Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προτεινόμενες τιμές δείκτη εδάφους Ks, επιτρεπόμενης τάσης σεπ και τάσης θραύσης


 
palex

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάντος το φαινόμενο των (σχεδόν) κατακόρυφων σκαμάτων με έχει πονοκεφαλιάσει λίγο. Έχω σκεφτεί και την "ψευδοσυνεκτικότητα" που μπορεί να παρουσιάζεται λογω τριχοειδών φαινομένων για κορεσμένα εδάφη αλλά δεν μπορώ να πω τίποτα για περιπτώσεις που έχω δει με τα μάτια μου σε ξηρά αμμώδη εδάφη! Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

@damper

1) Προφανώς έχουν μη μηδενική συνοχή.

2) Χρησιμοποιείς σεπ και ξεχνάς τα φ και c. Για να χρησιμοποιήσεις φ και c θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου εδαφοτεχνική μελέτη. Αν έχεις τέτοια τότε θα μπορούν αυτοί που την έκαναν να σου δώσουν κατευθείαν σεπ, για στατικά και σεισμικά φορτία, να σου προτείνουν είδος θεμελίωσης κ.λπ.

 

* Αν θες γράψε και την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

Εμενα παντως το Scada στις παραμέτρους διαστασιολόγησεις πεδιλοδοκού μου ζηταει Κς (στην εισαγωγη δεδομένων φορέα) και σεπ, σθρ, και επίσης κουτακι με δεδομένα πεδιλοδοκών που ανοιγει παραθυρο που σου ζηταει τα φ,c και συντελεστη ασφαλείας κατα terzaghi τα οποία δεν λαμβανονται υπόψιν όταν εχω ορίσει ξεχωριστά (κλικάρω) πεδιο τιμων σεπ και σθρ.

Θα τεστάρω και τις διαφορες των αποτελεσματων με τις δύο μεθόδους και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

1. Ο δείκτης αντίδρασης του εδάφους (ελατήριο, δείκτης αντίστασης ή όπως αλλιώς θέλετε), εξ ορισμού δίνεται από τη σχέση:

k=q/δ

όπου

q η πίεση που ασκείται σε ένα σημείο στην επιφάνεια του εδάφους

δ η μετακίνηση του σημείου

 

Σε απλά προβλήματα αρκεί να υπολογίσεις την καθίζηση για μία ή περισσότερες τιμές της επιβαλλόμενης τάσης και άρα το ελατήριο. Σε πιο σύνθετα προβλήματα (ελατήρια σηράγγων, τοίχων αντιστήριξης κτλ) ο γεωτεχνικός μπορεί να υπολογίσει ελατήρια χρησιμοποιώντας προγράμματα Πεπερασμένων Στοιχείων.

 

2. Η επιτρεπόμενη τάση (για σχεδιασμό θεμελιώσεων) προκύπτει εξετάζοντας

α.τη φέρουσα ικανότητα του εδάφους (αποφυγή αστοχίας εδάφους)

β.τις επιτρεπόμενες απόλυτες καθιζήσεις της ανωδομής

Όσον αφορά το (α), υπολογίζεται η φέρουσα ικανότητα και αμπομειώνεται με το συντελεστή ασφαλείας. Προκύπτει έτσι η επιτρεπόμενη τάση Νο 1, ας το πούμε. Όσον αφορά το (β), υπολογίζεται η καθίζηση του θεμελίου, για διάφορες τιμές της τάσης. Θεωρώντας μια τιμή ως αποδεκτή καθίζηση, προκύπτει η επιτρεπόμενη τάση Νο 2, ας το πούμε. Αυτό που δίνει συνήθως ο Γεωτεχνικός ως επιτρεπόμενη τάση είναι το μικρότερο από τα δύο.

