υπάρχουν πολλά σπίτια τριγύρω, τα οποία, πιστεύω, ειναι νομιμα , δεν είναι ενα επιχείρημα οτι η περιοχή θεωρείται ασφαλής ; ή ειναι πολύ αφελες επιχείρημα για τα Ελληνικά δεδομένα; 😀

3)Ποια ειναι η σωστή διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθήσω για να εχω μια εμπεριστατωμένη αποψη επι του θέματος; 

Όντας ο ίδιος άσχετος απο τετοια ζητήματα , ζήτησα την γνώμη φίλων ηλεκτρολόγων μηχανικών και οι απόψεις τους διίστανται .Κάποιοι μου είπαν οτι ο συνδυασμός της απόστασης απο την κολώνα συν το γεγονος οτι καθημερινα εκτιθεμεθα σε ακτινοβολίες συσκευών οπως κινητα, φούρνοι μικροκύμμάτων κτλ, δεν καθιστούν τον πυλωνα της ΔΕΗ πιο βλαβερό , ενω άλλοι ήταν αντίθετοι θεωρώντας οτι δεν ειναι καλή επιλογή η αγοράς κατοικίας κοντα σε τετοιους πυλώνες.

 

Κάθε γνωμη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω

 

 

2022-01-26_13-40-01.jpg

Edited by alipkok
Link to comment
Share on other sites

Μέση Τάση και πυλώνες δεν πάνε μαζί. Είναι Υψηλή τάση (πιθανότερο 150 kV).

Για να μην μπούμε σε μια ατέρμονη συζήτηση, η πιο σωστή μέθοδος είναι η μέτρηση της έντασης των πεδίων εντός της κατοικίας.

Με μια γενική απάντηση είμαι με την α' περίπτωση των συναδέλφων που ρώτησες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Βρήκα κ αυτό το ενδιαφέρον άρθρο επί του θέματος

https://energypress.gr/news/kathisyhastikos-gia-tis-anisyhies-peri-epiptoseon-sti-dimosia-ygeia-apo-tis-enaeries-grammes

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς που σας είπαν ότι είναι μέσης τάσης,  εγώ θα σας συμβούλευα να μην τους ξανακούσετε. 

Όπως είπε και ο συνάδελφος, είναι πυλώνας υψηλής τάσης. Τώρα για τις συνέπειες που έχει η ακτινοβολία υπάρχουν πολλές γνώμες και απόψεις. Αν διαθέτετε χρήματα, κάνετε μετρήσεις με ειδικό πιστοποιημενο όργανο και αναλόγως των αποτελεσμάτων αποφασίζετε. 

Επίσης εγώ θα σας συμβούλευα να ελέγξετε και τη νομιμότητα του κτηρίου ως προς τη συγκεκριμένη περίπτωση. 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

στο αιγάλεω που διέρχονται οι γραμμές από ρουφ προς κουμουνδούρου και σχηματάρι δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή απόσταση πχ

37°59'03.86" N  23°40'25.93" E ή 37°59'07.88" N  23°40'09.33" E

ο δεδδηε τι σχέση έχει με τους πυλώνες;

 

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Όντας αδαής, τι έχει σημασία , η απόσταση από τον πυλωνα ή η αποσταση από τα καλώδια υψηλής τάσης;

θέλω να πω η ακτινοβολία μετριέται με βάση την απόσταση από τον πυλώνα ή τα καλώδια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Παρακολούθησα την συζήτηση για τους πυλώνες υψηλής τάσης, και θα ήθελα με την σειρά μου την γνώμη σας για ένα αντίστοιχο θέμα...

Εξετάζω κ εγώ ένα διαμέρισμα απέναντι από το οποίο και σε απόσταση 10μ υπάρχει ένας μετασχηματιστής  της ΔΕΗ(ακολουθεί φωτογραφία). Αν δεν κάνω λάθος, από την μίνι έρευνα που έχω κάνει πρόκειται για μέσης τάσης 20kV, που κάνει την μετατροπή σε οικιακό φορτίο!

 

Έχει κάποιος εικόνα αν θεωρούνται επικίνδυνα όσον αφορά το κομμάτι της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας οι συγκεκριμένοι μετασχηματιστές;Η αλήθεια είναι ότι τους συναντάει κανείς σε αρκετά σημεία μέσα στον αστικό ιστό, αλλά δεν γνωρίζουμε πολλά για αυτούς..

Οποιαδήποτε γνώμη θα εκτιμηθεί.

Ευχαριστώ πολύ.

IMG-914d90254dffc0a483166e7efc8de7f9-V.jpg

Edited by Apostol1s
Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή αυτή είναι πάρα πολύ καλή. Βρίσκεσαι κοντά σε δύο σταθμούς ΗΣΑΠ και στον επόμενο δρόμο περνάει λεωφορείο. Τα ενοίκια είναι τσουχτερά γιατί είναι "κέντρο - απόκεντρο". Επομένως αξίζει τον κόπο να θυσιάσεις κάποια χρήματα για μετρήσεις από το σπίτι ή το διαμέρισμα που θα αγοράσεις. Μόνο έτσι θα σου φύγει η ιδέα, ότι και να λέμε εμείς. :D

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.