Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά φύλλου χάρτη ΓΥΣ 1:5000 στο Τοπογραφικό


Recommended Posts

Καλησπέρα Θέλω να μεταφέρω ΄φυλλο χάρτη ΓΥΣ σε τοπογραφικό στο autocad σε κλίμακα 1:500.

Τα βήματα είναι

1) Θα το φέρω στην κλίμακα 1:1 στο cad

2)Μετατροπή στο Coords (ή σε κάποιο άλλο προγραμμα)  των συντεταγμένων του αγροτεμαχίου από ΕΓΣΑ  σε HATT  ώστε να γίνει εντοπισμος

3) με την εντολή scale  (τι factor θα βάλω; ) το φέρνω στην επιθυμητή κλίμακα

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμώνω όταν διαβάζω τέτοια κείμενα που κάποιος ρωτάει πως θα "μαγειρέψει" σχέδια από κάποιο σύστημα σε ένα άλλο η αποσπάσματα χαρτών να μεταφερθούν σε άλλη κλίμακα αλλά και σε άλλο σύστημα αναφοράς. Εδώ το είπαμε πολλές- πολλές φορές πως το σύστημα αναφοράς ΗΑΤΤ Τ. Υ. ΚΑΜΊΑ σχέση δεν έχει με αυτό της ΓΥΣ. Αν ψάξεις θα βρεις αρκετό υλικό. 

Δεν είναι πάντως τυχαίο που τόση ώρα δε έγραψε κάνεις. Εγώ πάντως δεν θα μπω στον κόπο να γράψω γι' αυτό το θέμα.

Έχω άποψη για την διαδικασία. 

Edited by nbr
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ερώτηση δεν αφορά "μαγείρεμα" αλλά μόνο στο πως να φτιαχτεί το απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ για εντοπισμό, οπότε η διαδικασία μετατροπής με το coord.gr είναι επαρκής. Αφού το σχέδιο θα τυπωθεί 1:500 και η πινακίδα ΓΥΣ 1:5000 πρέπει, μετά την μετατροπή 1:1, να το μικρύνεις 10 φορές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μια καλή λύση η τοποθέτηση, σε τοπογραφικο  Διαγρ. ενός τμήματος σχεδίου από 5αρι για οδοιπορικό σκαρίφημα. Όλοι το έχουμε κάνει. Μακάρι να το θέλει γιαυτό το σκοπό. Κι' αν έχουν δει τα μάτια μου. Και σημεία και τέρατα!! 

Ας μας γράψει κάτι για να ζητήσω συγνώμη. 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι χωρίς την αρίθμηση των πινακίδων (?)

Υπάρχει dxf που είναι πολύ πιο πλήρες. Εχει δηλαδή περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις πινακίδες με τα 5άρια.

Link to comment
Share on other sites

E! σίγουρα ειναι καλύτερο με την αρίθμηση. Η αρίθμηση είναι τις περισσότερες φορές το ζητούμενο.

Χωρίς τον αριθμό της πινακίδας ίσως να μη έχει & νόημα.

------------------

Υπάρχει πάντως και καλύτερο που δίνει περισσότερες πληροφορίες.  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσοχή!.... έκανα μερικές δοκιμές (καρατσεκαρισμένες, τουλάχιστον για τα μέρη μου) και είδα ότι και στα δύο αρχεία που ανεβάσατε, τα πλαίσια των πινακίδων έχουν σφάλμα / μετακίνηση 250-300μ... εάν θυμάμαι καλά αυτά αρχεία είχαν ξανανέβει παλαιότερα και είχαμε καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα...

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.