 

3. Τώρα, οι παράμετροι που δεν έχουν εξεταστεί μέχρι στιγμής και επηρεάζουν την επιτρεπόμενη τάση είναι οι επιτρεπόμενες διαφορικές καθιζήσεις της ανωδομής και η αντοχή του υλικού θεμελίωσης. Αλλά αυτό είναι θέμα του στατικού που εξετάζει την ανωδομή. Εάν έχει πρόβλημα διαφορικών καθιζήσεων, κάποιο δοκάρι δεν θα βγαίνει ή κάποια κολώνα θα χρειάζεται 30Φ40 για οπλισμό. Αυτό θα φανεί στη στατική μελέτη. Ομοίως για την αντοχή του υλικού θεμελίωσης.

 

4. Σύμφωνα με τους EC, γίνονται δύο διαφορετικοί έλεγχοι: Φέρουσας ικανότητας και Λειτουργικότητας. Οπότε οι επιτρεπόμενες τάσεις Νο 1 και Νο 2 χρησιμοποιούνται χωριστά.

 

5. Όσον αφορά τις γεωτεχνικές ιδιότητες των υλικών, που περιλαμβάνονται σε μια γεωτεχνική μελέτη, δεν είναι μόνο "project specific", είναι και "function specific". Δηλαδή, τα c,φ,Ε κτλ αφορούν μια συγκεκριμένη "εργασία" στο έδαφος. Άλλες τιμές χρησιμοποιούνται για το σχεδιασμό της θεμελίωσης, άλλες για το σχεδιασμό των προσωρινών πρανών, άλλες για τα μόνιμα πρανή, άλλες για τις αντιστηρίξεις κτλ. Αυτό γίνεται κυρίως γιατί η αντοχή και η συμπιεστότητα του εδάφους (μη γραμμικό, ανελαστικό, πολύπλοκο, time dependent) δεν γίνεται να προσομοιωθούν με ακρίβεια μέσω των τιμών για τα c και φ!!!

 

6. Όσον αφορά τους λόγους που στέκεται ένα έδαφος κατακόρυφα με c=0 και φ=20, είναι πολλοί. Απλά ας πούμε ότι αυτές οι τιμές δεν ισχύουν για το σχεδιασμό των προσωρινών πρανών και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σχετικά με τις γεωτεχνικές παραμέτρους ψάχνω να βρώ συσχετίσεις τύπων ή έστω πίνακες που να δίνουν το ενεργό μέτρο ελαστικότητας Ε' του Young βάσει άλλων τιμών παραμέτρων του εδάφους πχ. SPT, Φ-c-atterberg κλπ, για εδαφικούς σχηματισμούς (όχι βράχο).

Ενας τύπος που βρήκα μπορεί να δώσει το Ε' συναρτήσει του μέτρου ελαστικότητας Ες (όπως αυτό προκύπτει από δοκιμές οιδήμετρου ή SPT).

Es = ((1-v)/ (1+v)(1-2v))*E'

όπου v = o λόγος του Poisson έστω 0.30

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήπτε απάντηση που μπορεί να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή σχέση είναι του Begemann :

 

Es=(40+C*(Nspt+6))/10 για Nspt>15

 

Es=(40+C*(Nspt-6))/10 για Nspt<15

 

το C είναι παράμετρος που εξαρτάται από το είδος του εδάφους:

 

Ιλύς με άμμο 3

Λεπτή άμμος 3.5

Μέση άμμος 4.5

Χονδρή άμμος 7

Αμμος με χαλίκια 10

Χαλίκια με άμμο 12

--------------------------------------------------------------------------

Διαφορετικά μπορείς να επιλέξεις τιμές απο τον πίνακα του civil engineer handbook

Κατηγορία εδάφους Es(Mpa)

Χαλαρή άμμος 10~24

Μέσης πυκν.άμμος 17~28

Πυκνή άμμος 35~55

Ιλυώδης άμμος 10~17

Αμμος με χαλίκια 69~170

Link to comment
Share on other sites

Es = ((1-v)/ (1+v)(1-2v))*E'

 

Αυτό δεν είναι εμπειρική συσχέτιση...είναι τύπος που προκύπτει από τη μαθηματική θεωρία της Ελαστικότητας. Το Εs, στην παραπάνω σχέση, κανονικά γράφεται E's. Αν πας και βάλεις v=0.5 τότε το E's τείνει στο άπειρο, ήτοι αστράγγιστες συνθήκες...

