Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προτεινόμενες τιμές δείκτη εδάφους Ks, επιτρεπόμενης τάσης σεπ και τάσης θραύσης


 
palex

Recommended Posts

Εδώ θα ήθελα να συγκεντρώσουμε παραδείγματα απο τιμές που έχουμε δεί σε γεωτεχνικές μελέτες ή και τιμές τις οποίες προτιμούμε να χρησιμοποιούμε οταν δεν υπάρχει γεωτεχνική, καθώς και περιγραφή του αντίστοιχου εδάφους, και περιοχές στις οποίες έχουμε συναντήσει αυτές τις τιμές, τι βαθος θεμελίωσης προτείνουμε κτλ...καθως και συσχέτιση αύτων των τιμών με την κατηγορία εδαφους που πρέπει να δηλώσουμε..

 

Και ξεκινώ αρχικά με μια απορία:

Για πολύ σκληρό βράχο, ο οποίος δεν σπάει με κρουστικό αέρα χειρός, τι τιμή Κς. σεπ, σθρ προτείνετε να χρησιμοποιήσω; Εχει φυσικό νόημα το Κs σε αυτήν την περίπτωση που πρακτικά μιλάμε για ασυμπίεστο έδαφος.

Από δοκίμες παρατήρησα ότι απο καποιο Κs και πάνω αρχίζουν αν αυξάνουν ελαφρώς τα απαιτούμενα σίδερα αντί να μειώνονται, και στην ανωδομή και στην θεμελίωση, γεγονος που εξηγείται από την πίο άκαπτη σύνδεση των στύλων και την μεταφορά των αυξημενών ροπών τους μετά στην σχάρα των πεδιλοδοκών.

Δοκίμασα με Κs 0.9MPa/cm, 1.30Μpa/cm, 1.6Μpa/cm kai 2.30Mpa/cm, από το 1,30 και μετα δεν φαίνεται να αλλάζει τίποτα άρα κάπου εκεί θεωρούμε ότι το έδαφος είναι πρακτικά ασυμπίεστο;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα ήθελα να συγκεντρώσουμε παραδείγματα απο τιμές που έχουμε δεί σε γεωτεχνικές μελέτες ή και τιμές τις οποίες προτιμούμε να χρησιμοποιούμε οταν δεν υπάρχει γεωτεχνική, καθώς και περιγραφή του αντίστοιχου εδάφους, και περιοχές στις οποίες έχουμε συναντήσει αυτές τις τιμές, τι βαθος θεμελίωσης προτείνουμε κτλ...καθως και συσχέτιση αύτων των τιμών με την κατηγορία εδαφους που πρέπει να δηλώσουμε..

 

Το δυσμενέστερο που έχω δει εγω είναι ks/σεπ 5000/80

 

Για πολύ σκληρό βράχο, ο οποίος δεν σπάει με κρουστικό αέρα χειρός, τι τιμή Κς. σεπ, σθρ προτείνετε να χρησιμοποιήσω; Εχει φυσικό νόημα το Κs σε αυτήν την περίπτωση που πρακτικά μιλάμε για ασυμπίεστο έδαφος.

Από δοκίμες παρατήρησα ότι απο καποιο Κs και πάνω αρχίζουν αν αυξάνουν ελαφρώς τα απαιτούμενα σίδερα αντί να μειώνονται, και στην ανωδομή και στην θεμελίωση, γεγονος που εξηγείται από την πίο άκαπτη σύνδεση των στύλων και την μεταφορά των αυξημενών ροπών τους μετά στην σχάρα των πεδιλοδοκών.

Δοκίμασα με Κs 0.9MPa/cm, 1.30Μpa/cm, 1.6Μpa/cm kai 2.30Mpa/cm, από το 1,30 και μετα δεν φαίνεται να αλλάζει τίποτα άρα κάπου εκεί θεωρούμε ότι το έδαφος είναι πρακτικά ασυμπίεστο;

Η περίπτωση σου φαίνεται να είναι περίπτωση καραμπινάτης πάκτωσης, άρα και το ks έχει χάσει το νόημα του και η εσχάρα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός Rigid! Σε ευχαριστω. Που το ξεθαψες το αρχαίο thread με τις δύο απαντήσεις! Το εψαξα αλλα η αναζήτηση δεν εβγαζε τίποτα, γενικα η αναζήτηση δεν δουλευει και τόσο καλα..

Για καθαρα κατασκευαστικούς λόγους, δηλαδη επειδή είναι αδυνατον να σκαφτεί, θα κανω ραντιε με ελαχιστό ύψος 0.40 στις προεξοχές των βράχων, κατα μέσο όρο 0,60 και τοπικα σε καποια σημεία μεχρι και 1,20. Ολο θα μελετήθει για το δυσμενέστερο .40 παχός με ενα Κς 130000 με 160000. Στα σημεία που έχω μεγαλό ύψος μπετόν θα βάλω με καποια πατέντα από το πλαί διαμορφωνμένα επιτόπου μεταβλητου ύψους [ Φ10/10 τα οποία θα ματιστούν με την πανω και κατω σχαρα του ραντιε και το τσέρκι Φ10/40από τις κρυφοδοκούς 40/50 που θα τρέχουν περιμετρικα.

 

Συνεχίζω με τιμές από γεωτεχνική σε παλαιές καλλιεργήσιμες εκτάσεις στην Β.Α Ελλάδα πιθανόν κοντά σε παλαιά ρέματα και τις προσχώσεις τους.

Περιγραφή εδάφους:

Αμμώδης-ιλυώδης άργιλος καστανού χρώματος χαμηλής πλαστικότητας μέσης συνεκτικότητας

Παχός στρώσης:

0-2μ πολύ κακο, 5μ και κατω ελαφριά βελτίωση, υπογειος υδροφορος ορίζοντας -5,20μ.

