Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απασχόληση Συνταξιούχων -περικοπή συνταξεως


Parios1

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

θα ήθελα την κατανόησή σας αν κάτι δεν το κάνω σωστά σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο Forum.

Σκοπεύω να καταθέσω για σύνταξη μετά από 37 χρόνια στο ΤΣΕΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

Το 1984 όταν γύρισα από την Αμερική που είχα πάρει υποτροφία από το ΠΝ ως Μηχανικός αξιωματικός ,γράφτηκα στο ΤΕΕ και ήμουν προαιρετικά ασφαλισμένος .

Το 2005 εργάστηκα ως συνταξιούχος πλέον στον Ιδιωτικό Τομέα με Μπλοκάκι.

 Από τότε συνεχίζω μέχρι και σήμερα το ΔΠΥ.

Επειδή η σύνταξή μου είναι μικρή λιγότερη από τα 60 ημερομίσθια του Ανειδίκευτου Εργάτη δεν μου έχει κοπή η σύνταξη κατά 30 % όπως γίνεται για τους εργαζόμενους συνταξιούχους.  

Σύμφωνα με πρόσφατο Νόμο  fek_b_3083_2021.pdf, η εξαίρεση την μείωσης της σύνταξης παύει να ισχύει από 1/3/22.

Με αυτό το σκεπτικό θα υποβάλω τα χαρτιά μου για σύνταξη.

Αν έχετε κάποιον ειδικό που γνωρίζει τα θέματα συνταξιοδότησης του ΤΣΕΜΕΔΕ σας παρακαλώ να μου δώσετε τα στοιχεία του.

Επιπρόσθετα αν έχετε κάτι στου κατά πόσον ισχύουν τα παραπάνω μου το λέτε.

Καλή Κυριακή σε όλους.

Τάσος Καβάλης 

Αρχιπλοίαρχος Π.Ν (ΕΑ)

Μηχανολόγος Μηχανικός MSc

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος σχετικά με τους κανονισμούς του φόρουμ 

απλά φαίνεται ότι όσοι μέχρι στιγμής έχουν διαβάσει τις ερωτήσεις σου δεν μπορούν να σε βοηθήσουν, μην παραβλέπεις ότι όπως εσύ δεν γνωρίζεις (και γι' αυτό ρωτάς) το ίδιο θα ισχύει και για άλλους. Περίμενε λίγες ημέρες μέχρι κάποιος επισκεφτεί το φόρουμ και αν γνωρίζει θα σου απαντήσει.

 

πάντως δεν ήξερα ότι υπήρχαν κάποιες κατηγορίες συνταξιούχων οι οποίοι είχαν 30% παρακράτηση επειδή παρέμεναν εργασιακά ενεργοί,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Τάσο το τέως ταμείο μας το ΤΣΜΕΔΕ ( και όχι ΤΣΕΜΕΔΕ)  είναι το χειρότερο ταμείο, από ότι λένε οι εργατολόγοι και κανείς δεν θέλει να αναλάβει υποθέσεις του, γιατί κανείς δεν ξέρει πραγματικά τι ισχύει.

Υπάρχουν ένας σωρός νόμοι αντικρουόμενοι..., που μας παιδεύουν όλους....

Σε κάθε περίπτωση ο γενικός κανόνας είναι ότι μπορείς να υποβάλλεις αίτηση όταν είσαι 62 χρονών με 40 χρόνια εργασίας ( μαζί με τα χρόνια που δικαιούσαι να αναγνωρίσεις - max 7 ).

Εννοείται ότι για οτιδήποτε απευθύνεσαι στο ΕΦΚΑ.

(δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάνεις αίτηση μόνος σου.... εγώ μόνος την ΄έκανα!)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Συνάδελφε Τάσο το τέως ταμείο μας το ΤΣΜΕΔΕ ( και όχι ΤΣΕΜΕΔΕ)  είναι το χειρότερο ταμείο, από ότι λένε οι εργατολόγοι και κανείς δεν θέλει να αναλάβει υποθέσεις του, γιατί κανείς δεν ξέρει πραγματικά τι ισχύει.

Υπάρχουν ένας σωρός νόμοι αντικρουόμενοι..., που μας παιδεύουν όλους....

Σε κάθε περίπτωση ο γενικός κανόνας είναι ότι μπορείς να υποβάλλεις αίτηση όταν είσαι 62 χρονών με 40 χρόνια εργασίας ( μαζί με τα χρόνια που δικαιούσαι να αναγνωρίσεις - max 7 ).

Εννοείται ότι για οτιδήποτε απευθύνεσαι στο ΕΦΚΑ.

(δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάνεις αίτηση μόνος σου.... εγώ μόνος την ΄έκανα!)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση συνάδελφε.

Ακριβώς  επειδή υπάρχει αυτή η πολυνομία σκέφτομαι να το αναθέσω σε κάποιο που έχει εμπειρία από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Tasos P said:

δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος σχετικά με τους κανονισμούς του φόρουμ 

απλά φαίνεται ότι όσοι μέχρι στιγμής έχουν διαβάσει τις ερωτήσεις σου δεν μπορούν να σε βοηθήσουν, μην παραβλέπεις ότι όπως εσύ δεν γνωρίζεις (και γι' αυτό ρωτάς) το ίδιο θα ισχύει και για άλλους. Περίμενε λίγες ημέρες μέχρι κάποιος επισκεφτεί το φόρουμ και αν γνωρίζει θα σου απαντήσει.

 

πάντως δεν ήξερα ότι υπήρχαν κάποιες κατηγορίες συνταξιούχων οι οποίοι είχαν 30% παρακράτηση επειδή παρέμεναν εργασιακά ενεργοί,

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Είναι σωστό .

Βέβαια όπως είπα πρέπει η σύνταξη να είναι για κάποιες περιπτώσεις μεγαλύτερη των 60 ημερομισθίων του ανειδίκευτου εργάτη (όπως στη δική μου περίπτωση ).

Τώρα,από 1'3'22 ανεξάρτητα από το ύψος της  θα περικοπή κατά 30%. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.