Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα οικοδομή - Θερμομόνωση


eirmar

Recommended Posts

ok είναι ένα ύψος που μπορεί να το καλύψει πέτρα με το πάχος που λες, ίσως να χρειαστούν μεταλλικά τζινέτια που θα στερεωθούν πάνω στο κτίριο και κατόπιν θα εισχωρούν στους αρμούς ανάμεσα στις πέτρες να τις κρατάνε στις θέσεις τους. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω βγάλει μια οικοδομική άδεια προσθήκης κατ' επέκτασης κατοικίας. Η προσθήκη κατασκευάζεται πάνω στο όριο με τον γείτονα. Έχω αφήσει 10 εκ κενό ,όπου θα μπει η θερμομόνωση. Αυτή τι στιγμή υπάρχει περιτοίχιση (στο δικό μου οικόπεδο), η οποία θα κατεδαφιστεί και στη θέση της θα κατασκευαστεί η οικοδομή. Το θέμα είναι οτι ο γείτονας είναι πολύ περίεργος και αντιδρά στο να γίνει εκεί η οικοδομή. Φυσικά όσο είμαι στο όριο μου δεν με απασχολεί, αλλά όταν θα χρειαστεί να γίνουν σοβατίσματα και θερμομόνωση, πως θα τα κάνουμε; Δεν θα χρειαστεί να μπούνε για λίγο οι μάστορες στο οικόπεδο του γείτονα; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 1018 Α.Κ

Αν απαιτείται για την επισκευή ή την ανακαίνιση κτηρίου η είσοδος και η κυκλοφορία του εργαζόμενου προσωπικού στο γειτονικό ακίνητο ή η παροδική τοποθέτηση σ' αυτό εγκαταστάσεων ή οικοδομικού υλικού, έχει υποχρέωση ο κύριος του γειτονικού ακινήτου, εφόσον δεν παρακωλύεται σοβαρά η χρήση του, να ανεχθεί αυτές τις ενέργειες έναντι αποζημίωσης ή παροχής ασφάλειας για την τυχόν ζημία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο και ευχαριστώ για την απάντηση. Εμένα  όμως που είναι στην ουσία κάτι καινούριο και όχι επισκευή ή ανακαίνιση, σίγουρα με καλύπτει αυτό το άρθρο;

Link to comment
Share on other sites

Σε καλύπτει. 

θ) η υποχρέωση του κυρίου ακινήτου, να ανεχθεί τις ενοχλήσεις που γίνονται από την ανέγερση, επισκευή, ή ανακαίνιση, γειτονικού κτιρίου,  και η υποχρεωτική ανοχή εισόδου και κυκλοφορίας στο ακίνητό του του εργαζόμενου προσωπικού, ή παροδικής τοποθέτησης σε αυτό εγκαταστάσεων, ή, οικοδομικού υλικού, εφ' όσον η χρήση του ακινήτου του δεν εμποδίζεται σοβαρά, έναντι αποζημίωσης, ή παροχής ασφάλειας, για την τυχόν ζημία (άρθρο 1018 ΑΚ).

πηγη: https://xkarampagias.gr/διαφορεσ-ακινητων/1221-γειτονικό-δίκαιο.html 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 22/5/2023 at 7:41 ΜΜ, vasilori said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω βγάλει μια οικοδομική άδεια προσθήκης κατ' επέκτασης κατοικίας. Η προσθήκη κατασκευάζεται πάνω στο όριο με τον γείτονα. Έχω αφήσει 10 εκ κενό ,όπου θα μπει η θερμομόνωση. Αυτή τι στιγμή υπάρχει περιτοίχιση (στο δικό μου οικόπεδο), η οποία θα κατεδαφιστεί και στη θέση της θα κατασκευαστεί η οικοδομή. Το θέμα είναι οτι ο γείτονας είναι πολύ περίεργος και αντιδρά στο να γίνει εκεί η οικοδομή. Φυσικά όσο είμαι στο όριο μου δεν με απασχολεί, αλλά όταν θα χρειαστεί να γίνουν σοβατίσματα και θερμομόνωση, πως θα τα κάνουμε; Δεν θα χρειαστεί να μπούνε για λίγο οι μάστορες στο οικόπεδο του γείτονα; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Καλησπέρα σας. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση όπως σας είπα στη θέση που τώρα θα κατασκευαστεί η οικοδομή, υπάρχει περιτοίχιση από τσιμεντόλιθα. Στην άδεια δεν έχω κάνει κάπου αναφορά για την κατεδάφιση του τμήματος αυτού της περιτοίχισης. Για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα συμβεί κάτι, να κάνω ενημέρωση της άδειας για την κατεδάφιση αυτού του τμήματος περιτοίχιχης ή αναθεώρηση χωρίς μεταβολή δόμησης-κάλυψης-όγκου; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.