Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Απόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός τ.ε.


Big Engineer

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω τελειώσει την σχολή των μηχανολόγων, καθώς και μεταπτυχιακό Διοίκησης Επιχειρήσεων ΜΒΑ, εδώ και 3 χρόνια. Προσπαθώ να κάνω ένα επαγγελματικό ξεκίνημα, αλλά καμία εταιρεία δεν με έχει προσλάβει. Δεν έχω εμπειρία επαγγελματική όπως ζητάνε οι περισσότερες εταιρίες. Ξέρω καλά Αγγλικά και από προγράμματα το AutoCAD καθώς και Word και Excel. Πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω κάποια έξτρα σεμινάρια μήπως μπορέσω και προσληφθώ. Μήπως το πτυχίο από το τει το υποτιμούν πολύ οι εταιρείες. Τι πιστεύετε ότι είναι αυτό που φταίει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν είσαι από επαρχία θα σε συμβούλευα να σκεφτείς το ενδεχόμενο να ιδιωτεύσεις μιας και υπάρχει μικρότερος ανταγωνισμός. Αν σε ενδιαφέρει σε εταιρεία αργά ή γρήγορα θα σου δοθεί η ευκαιρία απλά επειδή δεν ξέρεις σε πόσο χρόνο θα συμβεί αυτό, εγώ στη θέση σου θα έπιανα να διαβάσω διάφορα θέματα του Αντικειμένου, καθώς είναι τεράστιο.

Από σεμινάρια η άποψή μου δεν είναι η καλύτερη αλλά μπορεί αυτό να ήταν θέμα συγκυρίας. Επίσης σε αρκετές περιπτώσεις το κόστος τους δεν είναι αμελητέο. Στο internet μπορείς να βρεις υλικό για τη μελέτη σου είτε από κατασκευαστές (διοργανώνουν δωρεάν σεμινάρια, tutorials) είτε γενικά ή ακόμα και στο youtube για αρχική επαφή. 

Αυτό το διάστημα ανοίγουν και διάφορες θέσεις στο δημόσιο, κυρίως σε ΟΤΑ νομίζω, οπότε έχε και εκεί το νου σου.

Το σημαντικό είναι να μην τα παρατάς, κάνοντας π.χ. μια εντελώς άσχετη δουλειά.

Καλή υπομονή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ότι μπορώ να βρω από τους κατασκευαστές tutorials. Μπορείς να μου το εξηγήσεις καλύτερα. Εμένα με ενδιαφέρει ο κλάδος της οικοδομής αρκετά. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο. Το πιο σημαντικό είναι να μη τα παρατάς. Προσπάθησε να αποκτήσεις σφαιρικές γνώσεις στην αρχή, είτε απο δωρεάν σεμινάρια εταιρειών (πλέον είναι και Webinars λόγω κατάστασης), είτε από Youtube. Δυστυχώς, βιβλία να σου προτείνω δεν έχω, μιας και όποιο έχω πάρει δε μου φάνηκε αρκετό. Θα σου έλεγα ωστόσο να ρίξεις μια ματιά στις ΤΟΤΕΕ, που ναι μεν είναι παλιές, αλλά έχουν αρκετό καλό υλικό, και σε βοηθάνε να καταλάβεις κάποιες αρχές λειτουργίας που παραμένουν ίδιες ακόμα και μετά από 30 χρόνια.

Και για μένα στην αρχή μου φάνηκε πολύ δύσκολο να μπορέσεις να πάρεις τόση γνώση μονομιάς, το επάγγελμα μας έχει τεράστια πολυπλοκότητα και πολυμορφία. Για αυτό σου προτείνω να πάρεις κάποιες σφαιρικές γνώσεις διαβάζοντας και έπειτα να επικεντρωθείς σε αυτό που σε αρέσει.

Τώρα, για το πώς θα αποκτήσεις πρόσβαση σε τέτοια σεμινάρια ή ημερίδες, δε μπορώ να σου γράψω εταιρείες λόγω κανόνων του Φορουμ, αλλά αν μπεις στα επίσημα site τους (σκέψου μεγάλες εταιρείες και προμηθευτές Η/Μ εξοπλισμού)  ή αν το κάνεις αναζήτηση στο Google, όλο και κάτι θα βρεις. Να θυμάσαι, όλοι παρουσιάζουν το προϊόν τους ως το καλύτερο, αλλά παράλληλα μαθαίνεις τις γενικές αρχές.

Θα σου ευχηθώ καλή αρχή και να μη στεναχωρίεσαι, όλα στην αρχή είναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε

έχουμε τελειώσει την ίδια σχολή, απο το 2005 διατηρώ τεχνικό γραφείο όπου κάνω μελέτες η/μ, άδειες λειτουργίας για κυε και επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης, ενεργειακά πιστοποιητικά, εξοικονομώ κλπ. 

Τι έκανες τελικά ; Προς τα πού κατευθύνθηκες ; Σκέψου το ελεύθερο επάγγελμα, ίσως το δοκιμάσεις για κάποιο διάστημα και αν είσαι και λίγο τυχερός μπορεί να γίνει μόνιμο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 31/5/2022 at 6:03 ΜΜ, gianni_k said:

Γεια σου συνάδελφε

έχουμε τελειώσει την ίδια σχολή, απο το 2005 διατηρώ τεχνικό γραφείο όπου κάνω μελέτες η/μ, άδειες λειτουργίας για κυε και επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης, ενεργειακά πιστοποιητικά, εξοικονομώ κλπ. 

Τι έκανες τελικά ; Προς τα πού κατευθύνθηκες ; Σκέψου το ελεύθερο επάγγελμα, ίσως το δοκιμάσεις για κάποιο διάστημα και αν είσαι και λίγο τυχερός μπορεί να γίνει μόνιμο. 

Γεια σου συνάδελφε. Δεν έχω επαγγελματική εμπειρία για να κάνω κάτι τέτοιο. Παρόλα αυτά δουλεύω μαζί με τον πατέρα μου που ασχολείται εφόσον δεν προέκυψε κατι με εφαρμογή Μονωτικών υλικών σε κτίρια. Στεγανοποιήσεις, θερμομονώσεις τέτοια πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.