Μετάβαση στο περιεχόμενο

HTK και ΠΕΑ για parking σε υπόγειο


Recommended Posts

ΦΕΚ B/334/29.01.2021

Άρθρο 1

ιαια) Στοιχεία πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (Π.Ε.Α.) του κτιρίου ή τμημάτων αυτού, εφόσον απαιτείται,

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που αναφέρει ο @Faethon, αν απαιτείται.

Πχ, για μια αποθήκη (πολυκατοικίας ή επιχείρησης), δεν απαιτείται ΠΕΑ, τι σημαίνει οτι δεν εκδοθεί πιστοποιητικό ΗΤΚ?

Φυσικά και θα εκδοθεί , απλά ο μηχανικός πρέπει να αναφέρει οτι η συγκεκριμένη χρήση δεν ανήκει στις κατηγορίες έκδοσης ΠΕΑ, συνεπώς δεν απαιτείται έκδοση του.

Συνάδελφοι μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό 😃, εκτός των ειδικοτήτων <όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω>, υπάρχουν κι άλλες ειδικότητες μηχανικών που ξέρουν πολύ καλύτερα το κεφάλαιο ΚΕΝΑΚ.

  • Like 2
  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά λες συνάδελφε dib και σου βάζουν αρνητικές.....

Τί να πω ...... Όπως είναι γνωστό όλοι οι Μηχανικοί της Ελλάδας τα ξέρουν όλα.....  

Μία θετική από εμένα.....

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδλεφε, έχω ίδια περίπτωση.

Μου ζητάει ΠΕΑ όταν πάω να κάνω Οριστική καταχώρηση. Δεν μπορώ όμως στην επεξεργασία ιδιοκτησίας,

να μην καταχωρήσω, δε με αφήνει. Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω αυτό; Είναι τεχνικό το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

εννοείς οτι το σύστημα σου ζητάει ΠΕΑ όταν φτιάχνεις ΗΤΚ θέσης στάθμευσης?
Εχεις προχωρήσει εσύ, δεν έφτασα ακόμα σε αυτό το σημείο εγώ. Θα έλεγα να βάλεις το ΠΕΑ του κτιρίου ανωθεν αφού δεν μπορείς να προχωρήσεις χωρίς αυτό. Δεν ξέρω αν είναι το πιο σωστό, όμως είναι ένας τρόπος να προχωρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έθεσα το ερώτημα  επάνω στην απάντηση του @kostasnas για την αποθήκη που ανέφερε ότι έβγαλε Πιστοποιητικό πληρότητας χωρίς ΠΕΑ, κ ζήτησα το μηχανισμό επάνω σε αυτό. Διότι έχω ανάλογη περίπτωση.  

Edited by eana
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά απλά μου έβγαζε κάποια ειδοποίηση πως δεν έχω καταχωρήσει ΠΕΑ, αλλά με άφηνε να κάνω οριστική καταχώρηση. Έχουν περάσει και 8 μήνες απ' όταν το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @kostasnas, το ίδιο με βγάζει, δεν έχει καταχωρηθεί,  απλά δεν προχώρησα στην Οριστική καταχώρηση ακόμα. Νόμιζα θέλει κάποιο μηχανισμό για να το αποφύγει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.