Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτοβουλία Μηχανικών για παράταση κατάθεσης δικαιολογητικών για Ν.4178/2013


Didonis

Recommended Posts

10 λεπτά πριν, feim said:

Δεν ξέρουμε όμως την τύχη πρότασης!

Ακριβώς δεν μπορώ να την κλείσω αν και  θεωρώ με τις αλλαγές που θα γίνουν στο δασικό νόμο που περιμένουμε (ήταν πάντα χαμηλής βλάστησης από το 1945 και όχι με δέντρα ) δεν θα είναι δασικού χαρακτήρα . Όταν έκανα την δήλωση δεν υπήρχε κυρωμένος δασικό χάρτης και θεωρούσα απίθανο εκεί να είναι δασικού χαρακτήρα γιατί είχε και ελιές λίγες η περιοχή  και μάλιστα προ του 1945 μεγάλες . Παλαιά είχε περισσότερες αλλά κάηκαν ίσως για αυτό την έβαλαν δασική αφού νόμιζαν ότι ήταν δέντρα αυτά τα λίγα διάσπαρτα στις αεροφωτογραφίες .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως είναι μεγάλη μου απορία γιατί ζητάνε παρατάσεις διάφορα περιφερειακά τμήματα του ΤΕΕ και το κεντρικό δεν έχει μέχρι στιγμής πει μια κουβέντα! είτε να βγει και να ζητήσει κάποια παράταση οπότε θα την αποδεχτεί το ΥΠΕΝ είτε να βγει και να πει ότι δε θα δοθεί άλλη παράταση ότι μπορεί ας ολοκληρώσει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

λύσσα με το κεντρικό ΤΕΕ 😂 Θα έχουν συνεννοηθεί με τους υπόλοιπους, αποκλείεται να το αφήναν ετσι, κάτι θα στέλνανε αν ήταν να λήξει ... το ίδιο νομίζω είχε γίνει με την κατ.5.

Link to comment
Share on other sites

το κεντρικο ΤΕΕ δεν είναι  βασίλειο...  γίνεται δουλειά και από τους υπόλοιπους😉εχουμε και σκ μπροστά μας ... και όλα καλά ! καλή δύναμη στη διεκπεραίωση συνάδελφοι

 

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το γεγονός ότι είμαστε εδώ μαζεμένοι εδώ , επιστήμονες άνθρωποι, και αγωνιούμε αν θα δοθεί αυτή η παράταση, δείχνει την αθλιότητα αυτού του νόμου για το ανέβασμα εγγράφων. Μας είπαν δώστε ΤΩΡΑ τα ωραία σας λεφτά και με την ησυχία σας ανεβάστε τα αρχεία. Κι αν στο μεταξύ πεθάνουμε, η κλείσουμε το γραφείο λόγω κρίσης, η δεν προλάβουμε, η αφεθούμε στην παγίδα του θα δοθεί κάποια παράταση πάλι. Τι φταίει ο πελάτης?  Κατά τη γνώμη μου κάθε πράξη ρύθμισης θα έπρεπε να τελειώνει με την καταβολή του προστίμου και την όποια περαίωση, έχοντας ήδη ανεβάσει και τα απαραίτητα αρχεία. Αλλά αν ήταν έτσι οι εισπράξεις  θα ήταν λιγότερες, η θα καθυστερούσαν. Όλα για τις εισπράξεις λοιπόν. Εμείς δεν κερδίζουμε τίποτα, περισσότερο μας κοστίζει να ανεβάσουμε τα αρχεία σ ένα χρόνο , παρά τώρα που τά έχουμε φρέσκα στο μυαλό μας.       

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό που γράφετε συνάδελφε Στην φάση που είμαστε περισσότερο προσπαθούμε να καταγράψουμε το πρόβλημα των αυθαιρέτων στην πρώτη του φάση ακόμα δηλαδή τον εντοπισμό τους και την πληρωμή των προστίμων , που αποτελούν τουλάχιστον την ύστατη συμβολή των ιδιοκτητών αυτών σε αυτήν στην στρεβλή κατάσταση Εγώ προσωπικά ακόμα καταγράφω αυθαίρετα και κάνω δηλώσεις , βέβαια μικρής κλίμακας κυρίως πχ δωμάτια προσθήκες , καλύβια , αγροτικές κατοικίες κλπ Δεν γίνεται να απαιτώ τώρα την πλήρη αμοιβή μου όταν οι άνθρωποι πληρώνουν ακόμα αλλά και εγώ είμαι στην φάση να αποτυπώνω και να κάνω νέες δηλώσεις  . Αυτό θεωρώ σε πρώτη φάση πιο σημαντικό .  Ανεβάζω βέβαια και περαιώσεις αλλά τα τελευταία χρόνια κυρίως Έχω ανεβάσει αρκετά αλλά έχω και αρκετά που ακόμα δεν έχω ανεβάσει . Δεν γίνεται μέσα σε λίγα χρόνια να λύσουμε προβλήματα που κράτησαν πάνω από 100 και δεν έγινε τίποτα μέχρι πριν 2 δεκαετίες (πιο λίγο γύρω στα 12 - 15 χρόνια )  Τα ίδια ισχύουν και για το κτηματολόγια , δασικούς χάρτες κλπ Πρέπει να υπάρχει από την πολιτεία μια κατανόηση ώστε να γίνουν σωστά οι αλλαγές που πρέπει .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αυθαίρετα με τον Ν. 4178 κατηγορίας 5 δεν έχουν λήξει;   Θα  ήθελα να ανεβάσω συμπληρωματικά ενα έγγραφο σε ένα., αλλα δεν το κάνω για  να μην συμπαρασύρει τη δήλωση και βγει εκπρόθεσμη.  

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, feim said:

Συνάδελφοι αυθαίρετα με τον Ν. 4178 κατηγορίας 5 δεν έχουν λήξει;   Θα  ήθελα να ανεβάσω συμπληρωματικά ενα έγγραφο σε ένα., αλλα δεν το κάνω για  να μην συμπαρασύρει τη δήλωση και βγει εκπρόθεσμη.  

Δεν νομίζω γιατί να έχει λήξει ?  θα λήξει με βάση την πληρωμή του παράβολου πχ στις 8 του μήνα αν δεν δώσουν την παράταση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών 4178/13 για  την κατηγορία 5 είχε λήξει 30 Σεπτεμβρίου το 2020 με την λήξη της δήλωσης αυθαιρέτων κατηγορίας 5 στο 4495/17. Ειχαν διαχωριστεί οι προθεσμίες για τα υπόλοιπα αυθαιρετα κατηγοριας 1,2,3,4.   Εκεί έχω μείνει. 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.