Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτοβουλία Μηχανικών για παράταση κατάθεσης δικαιολογητικών για Ν.4178/2013


Didonis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kondylw@ έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες....ότι πιθανότερο είναι να ενημερωθούμε από κανένα δημοσιογράφο της ΕΡΤ για τυχόν παράταση. Απλά θα μπορούσε το ΤΕΕ είτε να ζητήσει επίσημα και κεντρικά μια ολιγόμηνη παράταση είτε να ενημερώσει το σύνολο των μηχανικών για την επίσπευση υποβολής των δικαιολογητικών. Δε νομίζω το ΤΕΕ να μην ξέρει αν θα δοθεί ή δε θα δοθεί παράταση!

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, dimpol said:

...Δε νομίζω το ΤΕΕ να μην ξέρει αν θα δοθεί ή δε θα δοθεί παράταση!

Από μη σίγουρες κουβέντες του αέρα που κυκλοφόρησαν άτυπα….. υπήρξαν φράσεις του τύπου… «δεν είχαμε πολλά αιτήματα εμαιλ οπότε δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη» …

Τώρα αν υπήρξαν (οι κουβέντες του αέρα) ή όχι δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά και ακόμα λιγότερο αν το έλεγαν από το ΤΕΕ ή από το υπουργείο….

Την Πέμπτη που μας πέρασε αφορούσε αυτό το σχόλιο μου 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν δεν αλλαξει κατι θεαματικα παραταση εκ νεου δυσκολα θα δοθει. Για αυτο το λογο και δεν εκανε αιτημα το κεντρικο ΤΕΕ, αλλιως οπως κ ολες τις προηγουμενες φορες κατι θα ειχε στειλει.

Link to comment
Share on other sites

https://news.b2green.gr/15421/στη-βουλή-οι-παρατάσεις-για-ταυτότητ

 

Στη Βουλή οι παρατάσεις για “Ταυτότητα κτιρίου”, δικαιολογητικά του Ν 4178/13 & έργα “Εξοικονομώ”

Με αυτό τι έγινε; Γνωρίζετε;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, feim said:

https://news.b2green.gr/15421/στη-βουλή-οι-παρατάσεις-για-ταυτότητ

 

Στη Βουλή οι παρατάσεις για “Ταυτότητα κτιρίου”, δικαιολογητικά του Ν 4178/13 & έργα “Εξοικονομώ”

Με αυτό τι έγινε; Γνωρίζετε;

 

Και μόνο αυτό είναι θετική η είδηση . Κλείνοντας αυτές τις μέρες όσα αυθαίρετα έχω από Ν 4178 βλέπω ότι είναι περιπτώσεις ανθρώπων που πολύ ζόρι πλήρωσαν σε δόσεις τα ειδικά πρόστιμα (μερικοί όχι ακόμα ) και δεν μπορούν ακόμα εμένα πλήρως . Είναι φτωχοί αγρότες που ήθελαν να γράψουν τα λίγα ακίνητα τους στα παιδιά τους μήπως τα κρατήσουν στην περιοχή ή κάποιοι που θέλοντας να ξεφύγουν από την ζούγκλα της Αθήνας για λίγες μέρες έφτιαξαν ένα δωμάτιο ακόμα σε ένα νόμιμο σπίτι για εξοχικό (και αυτοί πλούσιοι δεν είναι ) Αλλά και εγώ προσπαθώντας να αντεπεξέλθω σε τόσο όγκο εργασία εδώ και 10 χρόνια σχεδόν (αυθαίρετα , κτηνοτροφικά κτίρια , νεα τοπογραφικά ΚΗΔ κλπ , ηλεκτρονικές άδειες , δασικοί χάρτες , άδειες εγκατάστασης κτηνοτροφικών κτηρίων , καταγραφές υδροληψιών και άδεια τους , κτηματολόγιο (εδώ και αν είχα όγκο εργασίας συν αυτά που είχα πάντα πχ πραγματογνωμοσύνες για δικαστήρια κλπ ) ...άνθρωπος είμαι ξέχασα μερικούς φακέλους 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Επίσης και αν κάποιοι έκαναν ένα αυθαίρετο ολόκληρο ήταν στις λίγες περιπτώσεις στην περιοχή μου που το κράτος επέτρεψε σε λαμόγια να κάνουν παράνομες κατατμήσεις και ρυμοτομίες χωρίς πολεοδομικές μελέτες και έπεσαν θύματα τους για ένα εξοχικό να ξεφύγουν από την κόλαση της Αθήνας για λίγες μέρες Λίγα μεν αλλά έχω και τέτοια που τα έχουν φτωχοί άνθρωποι και όχι πλούσιοι  2- 3 φάκελοι τέτοιοι μου έχουν μείνει που βασικά δεν με έχουν πληρώσει άμεσα ή έχουν πρόβλημα με τα δασικά σε ένα καθότι η αντίρρηση σε ένα τέτοιο οικισμό με ρυμοτόμηση χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο , όπου  δεν έχει ακόμα συζητηθεί .

 

 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Και μόνο αυτό είναι θετική η είδηση . Κλείνοντας αυτές τις μέρες όσα αυθαίρετα έχω από Ν 4178 βλέπω ότι είναι περιπτώσεις ανθρώπων που πολύ ζόρι πλήρωσαν σε δόσεις τα ειδικά πρόστιμα (μερικοί όχι ακόμα ) και δεν μπορούν ακόμα εμένα πλήρως . Είναι φτωχοί αγρότες που ήθελαν να γράψουν τα λίγα ακίνητα τους στα παιδιά τους μήπως τα κρατήσουν στην περιοχή ή κάποιοι που θέλοντας να ξεφύγουν από την ζούγκλα της Αθήνας για λίγες μέρες έφτιαξαν ένα δωμάτιο ακόμα σε ένα νόμιμο σπίτι για εξοχικό (και αυτοί πλούσιοι δεν είναι ) Αλλά και εγώ προσπαθώντας να αντεπεξέλθω σε τόσο όγκο εργασία εδώ και 10 χρόνια σχεδόν (αυθαίρετα , κτηνοτροφικά κτίρια , νεα τοπογραφικά ΚΗΔ κλπ , ηλεκτρονικές άδειες , δασικοί χάρτες , άδειες εγκατάστασης κτηνοτροφικών κτηρίων , καταγραφές υδροληψιών και άδεια τους , κτηματολόγιο (εδώ και αν είχα όγκο εργασίας συν αυτά που είχα πάντα πχ πραγματογνωμοσύνες για δικαστήρια κλπ ) ...άνθρωπος είμαι ξέχασα μερικούς φακέλους 

Δεν ξέρουμε όμως την τύχη πρότασης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.