 

Πάντως δύσκολά θα βρεις εμπειρικές συσχετίσεις E' με κάποια άλλη, εύκολα μετρήσιμη παράμετρο. Κυρίως όλα αυτά έχουν βγει για θεμέλια, όπου χρησιμοποιούμε το E's. Το να θεωρήσεις τον παραπάνω τύπο, που όπως είπα ισχύει για ομογενές, ισότροπο, ελαστικό υλικό, βασίζεται στην κρίση του μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, επιλύω ένα κτίριo στο Sofistik. 

Η εδαφοτεχνική μελέτη μου δίνει Kv=15ΜN για ορθογωνικό πέδιλο 2,00x3.50m. Εγώ όμως έχω πεδιλοδοκό μήκους 1,00m.

Για να βρω το Kv για την πεδιλοδοκό μου να στηριχτώ στις σχέσεις της σελίδας 8 του συνδέσμου που αποστέλλω??

 

http://users.civil.ntua.gr/kavvadas/Books/Foundations/07-beams%20and%20mats.pdf

 

Επιπλέον, ο δείκτης εδάφους Κ ή Ks ή Kv όπως τον συνάντησα στην εδαφοτεχνική μελέτη αναφέρεται στην κατακόρυφη δυσκαμψία? Για την οριζόντια αντίσταση του εδάφους έχω θεωρήσει 10 φορές της κατακόρυφης δυσκαμψίας (150ΜN). Είναι σωστή η προσέγγιση που έχω κάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για μεμονωμένα πέδιλα εγώ χρησιμοποιώ τους τύπους που επισυνάπτω στο αρχείο για τον υπολογισμό των ελατηριών ( 3 μεταφορικά και 3 στροφικά - KN/m). Σημείο εισαγωγής κόμβου στα 2/3 του ύψους του πεδίλου αν είναι κωνικό και στο 1/2 αν είναι πλάκα.

Για συνδετήρια δοκάρια και πεδιλοδοκούς υπολογίζω τον δείκτη εδάφους κατά Vesic (εγχειρίδια εδαφομηχανικής ΕΜΠ), όπου λαμβάνει υπόψη το πλάτος της δοκού και το υλικό (μέτρο ελαστικότητας σκυροδέματος), καθώς επίσης και τις μηχανικές ιδιότητες του εδάφους (μετρό ελαστικότητας, λόγος poιsson). Από τον τύπο αυτό προκύπτει η δείκτης εδάφους KN/m3. Απο εκεί και πέρα και ανάλογα με την μοντελοποίηση ορίζω area springs (KN/m3) για τα επιφανειακά ή line springs (KN/m2) για τα γραμμικά. Οι ευροκώδικες δίνουν τρείς καταστάσεις για τον σχεδιασμό (STR, EQU και GEO). Αντίστοιχα προκύπτουν οι κατάλληλοι συνδυασμοί για κάθε έλεγχο.

 

Το σημαντικό είναι να έχεις μια εικόνα του εδαφικού σχηματισμού, έστω και οπτική. Η διαστασιολόγηση είναι άλλο πράγμα. Όταν λαμβάνεις υπόψη αλληλεπίδραση εδάφους αλλάζουν σημαντικά οι ιδιομορφές της κατασκευής. Ένα "μαλακό" έδαφος για παράδειγμα σου αυξάνει την ιδιοπερίδο και κατ' επέκταση σε πετάει στον κατιόντα κλάδο του φάσματος, οπότε μειώνεται η σεισμική διέγερση. Όμως έχεις σημαντικές υποχωρήσεις εδάφους, διαφορικές μετατοπίσεις κλπ.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.