Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα αφανούς διαρροής


Stavab

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Παιδιά καλησπέρα, είμαστε τετραμελής οικογένεια και από το 2017 μας έρχονται «φουσκωμένοι» σταδιακά λογαριασμοί από την ΕΥΔΑΠ (μέσος όρος κατανάλωσης ξεκίνησε από 56 το 2017 και έφτασε 73 ως το τέλος του 2021, ενώ παρατηρώ, κατά μέσο όρο, αύξηση 10€ τον χρόνο). Η κατανάλωσή μας περιλαμβάνει: τέσσερα πλυντήρια ρούχων και τρία πιάτων, ενώ οκτώ ντουζ την εβδομάδα (μέσο όρο). Δεν θεωρώ ότι η κατανάλωση αυτή αντιστοιχεί σε αυτές τις τιμές. Ωστόσο, στις 15 Οκτωβρίου έκανα έλεγχο στον υδρομετρητή μου και μου έβαλαν καινούριο από την ΕΥΔΑΠ. Ακόμη και ο καινούριος εξακολουθεί να δείχνει περίπου μία τιμή περίπου 70 m^3 το τρίμηνο. Έφερα και υδραυλικούς και δεν εντόπισαν κάποια διαρροή, ούτε η βελόνα του νέου υδρομετρητή κουνιέται, ενώ οι βρύσες μου είναι κλειστές. Έχετε κάποια ιδέα για το τι συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να έχω αφανή διαρροή και η βελόνα του υδρομετρητή να μην κουνιέται;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γυρίζει ο μετρητής με κλειστές βρύσες δεν έχετε διαρροή.

Όταν ο μετρητής δεν γυρίζει  δεν χρεώνεστε τίποτα. ( πλην παγίων)

Γεμίστε ένα δοχείο γνωστού όγκου ( πχ 4 λίτρα) και ελέξτε τι έγραψε.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

70 μ3 το τρίμηνο, σημαίνει 0,78 μ(κατά μ.ο.) την ημέρα. Με βάση αυτό, μπορεί να γίνεται έλεγχος του μετρητή ανα διήμερο (ή και περισσότερο), ώστε να υπάρχει μια πιο σαφής εικόνα, σε σχέση και τις χρήσεις, κατά το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.