Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα - πρόβλημα με συνιδιοκτήτη


tinabest

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να τοποθετήσω ηλιακό θερμοσίφωνα στην ταράτσα της πολυκατοικίας που μένω, εννοείται πως επιτρέπεται καθώς υπάρχουν ήδη τοποθετημένοι ηλιακοί από άλλα διαμερίσματα. Το πρόβλημα είναι πως ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που βρίσκεται κάτω από το σημείο που θα μπει ο ηλιακός, δεν με αφήνει απειλώντας πως θα φέρει την αστυνομία. Ισχυρίζεται πως με την τοποθέτηση του ηλιακού θα πέσει το ταβάνι του καθώς έχει πολλή υγρασία και είναι σε κακή κατάσταση. Να σημειώσω ότι είχε τοποθετήσει κι άλλος στο σημείο αυτό ηλιακό και τον ανάγκασε να το μεταφέρει. Υπάρχει άλλο ένα σημείο που μπορώ να βάλω τον ηλιακό, αλλά είναι αρκετά μακριά (επιπλέον 10 μέτρα) και δεν θέλω να το επιχειρήσω καθώς ήδη βρίσκομαι μακριά σε απόσταση. Φανταστείτε ότι μένω στο δεύτερο και η πολυκατοικία είναι με έξι ορόφους! Οπότε θα μεγιστοποιήσω τις απώλειες. Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να επιμείνω, ή θα βρω τον μπελά μου; Πόσο καλύπτομαι νομικά; Μήπως πρέπει να βγάλω κάποια άδεια για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου;

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, tinabest said:

...Ισχυρίζεται πως με την τοποθέτηση του ηλιακού θα πέσει το ταβάνι του καθώς έχει πολλή υγρασία και είναι σε κακή κατάσταση. ....

...για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου;

Το πρώτο και πιο σημαντικό απ όλα είναι αν πράγματι έχει πρόβλημα το "ταβάνι" του ή αν έχει μειωθεί η ικανότητα του να λάβει φορτία για διάφορους λόγους που μόνο με αυτοψία και πιθανά έλεγχο απο Μηχανικό μπορεί να διαπιστωθεί ....

όσα νομικά ή ιδιοκτησιακά δικαιώματα και να έχεις δεν θέλεις σε καμία περίπτωση να προκληθεί δομική βλάβη εξ αιτίας σου....

οι όποιες θερμικές απώλειες που αναφέρεις (που στην πράξη με άριστη θερμική μόνωση θα ελαχιστοποιηθούν) θα είναι μηδενικής αξίας σε σχέση με απώλειες μετά .....

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Didonis said:

Το πρώτο και πιο σημαντικό απ όλα είναι αν πράγματι έχει πρόβλημα το "ταβάνι" του ή αν έχει μειωθεί η ικανότητα του να λάβει φορτία για διάφορους λόγους που μόνο με αυτοψία και πιθανά έλεγχο απο Μηχανικό μπορεί να διαπιστωθεί ....

όσα νομικά ή ιδιοκτησιακά δικαιώματα και να έχεις δεν θέλεις σε καμία περίπτωση να προκληθεί δομική βλάβη εξ αιτίας σου....

οι όποιες θερμικές απώλειες που αναφέρεις (που στην πράξη με άριστη θερμική μόνωση θα ελαχιστοποιηθούν) θα είναι μηδενικής αξίας σε σχέση με απώλειες μετά .....

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εννοείται πως δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω την οποιαδήποτε βλάβη και σίγουρα τα 100 ευρώ που θα δώσω παραπάνω για τα εξτρα μέτρα των σωληνώσεων δεν κάνουν διαφορά...μια φορά τα δίνεις άλλωστε. Τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ελπίζω μόνο το νέο σημείο που μου πρότεινε ο υδραυλικός να μην ενοχλεί κανέναν άλλο! Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.