Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

HTK και ΠΕΑ για parking σε υπόγειο


Recommended Posts

Γειά σας... γίνεται το Φεβρουάριο συμβολαιογραφική πράξη και ζητείται συμπλήρωση της ΗΤΚ για ένα parking που βρίσκεται σε υπόγειο οικοδομής και στο υπόγειο αυτό υπάρχουν και άλλα parking. Το σύστημα μου ζητάει ΠΕΑ για να συμπληρώσω την ΗΤΚ του parking, είναι ανεξάρτητη ορ. Ιδιοκτησία με χιλιοστά. Θα πρέπει να μου φτιάξει ο ιδιοκτήτης ΠΕΑ για το parking αυτό;;;;;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ΟΧΙ.....

Δεν νοείται πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης  σε θέση στάθμευσης (ανοικτή ή κλειστή) εξ' ορισμού .....

Edited by pggiotas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αν πρέπει να ανεβάσεις οπωσδήποτε κάτι, βάλε ένα pdf που θα αναφέρεις ότι δεν απαιτείται ΠΕΑ για το συγκεκριμένο χώρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!! Στο pdf που θα ανεβάσω και θα γράφω πάνω σε αυτό ότι δεν απαιτείται ΠΕΑ για θέση στάθμευσης θα πρέπει να γράψω κάποιο νόμο, άρθρο που να το αναφέρει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4122/2013 , άρθρο 4 , παρ. 7 (αναφέρει τις εξαιρέσεις).....κ' άρθρο 12 , παρ. 6......

 

Υ.Γ.

Δεν νομίζω να μου διαφεύγει κάποια αναθεώρηση (ας βοηθήσει κάποιος πιο επιμελής...) , αλλά και να υπάρχει σίγουρα δεν έχουν αλλάξει οι εξαιρέσεις............

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ . !!! Pggiotas.. Πραγματικά βοηθάς πολύ τώρα.. Εντάξει θα βάλω αυτά προς το παρόν αν δεν μου απαντήσει κάποιος άλλος κάτι άλλο συμπληρωματικά αργότερα, θα γράψω το άρθ. 12 παρ. 7 !! Νομίζω αυτό με καλύπτει πλήρως... 

 

@pggiotasκαι @tetris ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ..για γονική παροχή ως γνωστον δεν απαιτείται ΠΕΑ. Για την συμβολαιογραφική πράξη η οποία λογικά από 1/4/22 θα απαιτεί  ΗΤΚ  , το ΠΕΑ θα πρέπει να γινει έτσι κι αλλιώς?  

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θα γίνει μια τροποποιητική πράξη σύστασης σε 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες, λόγω του ότι τακτοποιήθηκαν και στις δύο αυθαίρετες επεκτάσεις τους.

Η μια είναι υπόγεια αποθήκη ( στους σοβάδες )και η άλλη ισόγειο διαμέρισμα σε κτίριο κατοικιών .Το διαμέρισμα είναι ημιτελές (ο ένας εξωτερικός τοίχος δεν έχει καν κατασκευαστεί). Και τα δυο είναι μη ηλεκτροδοτούμενα.

Ο συμβολαιογράφος ζήτησε να βγάλω ΗΤΚ και για τις δύο. Χρειάζεται να βγάλω ΠΕΑ ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.