Μετάβαση στο περιεχόμενο

MMAns0

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Τον τελευταίο καιρό κάνω κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να ακούσω απόψεις. 

Είμαι κοντά στα πρώτα -αντα και έχω συνειδητοποιήσει ότι το αντικείμενο των σπουδών μου δεν με ικανοποιεί. Στο μυαλό μου καρφώθηκε η ιδέα να ξανασπουδάσω. Ένα αντικείμενο που θεωρώ ότι θα μου ταίριαζε και που δίνει άπειρες επιλογές είναι το τμήμα ημμυ. Να σημειωθεί ότι όταν έδινα Πανελλήνιες έπιανα κάποια τμήματα ημμυ, αλλά τελικά επέλεξα κάτι άσχετο με πολυτεχνείο! Άλλα τα μυαλά βλέπετε στα 18 και το έχω μετανιώσει πικρά. 

Και από εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. 5χρόνια απαιτητικών σπουδών, δύσκολη η εισαγωγή, υποχρεωτικά εργαστήρια, συνδυασμός με εργασία, τμήμα σε άλλη πόλη από αυτή που ζω κτλ

Και αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος εδώ που να το επιχείρησε και να τα κατάφερε; Και μάλιστα όχι από πχ πρωην ΤΕΙ ηλεκτρολογιας/ηλεκτρονικής αλλά και από άσχετο πεδίο σπουδών;

Ή μήπως έχασα το τραίνο και τίποτα δεν γίνεται πια..;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MMAns0 said:

....

Ή μήπως έχασα το τραίνο και τίποτα δεν γίνεται πια..;

Σχεδόν ποτέ δεν είναι αργά για σπουδές σε επιστημονικό αντικείμενο .... 

(θα ήταν αργά μόνο αν ήθελες τώρα να μάθεις βιολί και να έχεις και επιθυμία να γίνεις βιρτουόζος στο όργανο)

Επ ευκαιρία.... τι σχολή έκανες?

 

Υ.Γ.

Φυσικά επαγγελματικά υπάρχει σημαντικό πρόβλημα με τόσα χρόνια κενό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 1/26/2022 at 8:42 PM, MMAns0 said:

Καλησπέρα. 

Τον τελευταίο καιρό κάνω κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να ακούσω απόψεις. 

Είμαι κοντά στα πρώτα -αντα και έχω συνειδητοποιήσει ότι το αντικείμενο των σπουδών μου δεν με ικανοποιεί. Στο μυαλό μου καρφώθηκε η ιδέα να ξανασπουδάσω. Ένα αντικείμενο που θεωρώ ότι θα μου ταίριαζε και που δίνει άπειρες επιλογές είναι το τμήμα ημμυ. Να σημειωθεί ότι όταν έδινα Πανελλήνιες έπιανα κάποια τμήματα ημμυ, αλλά τελικά επέλεξα κάτι άσχετο με πολυτεχνείο! Άλλα τα μυαλά βλέπετε στα 18 και το έχω μετανιώσει πικρά. 

Και από εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. 5χρόνια απαιτητικών σπουδών, δύσκολη η εισαγωγή, υποχρεωτικά εργαστήρια, συνδυασμός με εργασία, τμήμα σε άλλη πόλη από αυτή που ζω κτλ

Και αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος εδώ που να το επιχείρησε και να τα κατάφερε; Και μάλιστα όχι από πχ πρωην ΤΕΙ ηλεκτρολογιας/ηλεκτρονικής αλλά και από άσχετο πεδίο σπουδών;

Ή μήπως έχασα το τραίνο και τίποτα δεν γίνεται πια..;

Αν και είναι αργά θα απαντήσω.

Εγώ τελείωσα ΗΜΜΥ ΕΜΠ και σκέφτομαι κατακτήριες στους Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ.

Νομίζω ότι στα 18 σου επέλεξες κάποια στρατιωτική ή αστυνομική σχολή γιατί έχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, ή καποια ιατρικοβιολογική ή μαθηματικό/φυσικό ΣΕΜΦΕ.

Δεδομένου ότι μιλάς για άσχετο πεδίο σπουδών, υποθέτω δεν έχεις τελειώσει ούτε φυσικομαθηματική σχολή, ούτε κάποια σχολή μηχανικών του στρατού.

Πιστεύω ότι θα σε δυσκολέψει η σχολή ΗΜΜΥ και όλα εξαρτώνται από την οικονομική σου άνεση και την ηλικία σου. 

Αν είσαι πάνω από 35 και δουλεύεις 8+ ώρες την μέρα, δεν έχεις οικονομική άνεση και έχεις οικογένεια, απλά ξέχνα το. Αν όμως είσαι κάτω από 30, χωρίς οικογένεια, και έχεις δύο διαμερίσματα, ένα για να μείνεις και ένα να νοικιάζεις, τότε ναι αξίζει, προσπάθησέ το.

Η σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ του πρώτου μου πτυχίου έχει πολλά καλά και κακά.

Καταρχάς στον κορμό έχει πολυ διευρυμένες γνώσεις. Κάποιοι αυτό το λένε κακό γιατί πχ οι προγραμματιστές δεν θέλουν να ασχολούνται με την ενέργεια, ενώ οι ενεργειακοί λένε ότι το Matlab φτάνει, δεν χρειάζεται κάτι άλλο προγραμματιστικό. Αλλά για άτομα σαν εμένα, που "αργούν να ωριμάσουν", οι διευρυμένες γνώσεις του κορμού μου φάνηκαν χρήσιμες.

Ένα από τα μειονεκτήματα της σχολής κατά την γνώμη μου είναι τα χειρωνακτικά εργαστήρια. Πιστεύω οι simulators στον υπολογιστή θα ήταν καλύτεροι από όλες τις απόψεις.

Επίσης ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι της λείπουν δύο υποχρεωτικά μαθήματα κορμού: Μηχανική Μάθηση και Οικονομετρία. Το δεύτερο δεν υπάρχει ούτε στην ροή Ο, ούτε στα επιλογής, παρότι πρακτικά είναι πολύ "engineering" μάθημα.

Edited by Kostas_Athens
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.