Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

9μηνο όριο έκδοσης αδείας


evarepo

Recommended Posts

Νεα ενημερωση απο Θεσσαλονικη (κεντρικη και ανατολικη). Ισχυει αυτοματη παραταση σε 18μηνο χωρις να χρειαζεται αιτηση του ιδιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εδώ πως σε περίπτωση αλλαγής των όρων δόμησης ισχύει 6μηνη προθεσμία για την έκδοση της αδείας που είχε κατατεθεί πριν την αλλαγή (παράλληλα με το 9μηνο - όποιο λήγει γρηγορότερα). Προσοχή λοιπόν όσοι καταθέσατε άδεια άρον άρον για να προλάβετε τις αλλαγές περί ημιυπαιθρίων, ισχύει το 6μηνο όριο για σας.

 

υπάρχει η σχετική εγκυκλιος κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Μου το είπε η ίδια η διευθύντρια της ΔΟΚΚ αλλά θα κοιτάξω να βρω και την εγκύκλιο.

 

@ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Και αυτή η εγκύκλιος που αναφέρεις είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Μπορείς να την ανεβάσεις ή να μας πεις αριθμό και θα την ανεβάσω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

πάντως νομίζω ότι το 9μηνο νοήται ότι ξεκινά από τη στιγμή που ο φάκελος μένει ανενεργός

π.χ. έχει κολήσει στα στατικά για 9 μήνες . . .

εφόσον ο φάκελος κινήται έστω και για μεγαλύτερο από 9μηνο διάστημα δεν πρέπει να υπάρει θέμα επιστροφής του . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το επαναφέρω για να ξαναρωτήσω μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει.

 

σε περίπτωση που έγινε κατάθεση αδείας προ αλλαγής ΓΟΚ όπως τώρα με τους ΗΧ, γνωρίζετε αν ισχύει το 6μηνο και όχι το 9μηνο?

 

η anka ανέφερε κάτι σχετικό πιο πάνω. σε πολεοδομία άσχετη με εκεί που έχω καταθέσει δεν γνωρίζαν κάτι σχετικό. στην αρμόδια υπηρεσία δεν θέλω να ρωτήσω για να μην τους ανοίξω τα μάτια προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γνωρίζει κάποιος ...πού αναφέρεται στη Νομοθεσία πως ο μέγιστος χρόνος παραμονής ενός φακέλου οικ. άδειας στην Πολεοδομία είναι 9 μήνες ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.