Κς - σεπ: 1800KN/m3 (χίλια οκτακόσια!!!),

Αντιμετώπιση:

Εκσκαφή μέχρι σε βάθος τουλάχιστον 2μ και εξυγίανση με αμμοχάλικο και γενική κοιτόστρωση(σημαντική σημείωση: αυτή η λύση αφορούσε την θεμελίωση δαπέδου με κατανεμημένα κινητά απο 5~25ΚΝ/m2, όχι κτιρίου.)

Κς -σεπ επί εξυγιασμένου εδαφους και το άνω περιγαφόμενο υπόστρωμα:

-Κs=3000KN/m3(!!) για ισοδύναμο πλατος 6μ. Δυναται να 5πλασιαστει για σεισμό.

-σεπ για πεδιλοδοκό 150ΚΝ/m3 με συντελεστή ασφαλείας 2 και επιτρεπόμενη καθίζηση 2εκ.

-σεπ για κοιτόστρωση 60ΚΝ/μ3(τι τα φτιάχνουμε τα ραντιέ τότε!)και επιτρεπόμενη καθίζηση 3~4εκ.

Οποιος έχει χειρότερα ας προσέλθει! Αυτά για όσους νομίζουν ότι με σεπ=150 και Κς=20000 έχουν καλύψει και τα χειρότερα εδάφη..

 

Εdit:: Συγγνώμη μπερδευτικα με τα χαρτιά μου, τo ks 1800ΚΝ/μ3 είναι απο άλλη περίπτωση γεωτεχνικής Β.Δ θεσαλλονίκης αυτη τη φορά παρόμοια περιγραφή εδάφους δεν έχω όλα τα στοιχεία της, θυμαμαι σεπ περίπου 160, αν τα βρω και τα υπόλοιπα τα δώσω ξεχωριστα αλλα σαν τιμή ισχύει και τσεκαρα και τις πράξεις του δεν ειναι τυπογραφικό λάθος το νούμερο..

Link to comment
Share on other sites

Aύξηση πλάτους θεμελίου => μείωση του σεπ.

 

Rigid, κατά DIN 4017 μέρος 1 (πάλι DIN) με συντελεστή 3 κατά Terzaghi όσο αυξάνεται το πλάτος πεδιλοδοκών τόσο αυξάνεται και η τάση θραύσης του εδάφους και η επιτρεπόμενη τάση.

 

Αντίθετα όσο αφορά τον συντελεστή Κ π.χ. για ημιστερεά συνεκτικά εδάφη ή μέσης πυκνότητας αμμώδη εδάφη εντός ύδατος, ο κατακόρυφος δείκτης εδάφους εξαρτάται από το πλάτος της πεδιλοδοκού και όσο αυτό αυξάνει το Κ μειώνεται.

 

Τιμες ks πάνω από 100.000 πάνε προς την πάκτωση.

Το ks έχει σίγουρα περισσότερο ενδιαφέρον για εύκαμπτες θεμελιώσεις.

+1

Link to comment
Share on other sites

Κς - σεπ: 1800kn/m3 (χίλια οκτακόσια!!!)

 

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο νούμερο και νομίζω ότι κάτω από 5000 δεν υπάρχει και νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο νούμερο και νομίζω ότι κάτω από 5000 δεν υπάρχει και νόημα.

palex, έτσι από περιέργεια τι σεπ εδινε?

 

spam: ρε ppetran, πολύ κομματάρα το babe

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη μελέτη, όπου από χάρτες του ΙΓΜΕ ήξερα ότι έχω αποθέσεις και γενικά άμμο (όσο μπορείς να το εκτιμήσεις αυτό), χωρίς γεωτεχνική επέλεξα Κs=30.000 KN/m2/m και σεπ=120 kPa.

Έκανα θεμελίωση με εσχάρα πεδιλοδοκών 30/70/Η=40/bef=1,30, βάθος θεμελίωσης 2,60 m, κτήριο μονώροφο επιφάνειας 220 m2 με υπόγειο.

Κατά την εκσκαφή προ διημέρου προέκυψε:

0-->0,60m: μαλακή άργιλος με άμμο

0,60-->2,20m: στρώμα πολύ λεπτής άμμου

2,20-->2,40m: πάλι μαλακή άργιλος με άμμο, στρώμα το οποίο συνεχίζει για άλλα 0,30m περίπου.

Έκανα διερευνητική τομή πιο κάτω και οπτικά μετά και το τελευταίο στρώμα που ανέφερα πιο πάνω, η υφή του εδάφους αλλάζει και πάλι και προκύπτει πιο σκούρα και πιο συνεκτική άργιλος.

Ουσιαστικά θεμελιώνω σε αργιλικό έδαφος με ύπαρξη πολύ ψιλής άμμου μέσα (κυριαρχεί ξεκάθαρα η άργιλος).

Link to comment
Share on other sites

rigid_joint, έκανα ενα edit παραπάνω δες το..

 

Από πίνακα γεωτεχνικής που δεν αναφέρει την πηγή ομως:

 

Επιτρεπόμενες καθιζήσεις για συνήθη ψηλά κτίρια:

Μεμονωμένο πέδιλο: Αργιλος 6εκ, Αμμος 4εκ

Πλακοειδής θεμελίωση: Αργιλος 6-10εκ, Αμμος 4-6εκ

Θεμελίωση σε σκάφη: Αργιλος > ή ίση 10εκ

Link to comment
Share on other sites

μεγάλες μου φαινονται οι τιμές,

 

οι τιμές γενικά φαντάζομαι αναφέρονται και στη σταδιακή κάθιση μιας οικοδομής που γίνεται κατά τη διάρκεια της κατασκευής της (?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.